paras järvi"."/> paras järvi"."/>

Järeää kuhaa sisävesiltä...

Kalamies-85

Terve

Kuis on tullut kuhaa sisävesiltä?

Näin meillä Kolimajärvellä, Viitasaaren puolella ainakin :) "Oma kotijärvi ---> paras järvi".

10

3691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalamies-85
    • jaakkoo

      Tosi komean Kuhan olet saanut,onnittelut ! Millä vieheellä tuli?
      Itse kalastelen täällä JKL:n mlk:ssa leppävedellä ja kuhia on tullut mut ei vielä mitään isoja 1.5kg isoin tänä kesänä mut sitä isoa odotellessa ;) !
      Verkolla Leppävedestä saatiin hetki sitten 9.4 kg kuha eli isoja on täälläkin .

    • jaakkooo
    • kuha for dummies

      Moi!

      Sulla taitaa olla tuo kuhanuistelu hanskassa ja minä vasta aloittelen, siispä kysyn neuvoa:

      Olen kuullut, että jotkut uistelevat kuhaa syvänteiden päältä niin, etteivät uistimet ui lähelläkään pohjaa. Vanhana haukimiehenä pidän ajatusta outona, olisiko parempi kuiteskin vetää uistimia ihan pohjan tuntumassa?

    • Kalamies-85

      Kala oli tasasyvyisellä 5 metrin alueella, pienellä pakalla (veden alaisella kohoumalla) jossa oli vettä 4,5 m. Otti ihan pohjan tuntumasta 11 cm Rapalan Barra Magnumiin. Oli molemmista kolmihaarakoukuista suussa, joten pysyi hyvin kiinni.

      Näyttää olevan niin, että joskus suuretkin kuhat nousevat myös pintavesiin, mutta pieniä selvästi harvemmin. Isommat kuhat tulee enimmäkseen pohjan tuntumasta ja välivedestä, harvemmin ihan pintakerroksesta. Silloin kun ne isot väliveteen tai sen yläpuolelle päättävät nousta, ei ne siinä yleensä kauaa viihdy. Täytyy vain sattua oikealla hetkellä oikeaan paikkaan.

      Ainakin itse tavoitan kuhat alkukesästä parhaiten tasasyvyisiltä alueilta 4-6 m vedestä omassa kotijärvessäni. Keskikesästä (heinäkuusta alkaen) kuhia alkaa löytyä/tulla kauempaa rannoilta, lähinnä syvänteiden rinteiltä ja päältä selkäalueilta.

      Riippuu päivästä, veden lämpötilasta ja eri tekijöistä yleensäkin, nouseeko kuha ollenkaan väliveteen tai pintaveteen ruokailemaan.

      Kiitos onnitteluista, mutta jospa joskus vielä onnistun saamaan vieläkin suuremman. Aiempi ennätys oli 3,4 Kg.

      • laikaman

        Nuoteilla yritän minäkin ja joskus jotain tulee. Uistin saa välillä raapaista pohjaakin. Käytän vaappuja, jotka uivat vähintään 3,5 metrissä. Pakista löytyy Rapalan Taildanceria ja Deeptaildanceria, Stormin Thudercrank, Syvänne Jesse yms.. Itse en ole pinnasta juurikaan saanut. Toisaalta uistelen klo 19-21, vanha ei yöllä viiti.


    • Kalamies-85
    • Kalastaja
      • Kalamies-85

        Periaatteessa mahdoton sanoa, suosittelen hommaamaan useamman jos on vara, ja sitten useampi eri värinen samalla pyyntiin yhtä aikaa. Tod.näk. kaikilla tulee kuhaakin, mutta ehkä joku väri on tietyssä vesistössä tiettyyn aikaan ylitse muiden.


      • Kalamies-85

        Ja mitä uintisyvyyteen tulee, niin sillon kun kuha on enimmäkseen pintavesissä niin uistimen täytys tulla tarpeeks pinnassa, sitten kun kuha on pohjassa tai välivedessä niin uistimen pitäis kulkea pintaa syvemmällä.

        Tuonkin saa selvitettyä kokeilemalla, että uittaa samaan aikaan pinnemmassa ja syvemmällä kulkevia malleja. Esim. 2 eri väristä pinnassa ja 2 eri väristä välivedessä ja alempana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1400
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe