Täällä kirjoiteltiin tuosta ehkäisyrenkaasta ja et ekalla kierrolla raskautuneet on saaneet keskenmenon. Onko pillerit jotenkin miedompii, vai voiko nekin aiheuttaa keskenmenon, jos raskautuu ekalla kierrolla lopetuksen jälkeen? Onko asiasta tutkimustietoo? Ei kai niitä niin yleisesti käytettäis jos haittaa olis...Kokemuksii?
E-pillereistä keskenmeno?
hkiiiii
5606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei e-pillerit vaikuta keskenmenoon,
koska kaveri söi pillereitä, tuli raskaaksi
silti ja nyt heillä on 2 kk vanha poika.
Itse en ole koskaan syönyt pillereitä,
tulin raskaaksi ja keskenmeno.
Keskenmeno ei aiheudu pillereistä.
sinun ystävällesi kävi niin, ei ole mitään luotettavaa tutkimustulosta. Minulle taas kävi toisinpäin, joten minähän voisin sitten varmuudella sanoa, että pillerit aiheuttavat keskenmenoja?
Tulin siis raskaaksi heti pillereiden lopettamisen jälkeen ja raskaus meni kesken rv 13. Kätilöt sanoivat, että on mahdollista, että pillereillä voisi olla osuutta asiaan. Syy saattoi tietysti olla muuallakin, mutta varmuuden vuoksi suosittelisin parin kierron taukoa pillereiden lopetuksen jälkeen. Itse en enää aijo koskea pillereihin koskaan, sen verran huonoja kokemuksia niistä.
niiden haitoista ei haluta yleisesti puhua..?
Tai onhan se myönnetty että ne voi viivästyttää raskaakstuloo verrattuna niihin jotka ei oo käyttäny mitään hormonaalista.
Kyllä mua on ainaki epäilyttäny ku niiden lopettamisen jälkeen ei vieläkään 1,5v.n jälkeenkään menkat ym. oo muuttunu normaaleiks ja kaikenlaista häikkää ollu. Tuskin enää ittestään korjaantuukaa? Ennen pillereitä ei mitään tälläsiä ja raskaaks tulin ns. kerran sohasulla sinne päin..
Että empä kyllä ikinä enää niitä myrkkyjä naamaani aio tunkee.
Minä tulin raskaaksi heti pillreiden lopetuksen jälkeen ja keskenhän se meni ja lääkäri oli siitä varoittanut,tulin taas raskaaksi seuraavalla kierrolla ja taas kesken.Hormoonit pysyy aika pitkään naisen kehossa pillereiden lopetuksen jälkeen.Itse olisin odottanut ainakin 3 kiertoa ennen yritystä niin km olisi voinut välttää!!
raskaaksi suoraan pillereistä ja kaikki meni hyvin. Silloin oli kai vielä voimassa suositus, että odotellaan ne yhdet luomumenkat, mutta vahinko oli siis tämä.
Miksi tuo suositus olisi nykyään poistettu, jos niistä pillereistä jotakin haittaa olisi... Ja jostakin luin (ihan lääkäripalstalta), että suoraan pillereistä voi jopa tulla nopeammin raskaaksi, eikä sielläkään mitään taukoja suositeltu.