Lasten kanssa minne päin?

Minne päin Kreikassa kannattaisi suunnata 3½ ja 1½- vuotiaiden lasten kanssa?Kiitos vinkeistä!
2324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sehän se on ehkä selkein helppo paikka.
Itse oltiin Kambos Villagessa Agia Marinassa pari vuotta sitten ja se oli kyllä reilun vuoden ikäisen kanssa nappipaikka. Elokuussa oli niin kuuma että uitiin altaalla koko päivä aamusta iltaan eikä tullut kylmä missään vaiheessa. Allasalue ko. hotellissa oli tosi hyvä ja muitakin lapsiperheitä (lähinnä skandinavian maista) oli hotellissa. Allasbaarista sai jätskiä ja pientä syötävää, aamupala oli runsas ja hyvä (tosin taisimme olla ainoat jotka sitä käyttivät, ainakin joka aamu söimme yksin...), hotellin oma minimarket oli ihan kohtuuhintainen. Huoneissa itsesäädettävä ilmastointi ja turvallinen parveke.
Ja sitten se mitä aina vain jaksan ylistää... suurinpiirtein jokaisessa ravintolassa rantakadulla (useat ihan rannassa) ja muuallakin oli leikkipaikka, siis pieni leikkikenttä lapsille, muovinen leikkimökki, liukumäki, pöytä, tuoleja, keinut jne. aidatulla alueella. Siihen kun pääset viereiseen pöytään niin avot... Muuallakin on varmaan vastaavaa, mutta en ainakaan Espanjassa ole törmännyt samanlaisiin.

Hanian rannikolla koko matkalla Plataniaksesta tai Gerani/Maleme-suunnalta mistä se nyt alkaakaan HAniaan saakka, on vilkasliikenteinen tie lähellä rantaa ja jalkakäytävät ovat kapeita jos niitä on. Se ainoana miinuspuolena, eli hiukan ikävä kulkea rattailla. Mutta toisaalta tuonikäisten kanssa se loma painottuukin varmaan aika vahvasti uima-allaspuolelle...

Eläinpuistoja ja vesipuistojakin kuulemma sieltä löytyy, emme tutustuneet niihin.

Äänestä
  • Suosittelen Rhodoksen Falirakia ja siellä hotelli Esperidestä. Toinen hyvä on Rhodoksella hotelli Dionysos. Nämä ovat hyviä hotellikokonaisuuksia ja helppo liikkua rattaiden kanssa niiden ympäristössä. Kreetan Platanias/Agia Marinassa on myös kelpo hotelleja, mutta ei ole kivaa liikkua rattaiden kanssa vilkkaiden autoteiden reunalla (ei kunnon jalkakäytäviä).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piukkis kirjoitti:

Minne päin Kreikassa kannattaisi suunnata 3½ ja 1½- vuotiaiden lasten kanssa?Kiitos vinkeistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu