Olen 23-vuotias nainen. Minulla on niin kauan kuin muistan ollut aina ennen kuukautisia noin viikon verran rinnat kipeät, arat ja vähän turvonneet. Nyt mun kaveri sanoi, että se on joskus lukenut jostain että tällainen kuukautisia edeltävä rintojen kipu sattaa johtua siitä, että vaihdevuodet on alkamassa tai että vaihdevuodet alkavat aikaisemmin kuin normaalisti. Eli että kuukautisia edeltävä rintojen arkuus olisi merkki tällaisesta.
Ihmettelen tätä selitystä, koska pari vuotta sitten luin Kotilääkäri-lehdestä gynekologin kirjoituksen, jossa sanottiin että kuukautisia edeltävä rintojen arkuus ja pingotus olisi nimenomaan osoitus jopa poikkeiuksellisen tehokkaasta hormonitoiminnasta. Kirjoituksen mukaan rintojen oirehdinta johtuu napakasta keltarauhashormonin erityksestä. Kirjoituksessa vielä kaiken lisäksi sanottiin, että olisi syytä olla huolissaan hormonitoiminnnasta, jos oirehdintaa EI olisi.
Onko kukaan kuullut rintojen oirehdinnalle selityksiä luotettavista lähteistä? Mikä lienee oikea selitys?
Rinnat kipeät, häiriö?
4
1888
Vastaukset
- ...
Vai että vaihdevuodet... ;) Rintojen arkuudelle ennen kuukautisia on olemassa ihan luonnollinen selitys: arkuus on yksi PMS-oire.
Lisätietoja:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00163&p_haku=Kuukautisia%20edelt%E4v%E4t%20oireet%20(Premenstruaalioireyhtym%E4,%20PMS)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Premenstruaalinen_oireyhtym%C3%A4 - Beatrix*
PMS:hän se, kuten jo todettiinkin. Mutta huomauttaisin, että tuo lääkärin mielipide siitä, että hormoneissa saattaisi olla jotain häikkää, jos PMS:ää ei tule, ei kyllä ole kovin perusteltu. Kuten tuolla Wikipedian linkissä todetaan, PMS johtunee usein korkeasta estrogeenista ja juuri suhteessa progesteroniin - se on tavallaan epätasapainotila. Tästä syystä sen hoidossa voi progesteroni auttaa, kuten sanotaan toisessa linkissä. Jos kuukautiskierto on säännöllinen, ja PMS-oireet lieviä/olemattomia, se on hyvinkin tervettä. Mutta jos oireista tulee kovin voimakkaita, niin sitä voi pitää merkkinä hormonaalisesta "ongelmasta" - ei niinkään oikein kunnollisesta hormonitoiminnasta. Usein (mutta ei läheskään aina) voimakas PMS myös esiintyy muiden hormonaalisista häiriöistä kertovien tilojen kanssa: esim. poikkeavan kivuliaat/runsaat kuukautiset, endometrioosi jne. Osittain, koska noilla vaivoilla on yhteiset juuret.
- .......................
Nuorilla naisilla rintojen oireilu ennen kuukautisia johtuu korkeasta progesteronista. Luin sen saman jutun kotilääkäristä johon ap viittasi. Se oli kotilääkärin kysymyspalsta ja siinä gynekologi henk.koht. vastasi nuorelle naiselle tästä asiasta todeten, että napakka progesteronin eritys aiheuttaa rintojen oireilua ja muita esituntemuksia ja että jos oireet ovat vähäisiä tai olemattomia, on syytä huolestua. Minä ainakin luotan enemmän gynekologiin kuin johonkin wikipedian linkkiin.
- olekkaan...
olen luullut että rintojen arkuus ja "kireys" on ihna normaalia ennen menkkoja... olenko väärässä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742647
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492638Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on772336- 231861
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2161811Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681680Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok921489Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti201471Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221470Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121450