Hei kaikki. Asun täällä lounais-suomessa tällaisessa pikkukylässä. Ongelmani on, että tuossa ihan talon vieressä on tuollainen kyläbaari, josta aiheutuu mielestäni minulla häiriötä. Mitkä ovat oikeuteni asiassa, ku baarin asiakkaat jättävät esim autonsa olohuoneeni ikkunan eteen, käyvät siinä talon nurkalla kuseksimassa tms..Voinko tehdä valituksen, mihin? Kyseessä siis rivitalo osakeyhtiö, jossa olen
vuokralla. Eikö suomessa kuitenkilla kaikilla ole oikeus rauhalliseen asumiseen. Ongelma lähinnä v.loppuisin yö-aikaan. Mitä voin tehdä?
vuokralla. Eikö suomessa kuitenkilla kaikilla ole oikeus rauhalliseen asumiseen. Ongelma lähinnä v.loppuisin yö-aikaan. Mitä voin tehdä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
muuttaa muualle, sinulla ei ole oikeuksia, koska asut halvassa vuokra-asunnossa. Älä valita, vaan tee rahaa ja osta oma talo jostakin.
Vuokralaisen oikeus on kuten kenen tahansa, mutta olet kyllä oikeassa siinä, että ainahan muuttaa voi. Rahaa hankkinut on asumisrauhansa kanssa omistusasunnossa yhtä heikossa asemassa, jos häiriköitä ilmaantuu myöhemmin, hänkin joutuu muuttamaan ehkä, ja taas häiriköt jäävät mellastamaan.
Tässä vuokranantajalla on ongelma vuokratason ja vuokralaisten saatavuuden kannalta, jos vuokrattava huoneisto on altis häiriköimiselle. Vuokranantaja saattaa olla myös kiinnostunut häiriköitten häätämisestä. Ehkä hän vuokraa kämppää koska jatkuvan häiriön takia ei saa sitä myydyksi. Tässä on baarinpitäjällä, huoneiston omistajalla ja siinä vuokralla asuvalla ehkä yhteinen intressi, ja vuokralainen saa ehkä muilta kiitosta, kun auttaa näitä kahta. Hänhän olisi se, joka ilmoittautuu häirityksi. Vuokranantaja menee baarinpitäjän juttusille joka tapauksessa, jos vuokralaiset eivät pysy, hänellehän siinä on vahinkoa aiheutumassa myöskin, niin että kyllä asia varmaankin etenee viisaat päät yhdessä.
muuta kuule muanne .
osta kuule kämppä jostakin missä kukaan ei häirihe.
ole olemassakaan, jossa ei joku häiriköisi.
Ja laki on AINA häirikön puolella. Suomessa ainakin.