Ausseihin jääminen.

Working Holiday

Hei kaikki!

Eksyin vähän sattumalta tänne, mutta kun nyt kerran tänne eksyin, niin kysäsenpä samalla pari juttua :)

Eli..Onko kukaan mennyt working holiday -viisumilla ja jäänyt Australiaan? Miten on onnistunut?

Sitten..Olen suomalainen, asun Itävallassa ja lennän Australiaan 29.10. Viisumia ei vielä ole. Mistä te sen hankitte? Berliinistä vai netin kautta? (Ja paljon maksoitte, kuulin että jollain opiskelijakortilla saa alennusta?!)

Minulla ei ole kuin menolippu. Poikaystäväni on australialainen ja olemme täällä itävallassa olleet yhdessä jo kauan aikaa, tosin asuneet yhdessä vasta 6kk, joten partner-viisumi ei ole mahdollinen. Onko kellään kokemuksia siitä, miten kohdellaan lentokentällä jos on vain menolippu ja paljonko teillä on ollut rahaa tilillä? :) En haluaisi tulla käännetyksi pois Sydneyssä :D En tiedä kauaksi aikaa jään, jos jään, pidänkö edes koko maasta tms. Mutta päätin lähteä mukaan, kun nyt kerta on tilaisuus ja aina halusin käydä.

Laittakaahan kommentteja jos teillä on kokemuksia! Jos muutenkin on suomalaisia Sydneyssä lukemassa palstaa, ottakaa ihmeessä yhteyttä, olisi kiva kuulla kokemuksia! :D

Mukavaa kesää (ja talvea ausseihin)!

4

1344

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin saat

      kunnon vastausta. Jos et halua kysyä Australian suurlähetystöstä suoraan, niin sitten on sattumanvaraista. Toivottavasti joku samaa reittiä käyttänyt vastaa. Minä olen siinä uskossa, että jos haluat tukeutua australialaiseen poikaystävääsi homma voi onnistua ihan helpostikin.

    • Underdun

      Moe!
      Niin Australian kuin minka muun maan tahansa tulli on aina hieman yksilollinen (vaikkei sen sita pitaisi olla), riippuen siita kuuluisasta inhimillisesta tekijasta.
      Itse tulin puoli vuotta sitten tanne Japanista, Fidzilla konetta vaihtaen WH-viisumilla, eika minulla mitaan paluulippuja saati tiliotteita ollut. Immigrationissa pistin passin poytaan ja tullimies hoylasi sen koneen lapi, totesi vain hymyssa suin etta "Aa, Working-Holiday ha...". Sanoin, etta "WH indeed" ja kaveri loi passini poytaan ja sanoi "Welcome to Australia, have fun". Mutta tama luonnollisesti yksittaistapauksena. Silti ei siita paluulipusta kannata murehtia, jos sinulla on WH ja viela lisamainintana AUS-poikaystava, joka nyt ei tietenkaan virallisena selityksena mene, mutta silti. Vittuileva mulkku toki siina luukulla voi sattua, mutta ei ne ketaan takaisin kaannyta, ellei ole syyta epailla hamaryyksia. Eika sita tietenkaan ole, jos on jo viisumi myonnetty.

      Kuittaa: Construction-slave from Perth

    • Mardis

      Wh-viisumin saat helposti haettua netista. www.immi.gov.au. maksaa muistaakseni jotain 100e. Jos jotain muuta viisumia haluat niin siita en osaa sanoa, mutta eikohan tuolta immigrationin nettisivuilta loydy vastaus aika moneen kysymykseen.
      Oon kuullu juttua etta pitas olla paluulippu ja jotain 5000 euroa tililla tms, mutta oon myos kuullu etta vaikka kuinka monet on tullu tanne ilman paluulippua ja 5000euroa.. Jos haluat pysyvan viisumin poikaystavasi avulla niin tietaakseni silloin pitaa ensin asua yhdessa ainakin puoli vuotta ennen kuin sita voi hakea. ja yhteinen pankkitili kannattaa kuulemma avata heti. on siina varmaan muitakin juttuja mutta en ole viela ottanut selvaa. itsella tuo juttu edessa kunhan nyt ensin saadaan muutettua poikaystavan kanssa yhteiseen kamppaan.

      www.dundernews.com ja sielta foorumi. paljon hyvaa informaatiota.

    • aikoinaan

      hakea viisumia Australian ulkopuolella ollessani. Jos olisin tullut tänne turistiviisumilla ja sitten yrittänyt muuttaa sen permanent resident -viisumiksi, olisi kuulemma ollut hankalampaa. Työviisumeita siihen aikaan ei ollutkaan, näitä nykyisenlaisia, helppoja, lyhytaikaisia.

      Siis että, en tiedä, miten nyt on. Mutta saattaa olla parempi tulla sillä työviisumilla, ja sitten katsella täällä, pitääkö maasta. Voihan tänne myöhemmin tulla uudestaan, jos siltä tuntuu, oikein partnerina, pysyvästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      863
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe