Miten eroon turkiskuoriaisista?

-kyllästynyt

Nyt kaipaisin apua teiltä, jotka ootte voittaneet sodan turkiskuoriaisia vastaan. Itse törmäsin ensimmäisen kerran näihin ällöttäviin otuksiin -05 yksiössäni, silloin asunnosta löysin kaksi turkiskuoriaisen toukkaa. Silloin muuton yhteydessä saunotin kaikki vaatteet, ja huonekalut puhdistettiin kunnolla. Nyt asunnossa, jossa olen asunut jo yli vuoden, törmäsin keittiössä kävelevään turkiskuoriaiseen (siis aikuiseen) tai siltä se minusta ainakin näytti, en tiedä mikä muukaan se voisi olla. Toukkia en ole vielä nähnyt (pitää kopuuttaa puuta). En usko, että nuo elikot ovat kulkeutuneet edellisestä kämpästä, koska en ole aiemmin niitä nähnyt, vaan luulen, että niitä asustaa tässä vanhassa kerrostalossa muualla.

Nyt kuitenkin muutto on edessä elokuussa, ja en todellakaan haluaisi niitä mukaan. Mikä on paras keino päästä niistä eroon?? Pakkasta tuolloin ei ole, mutta sauna löytyy, eli riittääkö jos kaikki petivaatteet ja vaatteet saunottaa pari tuntia? Pitääkö huonekaluille tehdä jotain? Entä kaikki muut tavarat? Myrkytystä en tähän vuokra-asuntoon oikein viitsi tilata, sillä menin liiskaamaan tuon ötökän, koska en edes ajatellut että se olisi turkiskuoriainen, joten minulla ei ole mitään mitä näyttää isännöitsijälle. Onko mikään suuroperaatio edes tarpeen, koska olen nähnyt vain yhden (aiemmin keväällä tosin oli joku samantapainen ötökkä keittiössä) turkiskuoriaisen? Itse tosin mieluummin pelaan varman päälle, kuin, että otan taas ne mukaani.

Alan tulla jo vainoharhaiseksi...niin ja joissakin vaatteissani on pieniä reikiä(rosoinen epätasainen reuna), tosin yleensä vain yksi, en tiedä ovatko tulleet käytössä vai jo edellisessä kämpässä kenties.
Kaikki niksit olis jo tarpeen...nimenomaan niiltä, jotka ovat ötököistä päässeet eroon.

1

1421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sjsyj

      En tahdo kuulostaa negatiiviselta, mutta itellä niitä on ollut kolmessa asunnossa, vaika olenmuuttojen välissä saunottanut ja pakastanut vaatteet ja hävittänyt kaikki pehmeät huonekalut (niitä ei nyt ole edes kovin ollut) Tai voihan olla, että niitä on vaan sattunut olemaan jo kaikkialla.. mutta olen luovuttanut. Olokoot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5019
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3403
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2700
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1760
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      233
      1221
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe