Miten olette toimineet sokerin suhteen ?
Meillä on 7,5 kk pikku neiti ja ajattelin tarjota viime kesänä pakastamiani vadelmia puuron seassa. Ne vaan maistuvat niin kauhean kirpeiltä ilman sokeria mutta olen sit myös ymmärtänyt, että sokeria ei oikein noin pienelle vielä passais antaa. Miten on ?
Meillä on 7,5 kk pikku neiti ja ajattelin tarjota viime kesänä pakastamiani vadelmia puuron seassa. Ne vaan maistuvat niin kauhean kirpeiltä ilman sokeria mutta olen sit myös ymmärtänyt, että sokeria ei oikein noin pienelle vielä passais antaa. Miten on ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sokeria ei tulisi antaa alle vuoden ikäisille ollenkaan.
Yli vuosikkaille tai vanhemmillekaan sitä ei suositella.
Mutta voi hyvin sekoittaa vadelmia (tai soseutettuja vadelmia)
kaurapuuroon vaikka omena- tai päärynäsoseen seassa.
syötin vauvalle tuossa iässä marjat pakasteesta ilman sokeria.Hyvin kelpas.En halua suotta opettaa liian makealle,kun ehtii makeaa syödä sit isompana.
En viitsisi itsekään syödä marjoja superkirpeinä, joten vähän ripottelin sokeria niille. Meidän tyttö on niin laiha, että vähän voi sokeria laittaa. Ei siitä neuvolankaan mukaan ole haittaa.
se ole niin, et ei se lapsi sitä sokeria kaipaa, eikä kirpeitä marjoja kavahda, jos ei ole makealle opetettu.
Ei ne mitään makeita ole nuo valmissoseet hedelmistä tai marjoista.
No mut ennemmin tai myöhemmin nuo lapset kuitenkin makean perään oppivat, et tuskin siitä muuta haittaa on.
on makeanhimo luonnostaan, jo äidinmaitokin on makeaa. tietenkin syöttämällä makeaa, himo kasvaa ja sen saantiin oppii, mutta perimmäinen halu tulee luonnostaan.
miksi et laita hedelmä sokeria sit saa kaupasta.
ei ole yhtä haitallista kuin sokeri ja makeuttaa paremmin
Sulata ne marjat ja sekoita joukkoon jotain valmissosetta sen verran, että pahin kirpeys peittyy. Turha tuota on vielä sokerille opettaa, se kun on aivan joutava aine lapsille muutenkin.
Hedelmäsokerikaan on sokeria kuten kaikki muukin sokeri, mutta sen "terveellisyys" perustuu siihen, että on tavallista ruokosokeria hieman makeampaa, joten sitä käytetään sitten vähemmän.