Moi! Must tuntuu et aina ku mul on menkat ni iskee kauhee ruokahalu, siis voisin syödä vaik kuin paljon vaik yleensä en syö paljon mitään!? Onks tää yleistä? Pelkään suunnilleen et lihoon jos tää tulee joka kerta. Ja sit viel oon 153/40 oonko sopiva tai liian laiha? Mul on aika pienet luut joten jotkut sanoo et oon aika laiha, mut mul on myös mun mielestä iso maha ;S Ja oon 15 kasvankohan enään? Mun menkat alko ku olin 14.
menkat ja ruokahalu?!
Ellepelle
8795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olet sopiva minun mielestäni. luulen että kasvat vielä pari senttiä ainakin. :)
Enpä tiedä onko tuo ruokahalun kasvu nyt niin yleistä sanan varsinaisessa merkitystä, ihan normaalia se kuitenkin on. Toisilla vaikuttavat hormonit tuolla tavalla ruokahluun. Kun itse tiedostat asian, voit hyvin vaikuttaa siihen. Kun tulee nälkä, syö hedelmä. Ei ruokahalun lisääntyminen tarkoita, että sitä tarvitsisi mitään lihottavia ruokia/eväitä mässäillä.
Ei silti, olet kyllä niin laiha, että sopisi muutama kilo lisää tullakin. Painoindeksin mukaan olet jopa alipainoinen. Kiinnitä siis huomiota siihen, että syöt tervellisesti ja monipuolisesti.
Pituuskasvun jatkumisesta on mahdotonta sanoa. Voi olla, että kasvat vielä jonkin verran, todennäköisesti et kovin hurjasti enää.
ohhh oot niin yli lyhyt sua vos luullua 12 vuotiaaks
hahahahaha
Oon 18 ja 150cm/43 kg :). Eli ei se ikä pituuteen vaikuta.
Minä ainakin rakastan lyhyitä ja hoikkia naisia! Samoin monet ystäväni. Etpä tainnut tietää että Eva Longoria on vain noin 155 cm pitkä samoin Anna Abreu ja molemmat on kauniita ja varmasti haluttuja miesten keskuudessa joten - Turha itsetuntoaan on muita haukkumalla yrittää nostaa, muitakin tapoja on ;)
Joo, eiköhän tuo oo aika yleistäkin että menkkojen aikaan voi olla ruokaan liittyviä mielihaluja. Itsellä tekee kauheasti mieli suklaata ja ihan hyvällä omallatunnolla välillä sille himolle annan periksikin. Olet tosi hoikka, tosin olet vielä teini-iässä joten siitä ei kannata huolestua. Kunhan huolehdit siitä, että syöt terveellisesti ja monipuolisesti. Ei se vatsa riutumalla litteänä pysyy (tai pysyy silloinkin mutta varsin rumalla tavalla) vaan liikunnalla ja monipuolisella ruokavaliolla. Rauhassa voit lihoa montakin kiloa ja todennäköisesti seuraavina vuosina niin tulee käymäänkin. Siinä niitä naisellisia muotojakin kehittyy, oletan että painosi perusteella et varmaan kovin rintava/lanteikas/reitevä ole...
Mulla on toisinpäin. Aina ku on menkat ni ei tee miel syyä mitää. Ekana päivänä ei varsinkaa tule syötyy melkei mitää, koska on niin kovat kivut ja oksentelen, niin sisällä ei pysyskää ees mikää.
Oo onnellinen ku sulla on noin päin, koska tää on ihan kamalaa :/
Mun pitäs varmaa johki lääkärii mennä, ku nää on sen verran tuskasia, että ei kestä enää.
sulle on menkat tullu ku oot noi laiha. itte oon saman pitune ja ku laihduin 43 kiloseks ni menkat jäi pois.