Hengentiede yhdistää

erilainen vanhempi

Olen nyt hieman seurannut keskustelua tällä palstalla. Mielestäni siinä on ajauduttu hieman sivuraiteelle. Minusta tuntuu, että kirjoittajina on ollut ihmisiä, jotka suhtautuvat asenteellisesti hengentieteeseen, ja toisaalta sellaisia ihmisiä, jotka eivät täysin ymmärrä hengentieteen luonnetta.

Omasta mielestäni steinerkoulu on mitä erinomaisin oppilaitosvaihtoehto niille vanhemmille, jotka uskovat, että on olemassa myös muu kuin näkyvä maailma. Esoteerisen todellisuuden tunnustaminen on mielestäni nähtävä myös Steinerkoulun tärkeänä kilpailuvalttina, sillä yhä enenevissä määrin ihmiset ovat kiinnostuneita yliluonnollisista asioista.

Olen suhteellisen hyvin perehtynyt teosofiseen, antroposofiseen ja ruusuristiläiseen oppiin. Edellä mainittuja oppeja voidaan pitää eräänlaisina Steinerin elämäntyön innoittajina. Kehoitan siis muitakin steinerkoululaisten vanhempia hankkimaan tietoa virallisista lähteistä, eikä kriitikoiden sivuilta. Ensimmäiseksi voisitte aloittaa vaikka internetsivuilta:
http://www.teosofia.net/
http://www.antropos.fi/
http://www.amorc.fi/
http://www.steinerkoulu.fi

Uskon, että näihin aatteisiin tutustuminen tekee steinerkoulusta entistä houkuttelevamman vaihtoehdon, sillä varsin moni suomalainen tosiaan kokee, että on olemassa myös näkymätön maailma. Mielestäni eräs Steinerkoulun vahvuuksista on se, että steinerilainen hengentiede myös yhdistää eri lailla asioista ajattelevia ihmisiä.

Lapsieni kohdalla olen hyvin varma, että haluan heidät kasvatettavan hengentieteen kannalta. Steinerin viisaudessa on lukuisia asioita, joita on havaittu hyväksi myöhemmin, myös valtavirran eli peruskoulujärjestelmän piirissä. Oma näkemykseni on, että lapsen aikaisemmat elämät sekä oikeanlainen sielullinen ikäkausiajattelu ovat keskeisiä elementtejä onnistuneelle kasvatukselle.

http://teosofia.net/antropos/St-kasvatus.htm

Steinerkouluihin tulee myös toki niitä vanhempia, jotka eivät ole kiinnostuneet hengentieteestä. Kuitenkin antroposofinen hengentiede on mielestäni suuri lisäarvo, jonka steinerkoulu tarjoaa kasvatusmenetelmänä. Antroposofisesta hengentieteestä on hienoja esimerkkejä myös antroposofisen lääketieteen, biodynaamisen viljelyn ja orgaanisen arkkitehtuurin saralta. Mielestäni antroposofiaa ei tule vähätellä, eikä varsinkaan tuomita, mikäli ei ole syvällisemmin tutustunut sen sisältämään ikuiseen viisauteen.

4

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • steineräippä

      Hyvä asiallinen kirjoitus, josta puuttui hengentiedettä vähättelevä näkökulma ja toisaalta kriitikkojen hengentiedevastainen toitotus. Asiat asioina.

    • kauan se kesti

      että joku uskaltautuu myöntämään tosiasiat. Kaikissa niissä keskusteluissa, joita olen tähän mennessä seurannut, steinerilaiset ovat systemaattisesti kieltäneet Steinerin hengentieteen (antroposofian) ja steinerpedagogian saumattoman yhteyden.

      Kiitos rehellisyydestä!

      P.S. Kannattiko tähänastinen valehtelu ja kriitikoiden vainoaminen?

    • ja rehellisyydestä

      Mutta miksi steiner-koulua ei markkinoida näillä avuilla, silloin sinne ei eksyisi meitä, jotka eivät ole hengentieteestä kiinnostuneita ja sitten kauhuksemme huomaamme missä koulussa ollaankaan usein jo liian myöhään. Meillä meni vuosi kun ymmärsimme koulun luonteen ja otimme pois lapsemme koska emme ole yhtään kiinnostuneita mistään sielun elämästä tms... Mutta tosiaan niille jotka haluavat kasvattaa lapsen semmoisessa ilmapiirissä niin ihan ok.

    • steinerkoulun käynyt

      Kunnioitan rehellisyyttäsi ja selkärankaisuuttasi. Olet selvästi tutustunut Steinerkouluun paljon paremmin, kuin vaikkapa tällä palstalla asiantuntijana esiintyvä nimimerkki Niih!

      Mielestäni suoraselkäisen tapasi esittää asiat, tulisi toimia esimerkkinä myös muille asioista tietäville steinervanhemmille. Toivottavasti tulevaisuudessa Steinerkouluja markkinoivat kaltaisesi rehelliset ja suoraselkäiset ihmiset, niin että Steinerkoulun löytävät ne ihmiset, joiden maailmankatsomusta koulu vastaa.
      Kiitos rehellisyydestäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      115
      6157
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      59
      5103
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      60
      4228
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3819
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      10
      3596
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      119
      3141
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2536
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2469
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      64
      2217
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      23
      1561
    Aihe