Minulla on reisiluun kaulassa rasitusmurtuma.Sen piti parantua aikanaan keppien kanssa kävellen mutta nyt näyttää siltä että se joudutaan ehkä operoimaan. Ilmeisesti ruuveilla oltaisiin kiinnittämässä. Onko kellään kokemuksia kauanko tällaisen leikkauksen jälkeen joutuu kävelemään kepeillä ja kaunko kestää että pystyy elämään ja urheilemaan normaalisti? Muuten leikkaus on vissiin aika simppeli.
reisiluun kaulan murtuma
reisille menee
21956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No ei kyllä mikään leikkaus ole simppeli. Outoa, että voidaan ruuveilla kiinnittää (?) Minulle tulee lähinnä mieleen että tekonivel laitettaisiin, enpä osaa sanoa.
Hyväasentoinen reisiluun kaulan murtuma nuorehkolla tai nuorella ihmisellä hoidetaan useimmiten nimenomaan ruuvikiinnityksellä. Rasitusmurtuma, jota alkuun on ajateltu hoidettavksi ilman leikkausta on luultavasti nimenomaan hyväasentoinen hiusmurtuma. Muuten olisi leikattukin jo. Voi olla että keppien kanssa joutuu leikkauksen jälkeen keventämään kuutisen viikkoa ja sen jälkeen kivun mukaan.