Maahantulo ja kielikurssi

pieniminä

Okei, näitä on ollu jonki verran täällä mutta en oo oikeen varsinaisesti löytäny kysymykseeni vastausta.. Tai jäi vielä vähän mietityttämään vaikka hyviä juttuja täällä oli.. Mutta asiaan:
Olen siis menossa kielikursille 3 viikoks, järjestön mukaan se lasketaan ihan "lomamatkaks" eli ei tarvitse viisumia.
Kumminki jännittää ja pelottaa tää maahantulotarkistus kun siitä kuulee kaikenlaista...
Eli kun ilmoitan osoitteeni joka on asuntola niin eikai ne siitä voi alkaa kehittelemään jotain juttua että olisin menossa ihan oikeesti opiskelemaan tai siis..? :P Kannattaako sanoa tästä kursissta, tai vaikka että on yhdistetty lomamatka kieltenopiskelu tai vaikka näyttää ne paperit jos tuntuu enemmän kyselevän? Vai miten mun oikeen pitäs käyttäytyä ja sanoa?
Kiitos jos joku voi sanoa jotain..

2

1093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemukseen.

      Jos kyseessä ei ole heidän ensimmäinen kielikurssi, heillä olisi jo varmaan runsaasti negatiivista kokemusta (ja julkisuutta), jos ihmiset eivät pääsisi maahan heidän kursseilleen.

      Matkasi on myös melko lyhyt eli jos paluuliput ovat kolmen viikon päähän, et vaikuta "laittomuuksia suunnittelevalta". Todennäköisesti menet läpi ennen kuin huomaatkaan. Jos kysyvät, onko matkasi tarkoitus "business" vai "pleasure" (kysyttiin ainakin aiemmin koneessa täytettävässä lomakkeessakin), voit sanoa "pleasure". Olethan pikku lomavisiitillä USA:ssa tutustumassa nähtävyyksiin jne. ja haluat oppia samalla hieman englantia.

      En kaivaisi ylimääräisiä papereita, jos eivät kysy tarkemmin. Yleensä lisäkysymyksiä ei tule. Maahantulokaavakkeeseen täytetään jo koneessa osoite, jossa oleskelet USA:ssa, mutta siitäkään ei välttämättä kukaan kysy mitään (itseltäni ei ole koskaan kysytty osoitteesta, jonka olen merkinnyt). Tärkeää on, että lomake on täytetty, koska osoite pitää olla. Aukko lomakkeessa olisi kysymyksiä aiheuttava eli kunhan täytät lomakkeen valmiiksi. Ei ne yleensä niitä näytä paljon lukevan.

      Sinun pitäisi olla OK. Mukavaa matkaa!:)

    • Tulin juuri

      Tulin juuri eilen ja olin viikon.
      Sinulle kysymykseesi vastasi joku ettei kysytty osoitteesta mitään, mutta minulla oli osoite ja kysyivät mikä osoite !
      Mutta minun tarvitsi vain vastata mikä osoite se on (minulla oli serkun talon osoite) ja vastaus ei muuta aiheuttanut.
      Täytä maahantulolomakkeen jokainen kohta niin pääset helpoimmin, ilman lisä täydennystä/palautusta lippujonon hännille uudelleen jonotukseen(joudut ne tiedot jokatapauksessa antamaan).
      Myös tullilomakkeen joudut täyttämään.
      Katso ennakkoon netistä "maahantulolomake" minkä saat lentokoneessa ja jonka joudut täyttämään sen. Lisäksi on myös tullilomake jonka saat koneesta ja joudut täyttämään.
      Kuitenkin viranomaiset kysyvät niitä-näitä vaikka suurimmaksiosaksi vastaukset olisi nissä täyttämissäsi papereissa.
      Kovin täydellistä kielenhallintaa et tarvitse selvitäksesi kysymyksistä.
      Ilmeisesti Fin passin takia et ole kovin epäilyttävä henkilö, toisin näytti olevan joillakin muilla..
      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      450
      6486
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      176
      3860
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      128
      1382
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe