Olen lähdössä ensi syksynä Pietarin ja olen siellä kesään 2008 asti. Joudun ottamaan oman autoni mukaan sinne ja kyselisinkin, että mitä papereita tarvitsen siihen? Vakuutukset? Pitääkö jotain auton papereita kääntää venäjäksi? Olen kuullut että sitten Pietarissa pitää käydä pidentämässä lupaa pitää autoa pidempään venäjällä?
Autolla Pietariin
2
1227
Vastaukset
- Toinen kulkuri
Tarvitset erillisen vakuutuksen autolle jonka saa ainakin Suomen puolelta Vaalimaan ent TB /Aimoannos. Suomen vakuutusyhtiöt ei aiemmin myöntäneet vakuutuksia Venäjälle,nyt voi olla että saakin jostain. Jos auto omalla nimellä ei tarvitse (en tarvinnut) mitään venäjän kielisiä papereita ;suomalainen ajokortti ja rek.ote riittää. Jos ajat venäläistä autoa tarvitset ven.kielisen kortin tai käännöksen. Jos auto on firman tai jonkin muun nimellä pitää olla valtakirja venäjäksi. Venäjän tulli antaa autositoumuksen rajalla 14 pvksi jonka kuluessa auto pitää tuoda takasin tai menee sakoille. 1. päivä maksanee n. 100 €. En tiedä voiko jatkoaikaa saada Pietarista....ilmeisesti tulli voi myöntää,mutta tarkista hyvissä ajoin.
- homme-64
Autositomuksen voi saada rajalta ainakin kahdeksi kuukaudeksi, mutta sitä pitää osata oikealla tavalla pyytää. Pietarista sai ainakin ennen jatkoa tälle luvalle, mutta en tiedä miten nykyään.
Varmista siis suomalaisen vakuutusyhtiösi kanssa kaskon kattavuus Venäjällä ja lisäksi sinun on ostettava pakollinen Venäjän liikennevakuutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853141
- 883003
- 681852
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191792- 271691
- 211681
- 241677
- 481317
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi321316Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91299