En oikein tiedä mihin osastolle tää kuuluu mut laitanpa tänne. Eräs insinööri väittää että kun akku (mikä tahansa kai...) kestää vain tietyn määrän latauksia, niin on fiksua olla tarkkana latailun kanssa. Esim. puhelin kannattaa ladata kerralla täyteen (=yksi latauskerta) kun jos hetkeksi otat kännyn irti laturista ja käyt vaik paskal ja sit tökkäät takas laturiin, niin siinä on jo kaksi latauskertaa. Pitääkö paikkansa??
Eli yks latauskerta joka kerta kun laitat laturiin. Ja jos rämppäät, niin tulee aika paljon nopeemmin akun ikä täyteen.. Onks näin???
Akun lataamisesta
9
1270
Vastaukset 9
- nljhl
tuskimpa tuolla on merkitystä
- siinä ero
Vanhin akkutekniikka on lyijyakut. Niiden käyttöiän määrää lähinnä käyttövuodet, ne kestävät jatkuvassa käytössä noin 4-6 vuotta, satunnaisessa käytössä vähemmän. Lyijyakkuja käytetään esim. autoissa. Eniten niiden käyttöikää lyhentää pitkäaikainen käyttämättömyys.
Toinen jo vanhahko akkutekniikka on nikkeli-cadmium (NiCd). Ne olivat yleisiä kaikessa elektroniikassa ja kannettavissa laitteissa takavuosina. NiCd-akun ongelma oli se, että ne piti käyttöiän optimoimiseksi purkaa aina täysin tyhjäksi ennen uutta latausta. Parhaimmillaankin optimiolosuhteissa ne kestivät noin 500 latauskertaa.
Nykyisin elektroniikkalaitteissa ja kännyköissä käytetään enimmäkseen nikkeli-metallihybridi-akkuja (NiMH) tai litium-ioni-akkuja (L-ion / Li-ion). Kummallakaan mallilla ei ole NiCd-akun ongelmaa, eli niitä voi purkaa ja ladata ilman rajoituksia. Varsinaista latauskertojen maksimimäärää ei ole minkäänlaista. Silti vuodet vaikuttavat edelleen. Eli esim. nykyisiä kännyköitä, joissa on yleisimmin litium-ioni-akut, voi ladata ihan vapaasti milloin vaan. Latauskertojen määrällä ei ole siis merkitystä, vaan akut kestävät minkä kestävät, käytännössä muutamia vuosia. Näilläkin akkutyypeillä eniten niiden käyttöikää lyhentää niiden käyttämättömyys. Eli ei kannata huolehtia latauskertojen määrän suhteen, vaan käyttää, purkaa ja ladata akkuja aina tarpeen mukaan ja mahdollisimman usein.- siinäkin on ero
Optimismia 500 latauskertaa,jotkut ilmoittaa jopa 1000 kertaa.
1kerta/viikko pitäisi kestää n.10 Vuotta!(20v/1000kertaa)
Se on vain toiveunta hyvä kun 2-3vuotta kestäisi!
Kesto on vain valmistajien kaunis toive uni asialle. - Etsivä löytää tietoakin
Joku kirjoitti: "Nykyisin elektroniikkalaitteissa ja kännyköissä käytetään enimmäkseen nikkeli-metallihybridi-akkuja (NiMH) tai litium-ioni-akkuja (L-ion / Li-ion). Kummallakaan mallilla ei ole NiCd-akun ongelmaa, eli niitä voi purkaa ja ladata ilman rajoituksia."
Ensinnäkin kyseessä on metallihyDridi kun puhutaan NiMH-akuista ja lisäksi niissä ON muisti-ilmiötä kuten NiCd-akuissakin, mutta vain paljon pienempänä, jolloin tyhjäksipurkua ei tarvita niin usein.
Kaikki tämä tieto löytyy hieman etsimällä esim. akkuteollisuuden julkaisemasta materiaalista, joten kannattaa vaikka lainata tekstiä copy/pastena sieltä, kuin antaa täällä virheellistä tietoa kaikella sillä vakuuttavuudella minkä täydellinen tietämättömyys asiasta antaa! - ei saa purkaa tyhjäksi,
Etsivä löytää tietoakin kirjoitti:
Joku kirjoitti: "Nykyisin elektroniikkalaitteissa ja kännyköissä käytetään enimmäkseen nikkeli-metallihybridi-akkuja (NiMH) tai litium-ioni-akkuja (L-ion / Li-ion). Kummallakaan mallilla ei ole NiCd-akun ongelmaa, eli niitä voi purkaa ja ladata ilman rajoituksia."
Ensinnäkin kyseessä on metallihyDridi kun puhutaan NiMH-akuista ja lisäksi niissä ON muisti-ilmiötä kuten NiCd-akuissakin, mutta vain paljon pienempänä, jolloin tyhjäksipurkua ei tarvita niin usein.
Kaikki tämä tieto löytyy hieman etsimällä esim. akkuteollisuuden julkaisemasta materiaalista, joten kannattaa vaikka lainata tekstiä copy/pastena sieltä, kuin antaa täällä virheellistä tietoa kaikella sillä vakuuttavuudella minkä täydellinen tietämättömyys asiasta antaa!koska lataus ei sen jälkeen enää toimi. Siksi akkupaketin sisällä on oma elektroniikka, jossa on mm. syväpurun esto, kun ei käyttäjä sitä kuitenkaan muista. Tällaista akkua ei voi siis herätellä henkiin ulkopuolisella jännitteellä, koska tuo pintaliitoselektroniikka ei sitä kestä.
- puhua
tuon puolesta ja se on ajastimella varustettu laturi, joka resetoituu aina, kun akku välillä irroitetaan ja aloittaa siis taas uuden 8:n tunnin latausjakson, vaikka akku olisikin täynnä. Koska akku lämpiää latauksen loppuvaiheessa, juuri tuo korkea lämpötila akun elinikää rajoittaa kumulatiivisesti.
Akun latauskertaa (tyypistä riippuen) ei voi laskea siitä miten monta kertaa se on laitettu lataukseen. Akun ikä riippuu ihan pääosin käyttötunneista. Nykyisiä Litium-Ion -akkuja ei tarvitse pelätä latauksen puolesta: ne ei hätkähdä vaikka laitetaan lataukseen ilman että akku on ihan tyhjä.
Nikkeli-metallihydridi -akut kestää paremmin jos ne kuluttaa ihan tyhjäksi ja sitten lataa täyteen.
Jos haluat laittaa vaikkapa kannettavan akun talteen, varaus voi olla ~60 % jolloin se säilyy parhaiten. Tarkempi selostus löytyy jostain lappusesta joka tulee vehkeen mukana.- Peiter
Akku kestää 500 kertaa ladata, ja kapasiteetti on pudonnut tämän jälkeen. No akku yleensä vanhenee 5 vuodessa muutenkin. Eli lataamalla 3päivän välein akku kestänee noin 4vuotta. Ts. ei kannata ladata joka päivä.
- Sins
Suurien kiinteiden, puskulatauksesa olevien akustojen tulee kestää vähintään 20 v. Muussa tapauksessa kukaan ei osta niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681246
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381044Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111690S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22615Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32551Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61541Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22486Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475