luin jostain lehdestä että jos on tv-kortti niin pystyy nauhoittamaan kovalevylle ohjelmia kuten videoilla. onko se mahdollista? tarvitaanko jokin erikoinen ohjelma tai kortti?
tv-kortti
anton
3414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kaikilla tv korteilla pystyy tuohon. ja
tarvittavat ohjelmat tulee kortin mukana.
ainoona ongelmana on ollut nauhotuksen ajastus.
tuppaa alottamaan/lopettamaan itestään millon
huvittaa. jos nyt yleensäkään edes alottaa.
mut manuaalinen nauhotus pelittää kyllä hyvin.
siis paljonkohan tilaa vie vaikka ½tuntinen ohjelma???
Riippuu missä formaatissa se kaapattu video ja ääni tallennetaan.
Yleensä ainakin edullisimmissa korteissa (esim. omassa kortissanikin) on vakiona vain pakkaamaton AVI-muotoinen tallennus. Parhaalla (jotenkuten VHS:ään verrattava kuva) laadulla ohjelma ilmoittaa vapaana olevaan 1 Gt tilaan mahtuvan n. 25 minuuttia.
Sen sijaan jos ohjelma osaa (ja prosessori ehtii) koodata kaapattavan kuvan suoraan ns. SVCD-muotoon (MPEG2), tilantarve pienenee huomattavasti kuvanlaadun juurikaan huonontumatta.
Ja mikäli koneessa on puhtia vaikka muille jakaa, voi tietysti yrittää kaapata suoraan ns. DivX-muodossa (MPEG4) ja ääni MP3-muotoisena. Tällaisella yhdistelmällä esim. n. 2-tuntinen leffa mahtuu yhdelle CD-ROM -levylle (700 Mt) ja kuvanlaadussa ei juuri huomaa eroa suoraan tv-lähetykseen.
Niin sanottu suora SVCD- tai DivX-kaappaus vaatii koneelta merkittävästi enemmän suorituskykyä kuin kaappaus pakkaamattomassa AVI-muodossa. Lisäksi jotkut väittävät suoran SVCD/DivX-kaappauksen tuottavan huonomman laadun kuin kaappaaminen ensin AVIksi ja SVCD_ tai DivX-muutoksen tekeminen jälkeenpäin ei-reaaliaikaisesti.
Sinänsä kortin mukana tuleviin ohjelmiin ei onneksi ole sidottu, vaan yleensä kortille kuin kortille sopivia vaihtoehtoisia ohjelmia löytyy netistä kun jaksaa etsiä. Näillä harrastajavoimin tehdyillä ohjelmilla saattaa saada korttiin ominaisuuksia, joita sen alkuperäisissä ohjelmisa ei välttämättä mukana tule, esim. ajastus, kaappaminen SVCD-muodossa, teksti-TV, radiokanavien kuuntelu jne. Yleensä kuitenkin näiden ohjelmien asentaminen/käyttö saattaa edellyttää jonkin verran harrastamista.