Musta piste silmässä

Huolestunut mami

Puolivuotiaalla pennulla on silmän uloimmalla pinnalla, sarveiskalvolla pieni musta piste (n. 0.5mm halkaisijaltaan). Se ei ole ihan symmetrinen ja näyttää roskalta, muttei ole liikkunut siitä mihinkään, vaikka roskan luulisi kulkeutuvan silmästä pois kissan nukkuessa. Piste ei ole ollut siinä syntymästäkään asti, vaan ilmestyi siihen noin kuukauden päivät sitten.

Silmä on muuten ihan kunnossa, ei mitään oireilua eikä aristelua eikä piste ole suoraan pupillin edessä, eli kissan näköä se ei (ainakaan vielä) haittaa, mutta vähänhän tuo ihmetyttää, kun piste vaan pysyy ja pysyy siinä.

Mikähän se voi olla, voiko jokin roska porautua sarveiskalvoon niin tiukasti, että se pysyisi silmässä näin pitkään vaikka kissakin pesee naamaansa tassuillaan ja muljaa siinä samalla silmäluomiaankin? Onko kissoilla jotain silmäloisia, jotka noin pienestä pisteestä alkunsa saisivat? Entä jos kissa on törttöillyt ja törmännyt silmät auki esim. kuusenoksaan, voiko piste johtua jostain tuollaisesta, vaikka sarveiskalvossa ei verenkiertoa olekaan?

Jos piste jää pysyvästi silmään, voiko se vaikuttaa esim. näyttelymenestykseen, kyseessä on nimittäin pyhä birma jonka silmiä varmasti syynätään tarkasti...?

3

3726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissan menettänyt

      Kissan silmän värimuutokset ovat 60% todenäköisyydellä syöpää (iris melanooma)

      Omalle kissalleni ilmaantui tumma piste silmään, mutten ajatellut sen olevan mitään vakavaa. Muutamaan vuoden kuluttua tumma alue laajeni suuremmaksi jolloin huolestuin ja vein kisun lääkäriin. Silmä olis pitänyt leikata kokonaan pois, mutta elänilääkäri ei sitä enää siinä vaiheessa suositellut. Syöpä oli tehnyt etäpesäkkeitä keuhkoihin ja tähän kissa sitten kuoli.

      Silmä olisi pitänyt AJOISSA leikata kokonaan pois. Kyllä tuntuu pahalta näin jälkeenpäin kun en tajunnut tumman kohdan silmässä olevan jotain vakavaa... Nyt on vain muistot.

      En halua mitenkään pelotella, mutta kannattaa ottaa kaikki vaihtoehdot huomioon ja tässä oma kokemukseni.

      • Huolestunut mami

        Olen pahoillani kissasi kohtalosta...:(
        Tämä kasvaimen/syövän mahdollisuus minullakin käväisi mielessä, ylihuolehtivainen kun olen...

        Mutta toisaalta tämä piste ei ole itse iiriksessä (siellä syvällä värillisessä osiossa) vaan siinä ihan pinnassa, eli kun katsoo vähän vinosta ja sivusta, näkee selvästi pisteen olevan läpinäkyvän kuperan sarveiskalvon päällä. Tuossa sarveiskalvossa taas ei ole minkäänlaista verenkiertoa, eli syövän on miltei mahdotonta saada ravintoa tai "lisääntyä" sellaisessa kudoksessa... mutta mistäpä näitä koskaan tietää...


    • Anonyymi

      Hei, selvisikö kissasi silmän pilkun diagnoosi? Koirallani on samanlainen ☹️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6872
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6803
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      148
      5456
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4493
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3680
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3258
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3173
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2779
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2269
    Aihe