Onko jollakulla kokemusta matkustamisesta Kiinan puolelle Hongkongista? Ymmärsin, että silloin Suomen kansalainen tarvitsee viisumin. Onko vinkkiä reiteistä/nähtävyyksistä, jotka järkeviä ajan ja rahan suhteen?
Vastaukset 3
- Useasti käynyt
Kiinaan todellakin tarvitaan viisumi, mutta sen saaminen HK:ssa ei ole ongelma. Paikalliset matkatoimistot (ainakin CTS)järjestävät kaikkia viisumityyppejä, joista lyhyen kertaviisumin saa muutamassa tunnissa.
Jos tarkoituksenasi on vain käväistä Kiinassa, ainakin Shekoun lauttaterminaalista saa 5 päivän viisumin odottaessa muistaakseni noin 20€ hintaan.- heppi
miten se viisumijuttu menee, jos aion hong kongista macaoon, onko siinä välissä jotain muodollisuuksia? kertokaa nyt vielä se että mikä se macao on niinkuin hallinnollisesti ja poliittisesti..?
- Iltasatu
heppi kirjoitti:
miten se viisumijuttu menee, jos aion hong kongista macaoon, onko siinä välissä jotain muodollisuuksia? kertokaa nyt vielä se että mikä se macao on niinkuin hallinnollisesti ja poliittisesti..?
Macaoon ei tarvitse viisumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161896
- 81734
- 57731
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?42615- 46613
- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71546Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35525- 26511