porsaansuikaletta

saako kissa tarpeeksi ravintoaineita kun kissani herkku on porsaansuikale?(maustamaton) sitä kissani söisi vaikka kuinka paljon, ja olenkin antanut nyt vain joka toinen päivä sitä, koska ajattelen, että pitää purkkiruokaakin syödä.kyllä kisuneito latziakin syö, ym.tällaisia vastaavia ruokia.raksuja neiti ei suostu syömään.eli voinkohan päivittäin myös antaa purkkiruuan lisäksi porsaansuikaletta?
51295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ruokavalio kuulostaa ihan hyvältä, kissahan on lihansyöjä.

Tarjoiletko possun raakana?
Jos tarjoilet niin pidä silmällä että "output" toimii koska raaka liha saattaa aiheuttaa ummetusta.

ps.Myös minun kattipatti rakastaa porsaanlihaa ja söisi sitä kaikissa muodoissa mutta savukinkut on kielletty

Äänestä
  • juu, kyllä tarjoan raakana.hyvä sitten,jos jotakuinkin kissani syö oikein.nytkin kyllä annoin neidolle suikaletta, ja meni hetki vain kuin kissa söi sen..

    Äänestä

Parasta onkin sianliha ja rasva. Eläinrasvat välttämätömiä!
Mutta ,Pelkkä lihan syöttäminen, tavallisin syy,
kalkin puutteeseen ja sen aiheuttamiin vakaviin oireisiin, esim: luiden mineraali köyhyyteen ja
sydänsairauksiin!
Kissan ruuan sulatus sulattaa rasvoja erinomaisesti!
Vaikuttaa turkkiin ,pitää kiiltävänä!

Äänestä

Monipuolisuus on tottakai hyvästä, joten lihaakin kannattaa koettaa tarjoilla erilaisia. Possun liha ei ole parasta mahdollista lihaa kissalle, mutta parempi sekin, kun ei mitään lihaa :)

Jos ruokavaliosta puolet tai yli on lihaa, tulee huolehtia kalkki- ja vitamiinilisistä (esim. Pirskatti)

Lihaa on oikein hyvä antaa joka päivä, ainakin yksi annos ja raakana tottakai!

Viisas kissa, kun ei raksuja ruuakseen kelpuuta ;)

Äänestä
  • muita lihoja? Esimerkiksi sydän on monen nirsonkin herkkua. Se on edullista ja erinomaista ruokaa kissalle. Maksaa voi antaa kerran viikossa, samoin kalaa (pakasteseiti, herkullista ja edullista eikä liian rasvaista kissalle), kanaa, lammasta, hevosta, kaikkea kannattaa kokeilla ja opettaa syömään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina vain kirjoitti:

saako kissa tarpeeksi ravintoaineita kun kissani herkku on porsaansuikale?(maustamaton) sitä kissani söisi vaikka kuinka paljon, ja olenkin antanut nyt vain joka toinen päivä sitä, koska ajattelen, että pitää purkkiruokaakin syödä.kyllä kisuneito latziakin syö, ym.tällaisia vastaavia ruokia.raksuja neiti ei suostu syömään.eli voinkohan päivittäin myös antaa purkkiruuan lisäksi porsaansuikaletta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu