Kirjoittelin

jotain positiivistakin tälle palstalle, mutta näkyy seriffi poistaneen.

Halusin ilmaista sen, että kyllä meillä naapuruussuhteet pelaa Suomussalmella.
Olemme asuneet naapureina yli 20 vuotta. Koskaan ei riitaa ole ollut mistään asiasta. Lainaame toisiltamme sokeria, kahvia, jauhoja kananmunia ym. Koskaan ei puhuta, etä tuon tilalle, vaan sovitaan, että hae taas jotain, kun tarviit.
Lisäksi omistamme yhdessä muutamia pienkoneita ja toistemme avaimet ovat vaihdoksissa siltä varalta, jos jompi kumpi ei ole kotona.

Teemme toistemme poissaollessa toistemme pihatyot niin talvella kuin kesällä.
Tyhjennämme postilaatikot jne.
Lieneekö vastaavaa ystävyyttä ja luottamusta muualla kunnissamme ?
5702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tervepä terve!
Kiitos positiivisesta kertomuksesta!
Minulla on samanlaisia naapuruussuhteita kuin sinulla. Kuule, niitä joilla suhteet ei pelaa on muutama henkilö sadasta. Juuri ne henkilöt valitettavasti valittavat, kuuluvat ja näkyvät eniten.

Jatketaan me kuitenkin tätä hyvien käytöstapojen vaalimista kuten ennenkin ja näytetään hyvää esimerkkiä. Voi kuinka olisi ihanaa kun hyvä käytös leviäisi kuin rutto kansan keskuuteen. Suomussalmella asuu kunnollista kansaa näitä muutamia poikkeustapauksia lukuunottamatta.

Iloisia ja aurinkoisia kesäpäiviä kaikille ja ei säästellä hyviä tekoja ja ystävällisyyttä.
MORJENS! LÄHETÄ HYMY NIIN SAAT SEN TAKAISIN!

Äänestä

annettiin maaseudulla asuessa. Ensihätään kun alan muistella, oli ainakin puimakone osuuskunta, jolla puitiin pienen kylän kaikki viljat, talo kerrallaan. Jossakin talossa oli perunan nostokone, joka kiersi myös useimmat talot. Myllyä hoiteli puronvarrella asusteleva mylläri. Kylän lehmillä oli yksi yhteinen kyläsonni, joka hoiteli asiat että uusia vasikoita syntyi seuraavanakin vuonna.

Ja on sitä samaa periaatetta tullut harrastettua täällä kaupungissa asuessakin. Annoin hyvälle ystävälleni asuntoni avaimen, kun läksin kuukaudeksi lomalle, että kastelee kukkaseni ja tyhjentää postilaatikkoni poissa ollessani. Myöhemmin lomilta paluuni jälkeen tuli yllätyksenä lähes 200 €:n puhelinlasku, vaikka en itse ollut mailla en halmeilla? En maininnut asiasta ystävälleni mitään. Vaivihkaa varastin Hänen laukustaan oman avaimeni pois. Ystäväni luuli pudottaneensa avaimeni ja kyseli uutta avainta tilalle. Sanoin, etten ole nyt lähdössä lomalle.

Äänestä
  • ystäväksi moista ihmistä. Sinuna olisin maininnut puh.laskusta ja vaatinut maksamaan sen. Vai luuliko ns. ystäväsi, että hän saa soitella ympäri maailmaa sinun laskuusi kukkien kastelupalkaksi? Hyvä, että otit avaimen pois. Kai olisit saanut sen takasin kysymälläkin.

    Äänestä

  • kutsuisi kirjoitti:

    ystäväksi moista ihmistä. Sinuna olisin maininnut puh.laskusta ja vaatinut maksamaan sen. Vai luuliko ns. ystäväsi, että hän saa soitella ympäri maailmaa sinun laskuusi kukkien kastelupalkaksi? Hyvä, että otit avaimen pois. Kai olisit saanut sen takasin kysymälläkin.

    kokemus. Oikein Venäjälle asti oli soitellut! Itsellä ei ainuttakaan tuttavaa mokomassa valtakunnassa. Että on niitä kaikenlaisia "ystäviä"!

    Äänestä

saman katon alle. Kait teillä parinvaihto pelaa siinä samassa. Sehän on nykyaikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eilen illalla kirjoitti:

jotain positiivistakin tälle palstalle, mutta näkyy seriffi poistaneen.

Halusin ilmaista sen, että kyllä meillä naapuruussuhteet pelaa Suomussalmella.
Olemme asuneet naapureina yli 20 vuotta. Koskaan ei riitaa ole ollut mistään asiasta. Lainaame toisiltamme sokeria, kahvia, jauhoja kananmunia ym. Koskaan ei puhuta, etä tuon tilalle, vaan sovitaan, että hae taas jotain, kun tarviit.
Lisäksi omistamme yhdessä muutamia pienkoneita ja toistemme avaimet ovat vaihdoksissa siltä varalta, jos jompi kumpi ei ole kotona.

Teemme toistemme poissaollessa toistemme pihatyot niin talvella kuin kesällä.
Tyhjennämme postilaatikot jne.
Lieneekö vastaavaa ystävyyttä ja luottamusta muualla kunnissamme ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu