Mitä tapahtuu koiralle joka ei saa liikuntaa?
Ikä on alle vuosi. Kotipihassa saa ainoan liikunnan itse liikkumalla n. 10mX5m alueella.
Halvaantuuko se? vielä nämä helteet pahentaa.
Ikä on alle vuosi. Kotipihassa saa ainoan liikunnan itse liikkumalla n. 10mX5m alueella.
Halvaantuuko se? vielä nämä helteet pahentaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sekopäinen siitä varmasti tulee, jos se ei saa mitään aktivointia, nuori koira kun on. Mitään juoksulenkkejähän ei kasvavan koiran kanssa tehdäkään, mennään koiran oman jaksamisen mukaan mieluiten vapaana maastossa.
Saako udella, oletko mahdollisesti naapuri tai vastaava? Meille soitti nimittäin naapuri eläinsuojelijat paikalle vastaavan tyyppisessä tapauksessa, tosin koira oli häkissä "kaiket päivät" (klo 7-16 kun minä olin työssä). Töiden jälkeen kylläkin kävimme lenkillä (mitään hehtolenkkejä en ole koskaan arkena harrastanut, siihen ei aika riitä, mutta sellaisia tunti, puolitoista / arkipäivä) ja likimain joka ilta oli jonkun sortin treenit (hakua, tokoa ja tottista, agilityä).
Onni onnettomuudessa, että tarkastaja joka meillä kävi koiraa katsomassa, oli minun oma treenikaveri. Naapurilla oli varmaan tarkoitusperät hyvät, mutta olisi sitä voinut ihan suoraankin kysyä. On niin helppo arvostella, jos
a) itsellään ei ole koiria
b ) jos itsellä on kissoja
c) jos ei ole koskaan ollut mitään eläimiä
ja mieluiten sitten d) jos on kaiket päivät kotona!
Olen tuttava.. tulee sääli koiraa ja minusta sen takapää on jotenkin tipahtanut, takatassut ihan koukussa kävelee. näyttää siltä että halvaantu??
Jospa se on vain vahvasti pihtikinttuinen? Omalla tuttavallani on narttu, jonka takajalat on oikeasti sellaisessa vinkkelissä, että on ihme, että koira ylipäänsä pääsee kävelemään. Ketterästi se kuitenkin juoksee ja terveeksi on kuvattukin.
saattaa surkastua. pidetäänkö koiraa siis aurigossa helteillä. onko sillä koppi kuitenkin mikä on viileä sisältä? (esim. peltikattoinen koppi on kuin sauna sisältä).
Pidetään aitauksessa helteellä ja sateella.Koppi on mutta ei kuulemma mene sinne ollenkaan.