Hei, ajattelin aloittaa scrapbookin tekemisen, mielessäni olisi sellainen perus A4 kokoinen kansio. Olen tehnyt jo muutaman sivun ja laittanut ne muovitaskuihin, mutta nyt taskut ovat alkaneet ärsyttämään menemällä kupruille ja jopa rypistymällä. Onko muita tapoja suojata sivuja?
Sitten, olen vähän huolissani tästä happoasiasta. Minulla ei ole happovappaata paperia, mutta toisaalta en myöskään ole laittamassa kansiooni valokuvia. Haittaako hapollisuus muita materiaaleja, esim. junalippuja, lehtileikkeitä, lasertulosteita ym.?
Sitten, olen vähän huolissani tästä happoasiasta. Minulla ei ole happovappaata paperia, mutta toisaalta en myöskään ole laittamassa kansiooni valokuvia. Haittaako hapollisuus muita materiaaleja, esim. junalippuja, lehtileikkeitä, lasertulosteita ym.?
Vastaukset 1
Vanhimmat
...koska siinä on korkea ligniinipitoisuus. (Ligniini on puun kuitujen sidosaine.) Jos haluat välttää kellastumisen tai ainakin huomattavasti hidastaa sitä niin ota lehtileikkeistä kopio tavalliselle kopiopaperille.
Sanomalehtipaperi on muuten myös hapollista, ja osa aikakausilehdistäkin, osa taas ei. Junalippujen veikkaisin olevan happovapaita, lentoliput nimittäin on. Happovapauden voi testata pH-kynällä. Niitä saa hyvin varustetuista askarteluliikkeistä, myös joissakin nettikaupoissa.
Jos et laita kansioon kuvia, en olisi hapollisuudesta kuitenkaan huolissani. Ja etenkään jos sinulle ei ole tärkeää, että kansio säilyy alkuperäisine väreineen ja haalistumattomana vuosikymmenten päähän, niin ei kun käyttämään matskuna kaikkea mahdollista.
Jos taas tulostat kuvia, ja haluat niiden säilyttävän pitkään värinsä ja kirkkautensa, niin käytä happovapaata materiaalia.
Sivujen suojaamiseen ei tule muuta mieleen kuin muovitasku. 12"x12" (30,5 cm x 30,5cm) on suosituin scrapbookkoko. Laadukkaat, napakkaa muovia olevat muovitaskut pysyvät suorina ja ojennuksessa. Kun ovat 12x12 paperille oikeankokoisia, eivät kupruile. Suomessa en ole nähnyt A4-muovitaskuja skräppäykseen...?