+18v vs +40v

Aiheesta virisi hyvin mielenkiintoinen keskustelu aamulla sätissä jos nuo ikäluokat kohtaavat seksuaalisessa mielessä toisensa.

Tuli selkeästi esiin että naista käytetään silloin hyväksi, vaikka hän tekisikin aloitteen ja olisi tuo nuorempi osapuoli. Mies on pedofiili ja lähes rikollinen tuossa tapauksessa.

"Nais"nimimerkki osallistui keskusteluun kertoen että rakastaa nuoren miehen kroppaa ja sitä kun oppii naista pitämään ja hellimään. Häntä kukaan ei ollut valmis lynkkaamaan!!

Jos taas joku nuori kolli vonkaa yleisellä vanhempaa naista, naiset hyvin herkästi tyrmäävät ajatuksen ihan julkisesti, mutta jos nuorempi nainen tulee hakemaan vanhempaa miesseuraa (harvemmin noinpäin) niin kukaan miehistä ei neuvo vaihtamaan huonetta!!

Se että esim. minun rajani seksuaalisessa mielessä on 18, ei vielä tee asiaa todeksi, että hyppäisin laatikkoon jonkun kanssa vain iän vuoksi, tai että se 18 on riittävä kriteeri.

Kuitenkin suomessa 18v saa äänestää ja ostaa kaupasta kaljat ja röökit, onko siis niin että lapset ovat kykeneviä valitsemaan eduskunnan, mutta eivät seuraansa??

Väitän myös, että kukin omalta kohdaltaan kun muistelee omaa teini/ aikuistumisvaihettaan, on sitä mieltä, että oli kykenevä tekemään päätöksiä itsenäisesti, joskus vääriä, joskus oikeita, ja kaikista niistä jopa jotkut oppivat tulevaa varten. Muiden neuvot ja kokemukset tulivat ja menivät korvista sisään ja ulos.

Mutta, tämänhän menttaliteetin huomaa jo kun astuu johonkin sättihuoneeseen missä ns. ikäraja on ilmoitettu jo ovella, ettei sinne nuorempia kaivata.

Johtuneeko siitä että vanhemmat naiset kokevat asemansa ja potentiaalisuutensa uhatuiksi, kuten usein ravintoloissa huomaa tapahtuvan, kun nuori kaunis nainen vie miespuolisten huomion. "Mitä noi kakaratkin täällä on" ym vastaavaa.

Tämä ahdasmielinen ajattelu on kuin venäjältä tai kiinasta, jos jostain ei puhuta, sitä ei tapahdukaan missään, ei ainakaan meillä.

Luetaan siis vain lehtiä ja uskotaan tilastoja sekä tutkimuksia sekä uutisiä, pysytään sisällä ja muistellaan menneitä aikoja, siitä se meidän maailma paranee.

Aikuisuuden ja kypsyyden ikäraja varmaan siirtyy oman syntymäpäivän mukana kokoajan myöhemmäksi??
111417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...kolahti otsaan. Olen syyllistynyt juuri tuollaiseen käytökseen 40 huoneessa ja uskallanpa vielä julkisesti sen tunnustaa. Mutta kun.... nää "pojat" tulee niin reippaasti privaan ja ekana ne on vonkaamassa sexiseuraa. Minä kun en muutenkaan hae em. seuraa, niin vastaan joskus varmaan hiukka liian raa´asti. Toiseksi: nää nuoret kaverit puuttuvat meneillään oleviin keskustelupätkiin ja heittelevät ärsyttäviä kommentteja väliin. Itselläni ei tulisi mieleen mennä 18 seuraan ja huudella, että "mitäs pennut"? Kolikossa on siis jälleen kerran kaksi puolta... Ei oo mitään nuorempia vastaan, mutta koska se raja tarttee johonkin vetää, niin olempa ihan itse sen piirtänyt juuri tuohon kohtaan, eli en privaa pikkasten kanssa. Että tällasta tuli mieleen.....

Äänestä

ikärasismiin,ei herra parakkoon oo kivaa ku poikalapsi tullee suoraan kyssyyn pillua tai pyytää lähettään alushousuista edes kuvia.
Ja mitä toisten päin,nuorempi nainen/vanhempi mies,niin mitäpä se haittaa,vakka kantensa valittee.
Antaa pallaa vaan,18 vee on nuori aikuinen laillisesti,vaan kyllä se vastuuntunto ja elämänkokemus kulukee käsi käessä.
Jos siis mies hakee vaan sexiseuraa,homma toimii.Mutten en usko pitempään.
Tämä on siis minun mielipide jota ei tarvi pittää oikiana,mutta minun se ainaki on!

Äänestä

Tämä on ikuinen keskustelu-aihe. Luulen että miehet ja naiset kokevat näitä asioita ihan eri tavalla.
Tässä minun mielipiteeni..
Eihän kukaan voi kieltää ettei nuorilla miehillä ole hyvät kropat ihan niinkuin nuorilla naisillakin. Mutta siihen se hyvä loppuukin. Henkisesti nuori mies ja vanhempi nainen on niin eri tasolla että silloin nainen ryhtyisi äidiksi tai opettajaksi. Semmoista suhdetta en ainakaan minä kaipaa.
Toisaalta ihmettelen näitä nuoria miehiä jotka hakevat vanhempaa naisseuraa. Jotain on mielestäni pielessä. Omasta puolestani kaikki saavat yrittää mitä haluaa mutta tuommoinen vonkaaminen niinkuin useimmilla on, on tosi ärsyttävää. Kyllä joskus harmittaa kun aika chatissa menee siihen että "ruksaa" näitä nuoria yrittäjiä roppakaupalla.

Ja lopuksi
Vanhemmat miehet ehkä näkevät asian eri tavalla, ihan luonnonlakien mukaan. Nuori nainen on puoleensavetävä ja hyvä suvunjatkaja. Ja ehkä se henkinen puoli ei merkistse niin paljon miehelle kunhan seksi toimii.
Ehkä juuri tämä asia harmittaa monia samanikäsiä naisia, kun huomaavat että kypsyys ja elämänviisaus ei riitä kilpailussa nuoruutta ja seksiä vastaan.

Mutta se on elämää...

Äänestä

Suomalainen on täysi-ikäinen täyttäessään 18, pitää paikkansa ja todennäköisesti nk. sukukypsäkin jo siinä iässä. Vaan mihin asti sitä kykyä sitten riittää? Noh, onhan Viagra keksitty, mutta...

Kukin seuransa valitkoon. Jos joku kakskymppinen tytteli vielä katsoisikin nelikymppistä äijää kikatuksissaan niin by all means. Vastaavasti kakskymppinen kundi himojensa huippuvuosina hyvinkin ymmärtää vastaavassa vaiheessa olevaa nelikymppistä naista, mutta asia mitä itse en ymmärrä, on viiskymppiset miehet, jotka metsästävät kolmekymppisiä naisia.

Olen lukuisaan otteeseen ääneen ihmetellyt sitä määrää noita viimeisiä seksuaalisesti aktiivisia vuosiaan eläviä ukkoja, jotka havittelevat "tuoretta" seuraa. Huh-huh, no, täytyy koittaa vaan ymmärtää kaikkia - ehkä heillekin toivomaansa seuraa riittää, mutta sitä en ymmärrä, että näillä miehillä on sitten torjutuksi tullessaan varaa ruveta nälvimään tätä kantansa rehellisesti ja perustellen esittävää torjujaa ja puolustelemaan itseään? Eikö jokaisen valinta olisi viisasta vaan hyväksyä sellaisenaan?

Chat-huoneissa olevat "ikärajat" eivät tietenkään saa olla mitään ikärajoja siinä mielessä, että niissä ei saisi käydä muun ikäisiä ihmisiä! Valitettavasti esim 40 :lla näkee tosiaan paheksuvia kommentteja jopa vähän alle nelikymppisisten esiintymisestä. Menkööt ne paheksujat "nuorina" sitten 50 huoneeseen? :-)

Ylipäätänsä tuo ikäasia on siinä mielessä huvittava, että yksi voi kolmikymppisenä olla jo niin keski-ikäistynyt että toinen jalka on jo haudassa - toinen voi vielä viiskymppisenä olla vauhdikkaampi kuin joku muu on koskaan ollutkaan!?
Fyysiset näkökohdat voivat aiheuttaa samanlaisia vaihteluja. Kuka niistä chatissä ottaa selvää?
Huom; tämä nimenomaan ikävälillä 30-50v

Silti; palatakseni alun ihmetykseeni; miksi nainen kolmi-nelikymppisenä - eläessään parasta aikaansa - ottaisi viisikymppisen miehen, joka ainakaan oletusarvoisesti ei kuitenkaan enää vuosikausia ole kovinkaan viriili ja kunnossa?

Äänestä

Kerrompa tässä omat kokemukseni, itse olen kohta 40v nainen ja mieheni on minua melkein 10 v nuorempi. Aikoinaan kun rupesimme seurustelemaan tuli arvosteluita kaikilta tahoilta: olin lapsiin sekaantuja, kypsymätön ihminen ja lapsellinen enkä saa ikäistäni miestä tässä vain muutama kommentti alkutaipaleeltamme. No nyt takana on jo yli 10v kestänyt suhde eli vaikeuksien kautta voittoon.Moni näistä ns. arvostelijoista on aikapäivää sitten päättäneet oman suhteensa ja voi vain kysyä että miksi näin kävi? Olisiko aika avartaa omaa maailmaansa ja olla suvatsevaisempi muita kanssaihmisiä kohtaan???

Äänestä
  • ...onpa mukavaa, kun on joku muukin uskaltautunut suhteeseen, jossa ikäero ei oo rasite. Itse olen muutama kuukausi sitten avioitunut itseäni 15 vuotta nuoremman miehen kanssa. Takana on myös yli 10 vuoden yhteinen taival ja kaiken kruunasi ihanat häät. Kaiken alkusähellyksen jälkeen ovat useimmat ystävät ja sukulaiset todenneet, että siinä on vakka kantensa löytänyt! ( 40)

    Äänestä

40 ja 50 on toisessa lapsilta kielletty ja toisella aikuisille tarkoitettu -tekstit heti ovella.
30 huoneessa on vain keskustelua aikuisten makuun, mikä ei viittaa suoraan keskustelijan ikärajaan. Itse olen vähän päälle parikymppinen, ja silti viihdyn hyvin tässä paikassa. 17 ja 22 huoneissa löytyy niin harvoin kuitenkin keskustelijoita.
Onko kenelläkään vastalauseita minun käytäntöön, että menen alaikäisenä 30 huoneeseen?

Äänestä

ihan oikeassa olet.ainut asia minkä haluan oikaista on,että minä en kadhdi nuorenpia naisia.he
ovat nuoria,kauniita.olenhan itsekkin saanut
olla nuori.mutta se aika on ohi.olen ihan tyytyväinen tähän ikään.tämä on minun mielipiteeni.

Äänestä

..ovat nämä nuoret miehet *vanhempien* chathuoneissa.Yleensä kun kertoo ikänsä ,on lohduttava vastaus :*No ei se haittaa*.=o
-Tai sitten jos vastaa seksipyyntöihin että ei,jokunen pyytää kauniisti että :*No juttele mun kaa edes jotain*.
-Nuori mies on yleensä sujuva kirjoittaja,huumorintajuinen ja virkistävä,ja mukavan myötäilevä...siis pääosin..Muutama huonommin eväin matkaan lähtenyt sopii joukkoon,mutta ei haittaa..pikkuklikkaus,ja haitta on ohi=)
-Kateellisia *vanhempia* naisia nuoremmilleen löytyy aika vähän.Uskallan väittää niin, koska mulla on monia naisia *juttututtuna* chateissä.Ja niin,mistäpä se kateus?=) Miehestäkö joka etsii nuorempia naisia? Ei siinä ole mitään vikaa,se on jokaisen oma mieliteko se,ikä*haarukka*..*virn*.Itseasiassa eipä sitä joudu edes kiistelemään *vanhemman* miehen huomiosta,siis sellaisen, joka etsii freesiä tyttöä.Luulisin että ei meillä edes syntyisi kummoisempaa juttutuokiotakaan.Siis,kaikki voittavat tässäkin tapauksessa.*Hymy*.

Äänestä

Myöntää syyllistyneensä sekä nuorempien että vanhempien kohdalla ikävään äänensävyyn jos privalle tunkeutuu luvatta. Siinä ei iästä kysymys. Seksiseuraa saan ihan livestäkin jos vailla hehehehheh.
Eli kaikilla mahdollisuus valita seuransa. Ehkä ensi kerran kieltäydyn nätimmin;))
Ja makuasioistahan voi aina kiistellä mutta kannattaako siihen tuhlata aikaa.

Aurinkoista päivää;))

Äänestä

tuota minäkin olen ihmetellyt, että miksi mies on
heti pedofiili jos seurustelee nuoremman kanssa.
mutta nainen ei ?
itse tulen toimeen wain heti huomattawasti nuorempien tai wanhempien naisten kanssa.
oman ikäiset eiwät woi sietää minua ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ThePoliisi kirjoitti:

Aiheesta virisi hyvin mielenkiintoinen keskustelu aamulla sätissä jos nuo ikäluokat kohtaavat seksuaalisessa mielessä toisensa.

Tuli selkeästi esiin että naista käytetään silloin hyväksi, vaikka hän tekisikin aloitteen ja olisi tuo nuorempi osapuoli. Mies on pedofiili ja lähes rikollinen tuossa tapauksessa.

"Nais"nimimerkki osallistui keskusteluun kertoen että rakastaa nuoren miehen kroppaa ja sitä kun oppii naista pitämään ja hellimään. Häntä kukaan ei ollut valmis lynkkaamaan!!

Jos taas joku nuori kolli vonkaa yleisellä vanhempaa naista, naiset hyvin herkästi tyrmäävät ajatuksen ihan julkisesti, mutta jos nuorempi nainen tulee hakemaan vanhempaa miesseuraa (harvemmin noinpäin) niin kukaan miehistä ei neuvo vaihtamaan huonetta!!

Se että esim. minun rajani seksuaalisessa mielessä on 18, ei vielä tee asiaa todeksi, että hyppäisin laatikkoon jonkun kanssa vain iän vuoksi, tai että se 18 on riittävä kriteeri.

Kuitenkin suomessa 18v saa äänestää ja ostaa kaupasta kaljat ja röökit, onko siis niin että lapset ovat kykeneviä valitsemaan eduskunnan, mutta eivät seuraansa??

Väitän myös, että kukin omalta kohdaltaan kun muistelee omaa teini/ aikuistumisvaihettaan, on sitä mieltä, että oli kykenevä tekemään päätöksiä itsenäisesti, joskus vääriä, joskus oikeita, ja kaikista niistä jopa jotkut oppivat tulevaa varten. Muiden neuvot ja kokemukset tulivat ja menivät korvista sisään ja ulos.

Mutta, tämänhän menttaliteetin huomaa jo kun astuu johonkin sättihuoneeseen missä ns. ikäraja on ilmoitettu jo ovella, ettei sinne nuorempia kaivata.

Johtuneeko siitä että vanhemmat naiset kokevat asemansa ja potentiaalisuutensa uhatuiksi, kuten usein ravintoloissa huomaa tapahtuvan, kun nuori kaunis nainen vie miespuolisten huomion. "Mitä noi kakaratkin täällä on" ym vastaavaa.

Tämä ahdasmielinen ajattelu on kuin venäjältä tai kiinasta, jos jostain ei puhuta, sitä ei tapahdukaan missään, ei ainakaan meillä.

Luetaan siis vain lehtiä ja uskotaan tilastoja sekä tutkimuksia sekä uutisiä, pysytään sisällä ja muistellaan menneitä aikoja, siitä se meidän maailma paranee.

Aikuisuuden ja kypsyyden ikäraja varmaan siirtyy oman syntymäpäivän mukana kokoajan myöhemmäksi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu