Nyt kaipaisin apua teiltä, jotka ootte voittaneet sodan turkiskuoriaisia vastaan. Itse törmäsin ensimmäisen kerran näihin ällöttäviin otuksiin -05 yksiössäni, silloin asunnosta löysin kaksi turkiskuoriaisen toukkaa. Silloin muuton yhteydessä saunotin kaikki vaatteet, ja huonekalut puhdistettiin kunnolla. Nyt asunnossa, jossa olen asunut jo yli vuoden, törmäsin keittiössä kävelevään turkiskuoriaiseen (siis aikuiseen) tai siltä se minusta ainakin näytti, en tiedä mikä muukaan se voisi olla. Toukkia en ole vielä nähnyt (pitää kopuuttaa puuta). En usko, että nuo elikot ovat kulkeutuneet edellisestä kämpästä, koska en ole aiemmin niitä nähnyt, vaan luulen, että niitä asustaa tässä vanhassa kerrostalossa muualla.
Nyt kuitenkin muutto on edessä elokuussa, ja en todellakaan haluaisi niitä mukaan. Mikä on paras keino päästä niistä eroon?? Pakkasta tuolloin ei ole, mutta sauna löytyy, eli riittääkö jos kaikki petivaatteet ja vaatteet saunottaa pari tuntia? Pitääkö huonekaluille tehdä jotain? Entä kaikki muut tavarat? Myrkytystä en tähän vuokra-asuntoon oikein viitsi tilata, sillä menin liiskaamaan tuon ötökän, koska en edes ajatellut että se olisi turkiskuoriainen, joten minulla ei ole mitään mitä näyttää isännöitsijälle. Onko mikään suuroperaatio edes tarpeen, koska olen nähnyt vain yhden (aiemmin keväällä tosin oli joku samantapainen ötökkä keittiössä) turkiskuoriaisen? Itse tosin mieluummin pelaan varman päälle, kuin, että otan taas ne mukaani.
Alan tulla jo vainoharhaiseksi...niin ja joissakin vaatteissani on pieniä reikiä(rosoinen epätasainen reuna), tosin yleensä vain yksi, en tiedä ovatko tulleet käytössä vai jo edellisessä kämpässä kenties.
Kaikki niksit olis jo tarpeen...nimenomaan niiltä, jotka ovat ötököistä päässeet eroon.
Miten eroon turkiskuoriaisista?
-kyllästynyt
1
1417
Vastaukset
- sjsyj
En tahdo kuulostaa negatiiviselta, mutta itellä niitä on ollut kolmessa asunnossa, vaika olenmuuttojen välissä saunottanut ja pakastanut vaatteet ja hävittänyt kaikki pehmeät huonekalut (niitä ei nyt ole edes kovin ollut) Tai voihan olla, että niitä on vaan sattunut olemaan jo kaikkialla.. mutta olen luovuttanut. Olokoot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24017292Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812317Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556081Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654918MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194900Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.244024Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja113529Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3151705