WCF-rekisteri??

Katit2

Jos kissa on rekisteröity wcf:ään, eikös se tarkoita, ettei voi viedä näyttelyyn?
Mitä syitä voi olla ettei kasvattaja rekisteröi suomen rekisteriin?
Vai olenkohan ymmätänyt väärin..
Mistä löytyy WCF:än rekisteröidyt-listaa? Rek. numero on, mutta haluan nähdä mitä löytyy..

7

12505

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Happonen

      Tehnyt jotain luvatonta ja kissaliitto kieltänyt kasvatustoiminnan.

      • niinkään..

        Kaikki kun eivät halua kasvattaa FIFEn alaisuudessa..Vaihtoehtoja kun löytyy muitakin..


    • ihan yhtä

      lailla virallinen rekisteri siinä missä FIFEkin.Et vaan voi näyttelyttää kissaa FIFen/kissaliiton alaisissa näyttelyissä,vaan ainoastaan WCFssä(voit kyllä koettaa reksiteröidä kissan myös FIFEssä).Lähimmät WCF näyttelyt löytyvät tällä hetkellä Virosta.Seuraava näyttely muistaakseni Tallinnassa elokuun lopulla.
      Ei sille välttämättä tarvitse olla mitään erityistä syytä,ettei se kasvattaja pentujaan rekisteröi Kissaliitossa/FIFEssä.Niitä kun on niin paljon muitakin järjestöjä kuin FIFE,esim TICA,CFA,WCF,IDP-yhdistykset yms.FIFE ei todellakaan ole se ainoa ja oikea.
      Isekin tulen todennäköisesti tulevaisuudessa kasvattamaan CFAn alaisuudessa.CFAssa on kumminkin vielä jonkinlainen järki niissä säännöissä ja "isoveli valvoo"-touhussa.Kissaliitto tarvitsee melkoisen sisäisen tuuletuksen ja sääntöjen järkeistämisen ennen kuin edes harkitsen FIFe kasvattajanimen hankkimista.

      • mona<3

        Kaikkia rotujakaan ei ole vielä hyväksytty Fifessä, vaikka muualla olisikin. Voi kissan ihan hyvin rekisteröidä muuallekin mutta suomessa se on vähän hankalaa kun Kissaliitto on Fifen alainen, eikä sitten esim. voi käydä näyttelyissä ja tulee muutakin ongelmaa.


    • pari linkkiä
    • Anonyymi

      Mikä näyttelyssä on fifen ulkopuoliset kissat maksu?, joka suurempi kuin kissaliiton?

    • Anonyymi

      FIFe (johon Suomen Kissaliitto kuuluu) on yksi vanhimmista ja arvostetuimmista kansainvälisistä kattojärjestöistä. Se on hyvin laajasti tunnustettu monissa maissa.
      WCF on uudempi organisaatio se ei ole niin arvostettu maailmalla kuin FIFe.

      FIFessä on tarkemmat standardit ja säännöt. Tämä tarkoittaa että kissan kasvatuksessa ja rekisteröinnissä noudatetaan periaatteita, jotka edistävät rotujen terveyttä ja hyvinvointia.

      FIFe painottaa siis kissojen terveyteen ja hyvinvointiin sekä eettisiin kasvatustapoihin. FIFe on aktiivinen erityisesti terveyden seurannassa ja rotujen perinnöllisten sairauksien ehkäisyssä.
      WCF:ssä ei olla niin tarkkoja terveyden ja sairauksien seurannan suhteen.

      FIFellä on laaja kansainvälinen verkosto ja jäsenjärjestöjä useissa maissa, mikä mahdollistaa laajemman osallistumisen esimerkiksi näyttelyihin.
      WCF on myös kansainvälinen, mutta sen vaikutus on vahvempi tietyissä osissa maailmaa, erityisesti Itä-Euroopassa ja Etelä-Amerikassa.


      Voisin sanoa että FIFen/Suomen Kissaliiton säännöt eivät ole niin tiukkoja etteikö niitä voisi noudattaa. Onhan siellä paljonkin kasvattajia, jotka helposti täyttävät säännöt ja käyvät onnistuneesti näyttelyissä. Joillekkin kasvattajille sääntöjen noudattaminen syystä tai toisesta on hankalaa ja haluavat sitten kasvattaa järjestöissä joissa ei seurata niin tarkkaan esimerkiksi periytyviä sairauksia, rotujen linjoja, sukusiittoisuutta jne.

      Ja muita syitä juurikin miksi ei rekisteröidä Suomen Kissaliiton alle on juurikin aiemmminkin mainittu sääntörikkomukset kuten toistuvat varoitukset aiheista pennut on luovutettu liian aikaisin, pentu on luovutettu ilman rokotuksia tai sirua, pentueen vanhemmilla ei ole tarvittavia terveystodistuksia, naaraalla tehdään pentuja liian tiheään.. ja ne jotka johtaa kasvatuskieltoon: viranomaisen toteamat eläisujelurikkomukset ja -rikokset, rekisteröimättömien pentujen myyminen, sopimusten väärentäminen jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      141
      1020
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      956
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      43
      858
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      41
      745
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      694
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      58
      625
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      589
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      588
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      577
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      575
    Aihe