Vaatteet ja hiukset netistä?

Olen useasti yrittänyt ladata vaatteita, hiuksia/koruja/meikkejä yms. netistä, mutten ole siinä onnistunut. Siinä vissiin tarvitaan joku mesh-juttu, ja se kai tulee yleensä niiden vaatteiden ja muiden mukana, mutta kun ne eivät vaan lataudu minun simsiini. Minulla on sellainen The Sims File Maid 2, jonne olen sitten tunkenut lataamiani juttuja ja File Maidin mukaan se on onnistunut, mutteivät ne vain ilmesty peliin. Kamoja pystyn kyllä lataamaan.

Osaisiko joku auttaa avutonta?
4324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

emmä vaan tiiä????????????

Äänestä

Itsellä sama ongelma, haettua netistä tavaroita saan mutta peliin en saa niitä laitettua :(

Äänestä

Kokeileppa toisella purkuohjelmalla, siis haet googlella ja lataat ittelless joko winrarin tai winzipi ja jos näilä jutut tulee peliin niin sillon vika on tossa simfilemaidissa.
Oon kuullu, että toi simfilemaid on vähän sellainen ettei se kaikkia ladattuja juttuja pura kunnolla.

Kyllä sä tarvitset ehdottomasti sen meshin, koska muuten lataamasi tavarat/hiukset/vaatteet eivät näy pelissä.
Mesh siis on sen ladatun kampauksen/vaatteen/tavaran kolmiulotteinen rautalanka malli, joka kertoo sulle, että minkämallinen se esine/vaate/kampaus on.

Yleensä latauspaikoissa on linkki meshiin tai kerrottu mistä meshi on. Joissain tapauksissa meshi on siinä latauksen mukana, mutta silloin on kyseessä tekijän kokonaan itsetekemä tavara/kampaus/vaate tms.

Suurin osa tekijöitä käyttää ilmaisia meshejä toiset taas maksullisia, kuten Peggyn, Rosesimin tai TSR:n donationejen meshejä ja sillon on kyl ikävää jos ei osaa niitä paypal juttuja käyttää tei ei ole varaa maksaa donationeista, joista muuten osa on melko kökköjä.

Mutta toivottavasti tästä oli sulle apua. Hauskoja simeily hetkiä. :)

Äänestä
  • Yavannalle kiitos, jos nyt onnistaisi. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sescu kirjoitti:

Olen useasti yrittänyt ladata vaatteita, hiuksia/koruja/meikkejä yms. netistä, mutten ole siinä onnistunut. Siinä vissiin tarvitaan joku mesh-juttu, ja se kai tulee yleensä niiden vaatteiden ja muiden mukana, mutta kun ne eivät vaan lataudu minun simsiini. Minulla on sellainen The Sims File Maid 2, jonne olen sitten tunkenut lataamiani juttuja ja File Maidin mukaan se on onnistunut, mutteivät ne vain ilmesty peliin. Kamoja pystyn kyllä lataamaan.

Osaisiko joku auttaa avutonta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu