Noin 250 kipsilevyä pitäisi ruuvailla kiinni ja ajattelin hommata nauharuuvaimen projektia varten. Kumpi kannattaa hankkia, verkko- vai akkukäyttöinen ?
Ehtiikö akku latautua sinä aikana kuin toinen akku ajetaan tyhjäksi ?
Ehtiikö akku latautua sinä aikana kuin toinen akku ajetaan tyhjäksi ?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos käyttö on sisäkäyttöä voisi sähköjohdon kanssa selvitä, taas esim. ulkoseinän levytystä silloin akkukäyttöinen jatkuvasti kiipeillessä paras.
Kokemusta on sencosta ja siinä yhdellä akulla ruuvaa 500 ruuvia ja sillä aikaa toinen on jo laataantunut hyvin. Toinen akku kesti 1 vuoden ja sitten 60e kennotus ja taas pelaa.
Sähkövehkeet ovat selkeästi kevyempiä ja hieman nopeampia, vaikka sillä ei ole merkitystä. Hiltin akkukäyttöinen vaikuttaa erittäin hyvältä ja siitä on parempi liian pintaa jääneen ruuvin jatkoruuvausmahdollisuus.
paras ja kevein käyttää oon käyttäny ainaki 5 eri merkkiä!http://www.naula.fi/tuotteet/data/attachments/senco-ruuvit.pdf
Minkä sitten ostatkin niin mieti kaksi kertaa ennenkuin ostat duraspinnin. Sen kanssa menee hermot. Aina jumittaa ja kiukuttelee. Akut kyllä kerkeää lataamaan sillävälin kun toista ajetaan. Vielä kun saisi ladattua käyttäjän.
Ek-ruuvit on ihan mahdottomia. Tavalliset juuri ja juuri menee.
Vehe on made in china ja sen huomaa.
Mä kattelisin jotakin muuta merkkiä mutta en tiedä ovatko sen parempia. Prebena oli vielä enemmän tunkiolaite.
Miksei joku kehitä paineilma naulainta gyprokille?
naulain mikä ampuu gyprocruuveja
gyproc naulaimia on ollut olemassa jo 80 luvun lopulla, niiden ongelma oli syvyyden säädössä miksi eivät yleistyneet käytössä. Jos naula meni oksan kohtaan niin kanta jäi aina ylös. Toinen vaihtoehto oli että naula meni helposti liian syvään ja silloin levyn paperi meni rikki jolloin levy ei ollut käytännössä kiinni lainkaan.
ei oikein minuakaan vakuuttanut duraspin.
Etenkin harmitti se ruuvikoon muuttamisen hankaluus.
Samallaisia kokemuksia Senco Duraspin ruuvarista. Ihan paska.Muka ammattilais työkalu kaukana siitä
Kannattaa kokeilla siihen Duraspinniin EK-kärkeä.
Oli tarjouksessa Makitan akkukäyttöinen poistuva malli, joka irtosi 6000 ruuvin kanssa yhteishintaan alle kolmensadan. Tuo on tarkoitettu erityisesti kipsilevyjen ruuvailuun, joten ruuvien max. pituus on 41 mm.
Uudemmassa olisi ollut Li-ion -akku 22 minuutin latausajalla, tässä vanhemmassa Ni-MH -akku tunnin latauksella. Kertarakentajana ajattelin tuon kuitenkin riittävän, kun hintaero uudempaan malliin oli kuitenkin huomattava. Pääasia, jottei ainakaan koko levytyssirkusta tarvi vetää tavallisella ruuvinvääntimellä.
Raportoin myöhemmin oliko hyvä ostos. Itse veikkaan, että nopeuttaa levytystä merkittävästi, kun on aika paljon ehjää levyä asennettavana.
Nopeuttaa oleellisesti jos saa ehjää levyä pätkiä paikalleen...
No niin, nyt on levytyshommat saatu hyvään alkuun. On pakko sanoa, että tuo akkukäyttöinen nauharuuvain on ollut yksi parhaista työkaluinvestoinneista projektissa. Tehokkuuslisä on vähintään samaa luokkaa kuin runkonaulaimella.
Ruuvaimella menee kipsilevy kiinni minuutissa-parissa ja säästyy sormenpäät rikkoutumiselta. Syvyyssäädön ansiosta ei juurikaan tarvitse "jälkihoitaa" ruuvinkantoja, vaan niiden päälle saa sipaista pakkelit yksin tein.
Suosittelen lämpimästi, jos vain järkihintaan lähtee. Akkukäyttöisyys on kyllä selvä etu, eikä ainakaan yksin tehdessä pitkästäkään latausajasta ole haittaa.
Vedin tavallisella akkukoneella missä kipsilevykärki (aina oikea ruuvin syvyys) levyt sieltä täältä kiinni. Sitten hain Makitan nauharuuvarin vuokraamosta ja vetelin levyt kiinni.
Akkukäyttöinen, on vaan pirun paljon käytännöllisempi kun pitää hyppiä tikkailla ylös, alas, ylös, alas...
Ehtii latautua, kipsilevyt on aika kepeää tavaraa ruuvata, oli alla sitten kerto tai ranka.
Yksi vaihtoehto on Bilteman nauharuuvari
hinta 239, vara-akku 79
14,4 V NiMh, tunnin pikalaturi,
ruuvit 25-55 mm
paino 2,1 kg
Onko tuosta kokemuksia
akku vai johto,
aika paha
akut on kyllä tänäpäivänä jo niin hyviä että ehkä kallistuisin siihen akkukäyttösee
valintaa helpottais jos sopis esim samat akut kun tavallisee akkukoneesee.
sillä perusteella itse merkkiä valitsisin.
itsellä kokemuksia spit.... vai mikähän se oranssi hirvitys olikaan.
itse vaihdoin sen päivän jälkee tavalliseen akku koneeseen
hitachi aivan eri maata.
on tullut koitettua makitaa, sencoa olemmat yhtä huonoja.. maailman toiseks huonoin keksintö koko nauharuuvain..
Makitaa olen käyttänyt 3 amp versiota ja on mieleStäni loistava keksintö. Mutta kärjet kuluu myös näissä vehkeissä. Ääni ehdottomasti akku ja kokemuksen puolesta makit. Jos jotain huonoa niin akkukoneen kun ostat niin kiikis olet laitesarjan kanssa.
Ne Jotka väittää, että duraspin ei toimi niin eivät osaa käyttää ko laitetta. Ruuvain oltava aina kohtisuorasssa pintaa vastaan eikä saa painaa liian kovaa vaan antaa ruuvin imeytyä omalla voimalla kiinni niin toimii kuin junan vessa. Nopeasti siistiä jälkeä ja ruuvit aina oikeassa syvyydessä.
Makitan ruuvain on ainakin aivan torso. Jos paljon ruuvattavaa niin melkein suosittelisin festoolin ruuvainta.
Minulla on ollut Sencon DS275-18V Nauharuuvain ja joku 30 000 ruuvia olen sillä ruuvannut ja myös Makitan (tutun rakennusmiehen) ruuvaria on tullut kokeiltua niin kyllä mielestäni tuo Senco on parempi.
Siinä on voimaa vääntää ruuvit nopeasti ja akku kestää todella pitkään, yhdet lattia lastulevytkin on tullut sillä laitettua 60 m2 niin 4,2x55 hobaut meni kuin juosten lattiaaan.
Joku syöttöhäiriö tulee silloin tällöin ja sen huomasin, että jos käyttää jotain halpamerkin ruuveja eli ei Sencon omia niin noita syöttöhäiriöitä on paljon enemmän eli ostankin vain Sencon ruuveja niin ei tarvi hermoilla.
Ostin feston akku nauharuuvi vääntimen ja ollut tosi hyvä. pienillä akuilla . myyjä sanoi että yhdellä akulla vääntää 700 ruuvia mutta menee tuhat ruuvia ek levyyn että paukahtaa. Käy myös porakoneen isommat akut ja sitten ruuvaakin jo isomman määrän ruuveja . Nopea lataus ehtii toinen akku latautua hyvin, Mukana tulevalla muunnos kappaleella saa nopeasti normaali ruuvin vääntimen esim lattialevyjen kiinnitykseen . Yli50000 ruuvia jo väännetty eikä mitään vikaa .3v takuu akuille ja koneelle. edellinen ostos oli hitachin sähkö johdolla oleva . kesti n.6000ruuvia ja syöttökappale rikki. takuuseen tosin meni. Kannattaa käyttää sencon nauha ruuveja vähiten syöttö häiriöitä.