Kalajoelta kotiloita

Pikkukotilo

Ajattelin kysyä löytyykö Kalajoelta kotiloita. Siis luonnonkotiloita, ihan luonnosta. Olemme menossa sinne perheen kanssa ja ajattelin että ottaisin pari. Lehtokotilot erityisesti kiinnostaisivat.

3

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zirppo

      katsoppa jostain luontokirjasta että millä alueella mikäkin laji elää. kalajoki on aika korkealla, mutta sieltä opitäisi löytyä meripihkakotiloita ja silokotiloita (silokotilot ovat todella pieniä ja nousevat kosteilla säillä erityisesti niille tärkeän puun, haavan rungoille), mahdollisesti myös pitäisi löytyä pensaskotiloita.
      kannattaa mennä kostealla sää etsimään ;)

      • Pikkukotilo

        Kiitos.. En tajunnut käyttää aivojani.. (Omistankohan edes sellaisia.. :/) Toivottavasti löytyisi noita pensaskotiloita.. :) Niitä varmaankin voisi laittaa lehtokotiloitten kanssa samaan terraan. Mutta silloin voisi kyllä tulla hiukan outoja tuloksia parittelusta.. :( Olisiko se hyvinkin vaarallista jos pensaskotilo ja lehtokotilo parittelisi?


      • kotilo-kaktusfani.
        Pikkukotilo kirjoitti:

        Kiitos.. En tajunnut käyttää aivojani.. (Omistankohan edes sellaisia.. :/) Toivottavasti löytyisi noita pensaskotiloita.. :) Niitä varmaankin voisi laittaa lehtokotiloitten kanssa samaan terraan. Mutta silloin voisi kyllä tulla hiukan outoja tuloksia parittelusta.. :( Olisiko se hyvinkin vaarallista jos pensaskotilo ja lehtokotilo parittelisi?

        Ei ole vaarallista mutta niiden poikasia (jos niitä tulee) ei kannata myydä eteenpäin koska ovat "sekarotuisia". Olen kuullut tuollaista tapahtuneen mutta vain hyvin pieni osa munista kuoriutui:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe