muut nimet ennen kutsumanimeä?

Mitä olette mieltä aiheutuuko ongelmia, jos kutsumanimi ei olekaan ensimmäisenä? Itselläni on niin en osaa kuvitella. Mielestäni nimi sointuu näin paljon paremmin?? Mielipiteitä?
6496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itselläni oli sen verran järkevät vanhemmat, että laittoivat ensimmäiseksi nimeksi kutsumanimen. En ole koskaan tajunnut mikä ihmeen järki on laittaa etunimeksi ja mahdollisesti toiseksi nimeksi nimi, jota ei edes käytetä. Suorastaan typerää.

Nimenvalinta pitäisi mielestäni tehdä niin, että ensin päätetään kutsumanimi ja sitten mietitään siihen jatkoksi muut nimet/toinen nimi. Ja ihan turha väittää etteikö löydy kuin yksi sopiva nimirimpsu ja se nyt vaan sattuu olemaan niin ettei se kutsumanimi sovi siihen ensimmäiseksi. Aivan taatusti tästä maasta ja vaikka muistakin maista löytyy jokaisen kutsumanimen jälkeen hyviä nimiä.

Äänestä

ongelmia. Virallinen posti tulee ensimmäisellä nimellä, samoin lääkäreissä kutsutaan ekalla nimellä.

Äänestä

ei ikinä aiheutunut mitään ongelmia siitä, että pikkuveljen toinen nimi oli virallinen kutsumanimi. Posti on aina tullut ihan oikealla nimellä, koulu ja kaverit oppivat saman tien - hyvä jos edes oma perhe enää muistaa, että Santerin "eka" nimi on Ville... ;) Ehkä pari kertaa elämässä on joku vieras tohtori terveyskeskuksessa kutsunut nimellä Ville, mutta eipä tuokaan niin vakavaa...

Äänestä

Miksi lapselle halutaan väkisin useampi kuin yksi nimi,
jos ei ensimmäinen nimi käy kutsumanimenä?

Toiset nimet ovat ihan turhia.
Jos eka nimi on niin hankala, ettei sen perään käy mikään nimi, niin kannattaa jättää toinen/toiset nimet suosiolla pois kokonaan.

Yksi nimi on pakollinen, lisänimet turhaa!

Äänestä

Itselläni on toinen nimi kutsumanimenä.
Yli 50 vuotta olen selviytynyt ongelmitta nimeni kanssa. Kyllähän joskus (esim. ensimmäistä kertaa jonkun lääkärin luo mennessä) on käynyt niin, että minua on kutsuttu sillä ensimmäisellä nimellä, mutta ei se nyt niin suuri riesa ole ollut, että sitä viitsisin harmitella.

Samoin isälläni ja hänen isällään on/oli toinen nimi kutsumanimi (tämä on siis jonkinlainen "sukuvika"). Eivät hekään koskaan ole maininneet, että asia olisi jotenkin vaikea.

Kyllä minulle ainakin tulee posti käyttämälläni nimellä (siis sillä toisella eli kutsumanimellä). Siitähän se riippuu, minkä nimekseen sanoo esim. lehtiä tilatessaan. Joissakin virallisissa kirjeissä on ollut molemmat etunimet, mutta eihän siitäkään mitään erityisempää haittaa ole ollut.

Minunkin nimeni kuulostaisi omalaatuisen töksähtävältä, jos nimet olisivat toisin päin. Aikanaan vanhempani (ja mummini kummitätini) halusivat antaa minulle juuri nuo kaksi nimeä (oikeastaan en tiedä, miksi; kumpikaan ei ainakaan ole suvusta; vanhempani vain sanoivat, etteivät muita nimiä edes halunneet ajatella).

Äänestä

Nykyään tapa on jo niin yleinen, että monissa papereissa joihin nimiä pitää kirjoittaa pyydetään alleviivaamaan "kutsumanimi". Harvemmin enää oletetaan sen olevan ensimmäinen etunimi. Isälläni on käytössä myös toinen nimi, eikä tämä ole tullut koskaan ilmi missään tilanteessa, ja siksi sain kuulla asiasta vasta äskettäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neitisähköisku kirjoitti:

Mitä olette mieltä aiheutuuko ongelmia, jos kutsumanimi ei olekaan ensimmäisenä? Itselläni on niin en osaa kuvitella. Mielestäni nimi sointuu näin paljon paremmin?? Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu