Langattomista A\V lähettimistä

Moro.. Oisko kellään kokemuksia langattomista äänen ja kuvan lähetys ja vastaanotin paketeista?

http://www.pixmania.com/fi/fi/10211/xx/xx/12/3/criteresn.html

Tekeekö niillä mitään?
Onko kuvan laatu millanen?

Hintaluokaltaan alle 100€ vehkeet ois suunnitelmissa ja käyttökohde olis pc:ltä tykille\tv:lle (av-vahvarille)
3331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miellä ainakin Lidlistä ostettu Audio-/videolinkki toimii siirtämään kuvan ja äänen huoneesta toiseen ilman kaapelia.
Kuva ja ääni melko hyvä. Pikkasen kärsii tosta siirrosta tai sitte en osaa viritellä viimeisen päälle.
Formulat ainakin oon sitä käyttämällä katsonut.
Nyyttää olevan tänään Lidlin tarjouksessa 24.99 EUR

Äänestä

Minulla on kokemusta halvasta muutaman kympin AV-linkistä. Periaatteessa se on ihan hyvä idea, mutta käytännössä vastaan tulee pieniä ongelmia. LIDLin AV-linkin äänensiirrossa on selvästi korvinkuultavaa kohinaa, joka häiritsee kunnon vahvistimen kautta ääntä kuunnellessa. Kuva on lyhyellä matkalla pienestä matkatelevisiosta katsottuna OK, mutta välimatkan kasvaessa näkyvyys alkaa häilymään ja esim. huoneissa liikkuvat ihmiset saattavat vaikuttaa kuvansiirron laatuun. Myöskään mikroaaltouuneja linkki ei siedä lainkaan: eväiden lämmittämisen aikana kuvaruudun täyttää leveät "kipinäpalkit" ja ääni vain pörisee.

Halpa AV-Linkki soveltuu minun mielestä aivan mainiosti kuvansiirtämiseen vaikkapa makuuhuoneen pienelle matkatelkkarille, mutta videotykin kanssa sitä ei kannata käyttää - kuvanlaatu on aivan liian heikko ja häiriöaltis isolle kankaalle tai ruudulle. Käytä tykille ennemmin kiinteitä piuhoja.

Äänestä

Meillä oli käytössä puoli vuotta. Ensi alkuun sitä keski ja se toimi melko hyvin. Sitten meni hermot juuri noihin ihmisten aiheuttamiin häiriöihin ja mikroaaltouunin käyttökieltoon. Lisäksi tuntui jotenkin heikkenevän ajan mittaan. En suosittele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Je-hu kirjoitti:

Moro.. Oisko kellään kokemuksia langattomista äänen ja kuvan lähetys ja vastaanotin paketeista?

http://www.pixmania.com/fi/fi/10211/xx/xx/12/3/criteresn.html

Tekeekö niillä mitään?
Onko kuvan laatu millanen?

Hintaluokaltaan alle 100€ vehkeet ois suunnitelmissa ja käyttökohde olis pc:ltä tykille\tv:lle (av-vahvarille)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu