Mistä johtuu, että tänä keväänä on ilmennyt niin paljon koirien tekemiä raatelu -ja hyökkäystapauksia.
Onko osasyynä se, että ulkoiluttajana on ollut koiran kokoon nähden aivan liian heppoinen taluttaja esim lapsi.
Koittakaas ny hyvät koiranomistajat vähän ryhdistäytyä ettei koiraviha saa valtaa. Siitä ette voi syyttää muuta kuin itseänne.
Onko osasyynä se, että ulkoiluttajana on ollut koiran kokoon nähden aivan liian heppoinen taluttaja esim lapsi.
Koittakaas ny hyvät koiranomistajat vähän ryhdistäytyä ettei koiraviha saa valtaa. Siitä ette voi syyttää muuta kuin itseänne.
Vastaukset 31
Vanhimmat
oot seurannut niin tiedät kyllä ettei kersoista ole kysymys!
Tapaukset nyt vaan on niin että ne koirat on ollut irti, siis tämä viimeisin karhukoira, labbis ja villakoira oli myös irti toisten pihalla.
Taitaa olla paskalehdistön meuhkaamista, kun ei ole muita juttuja. Noita juttuja on aina tapahtunut. Muutama ihminenkin kuolee aina silloin tällöin koirien hyökkäykseen. Asiasta oli tilasto hesarissa vähän aikaa sitten. Minusta ne tapaukset ei ollut silloin ainakaan nousussa. Lehmät ja hevoset tappoi enemmän, jos en väärin muista. Kun on 5 miljoonaa ihmistä ja joka viidennessä taloudessa on koira, niin tilastotapauksia sattuu.
Mutta olisiko asia niin, että uutisista on vaan pulaa ja on muotia repostella asiasta, kun sattui muutama ikäväkin tapaus? Nyt jokainen tapaus on paskalehtien mukaan yhtä dramaattinen...
Minua puri ajokoira käteen, kun olin lapsi ja se ei ollut mikään näykkäisy. Lehdistö ei ollut silloin ollenkaan kiinnostunut kohtalostani.
Olisi kiva tietää, miten asiat on tilastojen valossa nyt? Veikkaan, että olet vaan mennyt paskalehdistön retkuun.
Eli jos lehdessä "uskalletaan" sanoa jotain kielteistä koirista niin heti lehti on täys paska ja moraaliton.
Kai tiedät, että lehtien palstoille ei joudu ne koirat, jotka ovat kunnollisia ja omistajien silmän alla. No, toivottavasti koirien uhreiksi joutuneet saavat kunnon korvauksen.
on kyl ihan paskoja.
Matti-Eskonkin perheessä on kaikki ihan päin persiitä näköjään. Taitaa olla keikat vähissä kun viimeksi myi lehdistölle jutun, kuinka hän kärsi masennuksen joskus vuonna viis ja seitsemän!
Sen kun lukasin niin vahvistui vain tieto dogo jutun perättömyydestä, siis moni asia siinä oli jotenkin heikko!
Lopun viimein heidän villiksensä onkin juossut vuodesta toiseen vapaana muiden pihoissa!
Totta on sekin että paljon valheita on is ja il lehdis.
Kyl tuntuu surkeelta,että ihmisii manipuloidaan
pelkäämään ja vihaamaan koiria!Ja mikä sitten onkaan totuus, niin se ei löydy ainakaan iltapäivälehtien lööpeistä!On suorastaan ala arvoista että lehdistö mälläilee kahdella kohtalolla,onhan se tietysti ikävää lukea että pikkulapselle on tapahtunut jotain noin vakavaa.
maksoi koirakin kovan hinnan(menetti HENKENSÄ).
miettikääs sitäkin.MÄÄRÄTIETOINEN KOIRA VAATII MYÖS MÄÄRÄTIETOISEN ISÄNNÄN!Turha täällä palstalla on rupee haukkuu mitään koirarotuja.Lähti lehdistöltä mopo käsistä!
uskalleta sanoa kaikki, vaikka ne ei pidä paikkaansa ollenkaan? Mitä tarkoitat?
Asioita liioitellaan vieläpä rankasti.
Niin onko sulla niitä tilastoja vai oletko itsekkin ns. populisti, vai mihin perustat, että ne raatelumäärät on kasvaneet?
mutta asiat voi kysy soittamalla sinne ifiin.
Kyllä ne vakuutukset olisi kallistuneet jo, jos niitä sattuisi tavallista enemmän.
Eli ihan vaan revitään otsikkoja. Noita sattuu aina. Ei mitään ihmeellistä. Valitettavia, mutta kaikki koiraihmiset tietää, että aina on riski olemassa. Siksi pitää osata käsitellä koiria. Koira on eläin.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Hirvi on Suomen luonnon vaarallisin eläin/HS20070118SI1YO03mm1
Koirat on aina olleet vaarallisia. Tosin viimevuosisadan aikana niiden alkuperäisestä käyttötarkoituksesta ei ole monissa roduissa juuri mitään näkyvissä. Mutta sieltä ne alkuperäiset hommat aina silloin tällöin jyrähtää päälle. Tätä ei moni oikein älyä.
Koiria pitäessä täytyy ymmärtää, että niitä kaikkia ei ole alunperin jalostettu seurakoiriksi ja muuten vaan mukaviksi. Monet rodut on nimenomaan jalostettu suojelemaan perhettä ja omaisuutta ihan raatelemalla vaikka varkaan hengiltä. Ennen vanhaan koiria ei pidetty ihan noin vaan elättinä, kun ruuasta oli muutenkin pula. Niillä oli tietty tehtävä. Osa oli erittäin vaarallisia ohi kulkijoille. Kirjoituksia löytyy ainakin jo Rooman vallan ajoista, jolloin mm. mastiffejä jalostettiin tappamaan vihollisia ja suojelemaan ankarasti omaa porukkaa.
Tilastoissa ei ole mitään ihmeellistä tapahtunut asian suhteen.
Jos ottaisia tarpeeksi pitkältä ajalta tilastot, niin ne tapaukset on vähentyneet tottakai, kun koirat on jalostettu rauhallisemmiksi.
No totta helvetissä se saakin sen varkaan tappaa mitäs menee varkaisii! Tai jos joku käy päälle kyllä saa suojella niin sen kuuluiskin!!
Sinä et osaa lukea ihme tyyppi.
noita on sen enempää kuin ennenkään. Taitaa olla keltaisella lehdistöllä juttupulaa ja tollaisilla saa helposti myyntiä kun pistää vähän dramatiikkaa lööppeihin(en tällä halua vähätellä uhrin ja hänen omaistensa sen kummemmin koiran omistajankaan tuskaa ja kärsimystä tapahtuneesta. Niinkuin joku jo aiemmin totesi niin naudat ja hevoset johtavat näissä vahinkotilastoissa, mutta jostain syystä ne ei iltalehtiä kiinnosta, tämä ehkä siksi että noissa tilanteissa uhri on "omaa väkeä" eikä lukijakunta pääse spekuloimaan ja syyttelemään että kenen vika ja miksi näin kävi.... Asiat silkkoja onnettomuuksia niin kuin tavallaan nämäkin jossa osapuolena koira.
koiravihaan, ihmiset ovat vastuussa koiran koulutuksesta. Ei se ole koiran vika, jos sitä ei ole osattu kouluttaa pysymään irti/jos omistaja ei pidä kiinni.
dogot vs. villakoira (julkkis, siispä tietenkin liioiteltu kansijuttu), karjalankarhukoira, labbis? onhan näitä pitkin vuotta, nyt vain sattuu koirat saamaan kauhuaseman varsinkin kun sattu tuo mattieskon vaimo olemaan otsikoissa kun niin oli traaginen tapaus ja villakoira viaton. (just joo..)
Puhut vähän mutta asiaa.
Kiitos, sehän oli etevästi sanottu. :D
Yksikin on liikaa.
Sudet ja karhut on leppoisia eläimiä kotikoiriin verraten.
Kuula kalloon häirikköroduille.
Laitahan lista.
Affenpinseri
Afgaaninvinttikoira
Airedalenterrieri
Akita
Alaskanmalamuutti
Alpenländische dachsbracke
American Akita
Amerikancockerspanieli
Amerikanstaffordshirenterrieri
Anatolianpaimenkoira
Appenzellinpaimenkoira
Australiankarjakoira
Australiankelpie
Australianpaimenkoira
Australianterrieri
Baijerinvuoristovihikoira
Basenji
Basset artesien normand
Basset bleu de gascogne
Basset fauve de bretagne
Basset hound
Beagle
Beauceron
Bedlingtoninterrieri
Belgianpaimenkoira groenendael
Belgianpaimenkoira laekenois
Belgianpaimenkoira malinois
Belgianpaimenkoira tervueren
Bergamasco
Berninpaimenkoira
Bichon frisé
Bichon havanais
Bokseri
Bolognese
Bordeauxindoggi
Bordercollie
Borderterrieri
Bostoninterrieri
Bouvier
Bracco italiano
Braque du bourbonnais
Brasilianterrieri
Bretoni
Briard
Broholminkoira
Buhund
Bullmastiffi
Bullterrieri
Cairnterrieri
Cane corso
Cavalier kingcharlesinspanieli
Ceskoslovensky vlcak
Ceskyterrieri
Chesapeakelahdennoutaja
Chihuahua, lyhytkarvainen
Chihuahua, pitkäkarvainen
Chow chow
Cirneco dell'etna
Clumberinspanieli
Cockerspanieli
Coton de tulear
Dalmatiankoira
Dandie dinmontinterrieri
Dobermanni
Dogo argentino
Dogo canario
Dreeveri
Englanninbulldoggi
Englanninkettukoira
Englanninkääpiöterrieri
Englanninsetteri
Englanninspringerspanieli
Englanninvinttikoira
Entlebuchinpaimenkoira
Espanjanmastiffi
Espanjanvesikoira
Estrelanvuoristokoira
Etelävenäjänpaimenkoira
Eurasier
Faaraokoira
Fieldspanieli
Glen of imaalinterrieri
Gordoninsetteri
Grand basset griffon vendeen
Griffon belge
Griffon bruxellois
Grönlanninkoira
Hannoverinvihikoira
Harmaa norjanhirvikoira
Hollanninpaimenkoira, kk
Hollanninpaimenkoira, lk
Hollanninpaimenkoira, pk
Hovawart
Ibizanpodenco
Irlanninsusikoira
Irlanninterrieri
Irlanninvesispanieli
Islanninlammaskoira
Iso gascognenajokoira
Isomünsterinseisoja
Isosveitsinpaimenkoira
Isovillakoira
Italianajokoira
Italianvinttikoira
Itäsiperianlaika
Jackrussellinterrieri
Japanese chin
Japaninpystykorva
Jämtlanninpystykorva
Kaanaankoira
Karjalankarhukoira
Karkeakarvainen kaniinimäyräkoira
Karkeakarvainen kettuterrieri
Karkeakarvainen kääpiömäyräkoira
Karkeakarvainen mäyräkoira
Karkeakarvainen saksanseisoja
Karkeakarvainen unkarinvizsla
Katalonianpaimenkoira
Kaukasianpaimenkoira
Keeshond
Kerrynterrieri
Keskiaasianpaimenkoira
Keskikokoinen villakoira
Kiharakarvainen noutaja
Kiinanharjakoira
Kiinanpalatsikoira
Kingcharlesinspanieli
Kleinspitz
Komondor
Kooikerhondje
Kreikanajokoira
Kromfohrländer
Kultainennoutaja
Kuvasz
Kääpiöbullterrieri
Kääpiöpinseri
Kääpiösnautseri
Kääpiövillakoira
Labradorinnoutaja
Lagotto romagnolo
Lakelandinterrieri
Lancashire heeler
Landseer
Lapinporokoira
Leonberginkoira
Lhasa apso
Lunnikoira
Lyhytkarvainen bernhardinkoira
Lyhytkarvainen collie
Lyhytkarvainen italianajokoira
Lyhytkarvainen kaniinimäyräkoira
Lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira
Lyhytkarvainen mäyräkoira
Lyhytkarvainen saksanseisoja
Lyhytkarvainen unkarinvizsla
Länsigöötanmaanpystykorva
Länsisiperianlaika
Löwchen
Maltankoira
Manchesterinterrieri
Maremmano-abruzzese
Mastiffi
Meksikonkarvatonkoira
Mittelspitz
Mopsi
Mudi
Mustaterrieri
Napolinmastiffi
Newfoundlandinkoira
Norfolkinterrieri
Norwichinterrieri
Novascotiannoutaja
Owczarek podhalanski
Papillon
Parsonrussellinterrieri
Partacollie
Perunkarvatonkoira
Petit basset griffon vendeen
Petit bleu de gascogne
Petit brabancon
Phalène
Picardienpaimenkoira
Pienimünsterinseisoja
Pinseri
Pitkäkarvainen bernhardinkoira
Pitkäkarvainen collie
Pitkäkarvainen kaniinimäyräkoira
Pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira
Pitkäkarvainen mäyräkoira
Pitkäkarvainen saksanseisoja
Pohjanpystykorva
Pointteri
Polski owczarek nizinny
Pomeranian
Portugalinpodengo
Portugalinseisoja
Portugalinvesikoira
Puli
Pumi
Punainen irlanninsetteri
Punavalkoinen irlanninsetteri
Puolanvinttikoira
Pyreneittenkoira
Pyreneittenmastiffi
Pyreneittenpaimenkoira, lk
Pyreneittenpaimenkoira, pk
Ranskanbulldoggi
Rhodesiankoira
Rottweiler
Ruotsinlapinkoira
Saarloos wolfhond
Saksanmetsästysterrieri
Saksanpaimenkoira
Saluki
Samojedinkoira
Sarplaninac
Saukkokoira
Schapendoes
Schipperke
Sealyhaminterrieri
Serra de airesinpaimenkoira
Shar pei
Shetlanninlammaskoira
Shiba
Shih tzu
Sileäkarvainen kettuterrieri
Sileäkarvainen noutaja
Silkkiterrieri
Siperianhusky
Skotlanninhirvikoira
Skotlanninterrieri
Skyenterrieri
Slovakiancuvac
Snautseri
Spinone
Stabyhoun
Staffordshirenbullterrieri
Suomenajokoira
Suomenlapinkoira
Suomenpystykorva
Sussexinspanieli
Suursnautseri
Sveitsinajokoira
Tanskalais-ruotsalainen pihakoira
Tanskandoggi
Thai ridgeback
Tiibetinmastiffi
Tiibetinspanieli
Tiibetinterrieri
Toyvillakoira
Unkarinvinttikoira
Valkoinen länsiylämaanterrieri
Valkoinen paimenkoira
Valkoinen ruotsinhirvikoira
Vanhaenglanninlammaskoira
Vehnäterrieri
Venäjänajokoira
Venäjänkääpiokoira
Venäjänvinttikoira
Venäläis-eurooppalainen laika
Vihikoira
Volpino italiano
Walesinspringerspanieli
Walesinterrieri
Weimarinseisoja
Welsh corgi cardigan
Welsh corgi pembroke
Whippet
Yorkshirenterrieri
Jes mun rotua ei ollu tossa:) Hehehe!!!
Onpas tääl thmää porukkaa entäs jos susia ja karhuaja olis joku pari miljoonaa olisko enää sen jälkee lepposta?? Ennemmin mä tuol ulkona ilman pelkoa koiran vastaan otan vaikkei omistaa olis kun karhun:) Ja ei koiria ole syytä ampua jos koira kulkee vapaana!! Sut olis vissii syytä ampua kun kuljet vapaana;)
Koirista oli kyse raatelutapauksissa. Sinä jo olet ihmisiä ampumassa.
lista... Mihinkähän toikin perustuu vai etkö tiennyt mitkä rodut pitäis valita ja niinpä kopioit koko rotulistan!?!
Mitä meinaat "ainakin tietyillä oloilla"???
Jos koirat noin ahdistaa, vaihda palstaa....
Liiallinen jalostaminen on yksi todennäköinen syy.
Liiallisen jalostamisen aikaansaannoksia näkee koko ajan enemmän. Paljon korjausleikkauksia vaativat vammat yleistyvät tietyillä roduilla jatkuvasti. Häiriintyneitä yksilöitä näkee entistä enemmän. Nämä ovat merkkejä liiallisesta jalostuksesta.
Ei mikää liiallinen vaan VÄÄRÄ kun ei osaa!!!!
Kyllä liika on aina liikaa. Miten teet siitä oikeanlaista, että joillekin roduille yritetään saada mahdollisimman lyttykuono että vain silmää miellyttää, välittämättä koiran pahoista hengitysvaikeuksista. Tai todella pitkä selkä. Tai lyhyet jalat. Tai isot silmät. Hullujen hommaa..
Siinäpä kysymys,ei se minkään jalostamisen syy ole ,vaan turha pennuttaminen.Jalostaminen on taiteen laji,se vaatii rodulle omistautumisen.
pennuttamiseen ei tartte läheskään samaa oppimäärää!
Kyllä mä sen verta tiedän että varmasti paremmin osaisin kun moni muu:) Monesta FCI rodusta on enää paha lähteä hyviä koiria enään edes jalostaan! Kun se ulko näkö ratkasee niin paljon että itkettää alkaa:( Ei kun kyllä ne lonkat ja kyynnärit on ihan hyvät isolle koiralle ja vitut ole miten ne on hyvät isolle jos ei pienellekkää?? Ja lonkat ja kyynnärit on pieni vaiva koiralla verrattuna moneen muuhun! Mä en esim. tajua kuinka kukaan voi edes ostaa enkku bullin saatika maksaa siitä ihan hulluna? Ja tukea samalla vaan skeidaa ja eläin rääkkäystä!!!
Muiden ihmisten yksityisyyttä tulee kunnioittaa ja koska koira ei tähän itse pysty, tulee omistajan huolehtia että näin tapahtuu.
Olen opettanut lapseni pysymään koirista kaukana mutta jos haluavat vierasta koiraa tai muuta elukkaa jostain syystä silittää, käsken heidän aina ensin kysyä tähän koiran omistajalta luvan. Samoin tulisi koiranomistajan kysyä minulta, saako hänen koiransa nuuskia lahjettani tai hyppiä kuraisilla tassuillaan rinnuksilleni. Koirat kiinni julkisilla paikoilla ja ulosteet koiranomistajan toimesta myös ylös kadulta.
"Samoin tulisi koiranomistajan kysyä minulta, saako hänen koiransa nuuskia lahjettani tai hyppiä kuraisilla tassuillaan rinnuksilleni."
Just tätä tarkoitin toisessa kirjoituksessani, kun mainitsin, että koiranomistajat luulee että kaikki muutkin tykkää koirista, kun hekin tykkäävät.
Kun menee kyläpaikkaan missä on koiria niin talonväki antaa piskien hyppiä päälle ja sotkea vaatteet kuolalla ja kuraisilla tassuilla eivätkä he edes vaivaudu komentamaan koiriaan - luulevat tietysti että vieraat ovat aivan onnessaan :(
Tuollainen on TODELLA ÄRSYTTÄVÄÄ!!
Maailman yksinkertasin asia mitäs menet sinne kylää helppo homma älä mene jos häiritsee!! Koirat saa omalla reviirillää tehdä melkein mitä vaan ei siitä kannata valittaa haluisitko ennemmin murisevan päälle käyvän vastaan ovelle?? Kun hännän heiluttajan tyhmä!!!
Meillä homma toimii niin että siellä missä minä ja koirani asuvat..Säännöt ovat minun sekä koirieni. Kyläpaikassa minunkin on kuunneltava kitisevää kakaraa joka kuolaa ja repii juuri ostamiani merkkikuteitani...ei kivaa ei, mutta se sen kakaran koti ja jos mua tarpeeks pännii niin eipä mun pakko sinne mennä ..Ehheh
Tuskin teille halukkaita tulijoita olisikaan kun asenteesi on noin lapsellinen.