olisi mukava tietää paljon on rahan arvo Puolassa, meidän Euroon? Olen Puolassa kolme päivää.
mitä maksaa Puolassa ruokailu ravintolossa?
27.6,07 lähdössä
41492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyt oli suomen pankin sivuilla 1 euro 3,8 slotya. Eli laske siitä. 2 henkilöä juomat hyvässä ravintolassa maksaa noin 50 slotyä eli 13-14 euroa. ei hassumpaa ja ruoka on tosi hyvää ja vatsa tulee tosiaankin täyteen. :-)
Ainakin sphinx ravintoloissa saa ruokalistan myös englannin kielellä.
Riippuu paikasta ja ravintolasta. Varsovassa paremmissa paikoissa pääruokien hinnat yleensä 20-80zl, muualla maassa halvempaa. Valinnanvaraa riittää kyllä, paikkoja ja ruokakulttuureja on joka makuun.
Sphinx on luokkaa paikallinen Chicos-ketju. Perusmättöä, mutta en nyt ensimmäiseksi suosittelisi. Ruuan laatu kun riippuu enempi siitä kuka sattuu olemaan sinä päivänä keittiössä.
Samaa mieltä olen minäkin. Sphinxin ruoka sopii sunnuntai aamuun kun kankkushiki helmeilee ja on olo että ihan sama mitä tulee olutta :)
Halpaahan se toki on, mutta niinhän se on pizza Raxissakin.
Varsovassa löytyy todella hyviä mestoja jos vain hieman katselee. Vanhassa kaupungissa torin ympärillä ei mitään ihmeitä ole luvassa, samaa settiä liian kalliilla hinnalla :) Tai sitten "halvalla paljon" tyyppistä palvelua.
Minä olen jotenkin jäänyt "Kredens"iin koukkuun, siellä olen saanut hyvää palvelua aina ja vien sinne vieraita aina kun siellä kyläilen. Samoin Nowy Swiatilla "Sense" on toiminut hyvin, laadukasta ruokaa ja hyvää palvelua..
Radio bar on paikka jossa tulee syötyä aina sitä leivitettyä cheddaria ja otettua parit bisset, en tiedä miksi ihmeessä aina samaa ja miksi niin pienessä baarissa :)
Varsovassa on TOSI paljon valikoimia, sinun täytyy vaan jotenkin rajata minkälaista ruokaa olet etsiskelemässä. Katso inyourpocketista mitä haluat, siellä oli ainakin aiemmin myös jotain hinta-arvioita mitä/paikka maksaa.
Paikallista hyvää ruokaa ja pierogeja varsovassa saa Zgoda kadulta Chmielnan kulmasta sen Sphinxin takaa semmoisen Katoksen alta. En ikinä muista mikä sen paikan nimi oli :( Erinomainen palvelu, kohtuullinen salaattipöytä ja ihan jees hinnat. Suosittelen..
Hande
http://www.inyourpocket.com/poland/warsaw/
Totta on että, valinnan varaa riittää. Olen syönyt huvin sphixissäkin joten kai oli ok kokki sillä kertaa.. Tosin valinnan varaa riittää ravintoloista, tosin palvelun laatu vaihtelee rajusti ravintolissa mutta itse olen tykästynyt varsinkin puolalaiseen ruokaan