puolangan

,valitkaa kunnanjohtaja jolla on kokemusta laajaalaisesti ja ollut useamman kunnan katselupaikalla,liikaa jämähtäminen -80 luvulle on vaarallista,,,
tulevan kunnanjohtajan tulee olla aktiivisempi länteenpäin,nykyisellä menolla palvelut loppuvat ja maksetaan pelkästään suurimman paikkakunnan palveluita,
elinkeinohankkeet tulee saada pienyritysmuotoisesti kannustavaksi,ei suuriin pääomasatsauksiin kuten joskus on käynyt,
matkailualalla pienyritysmuotoisena on vajetta ja mahdollisuuksia,
3717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuka täysjärkinen vähänkin tolkussaan oleva kunnanjohtaja tänne korpeen tulisi taistelemaan täysin tonttujen luottamusmiesten kanssa ? Venäjän Karjalasta tai Uralin itäpuolelta saattaisi löytyä halukkaita, mutta Suomesta ilmoittautuneet ehdokkaat ovat mitä suurimmalla todennäköisyydellä jollakin tapaa tai jossakin muodossa epäonnistuneita luusereita aikaisemmissa toimissaan ja siksi urakehitys "sivistys-Suomessa" on katkennut kuin kananlento.

Eiköhän tyydytä tuohon Rajalaan, niin ainakin tiedetään, millainen velikulta siellä kunnan saunatiloissa varpaitaan liottelee. Ja olisihan se suuri järkytys myös muillekin kunnan virkamiehille, jos työn tuottavutta ja työpaikalla oloa joku ulkopaikkakuntalainen alkaisi valvoa ja tarkkailla erilaisilla määreillä. Myös Puolanka-lehden tulevaisuus saattaisi vaarantua, kun muukalainen voisi kysyä tarjouksia muualtakin.

Ja eihän tuolla Sepolla ole kovinkaan paljoa tuhlattavaa, kun aikaisemmassa elämässä hän muiden höyrypäiden kanssa pisti tuohta menemään erilaisiin hankkeisiin enemmän kuin kunnalla oli rahkeissa varaa. Taitaapi EU-projekteissa löytyä enää tuhlausporkkanoita (esim. "Ylä-Kainuun satuprojekti") , jos jostakin saisi vain haalittua kasaan sen tarvittavan vähäisen omakustannusosuuden.

Suo siellä vetelä täällä sopii Sepon kohdalla ilmaisuksi. Kyllä satusetä Sepolla on mahdollisuus päästä tekeillä olevaan teokseen "Tuhannen ja yhden vyön turinoihin" kalifiksi kalifin paikalle, vaikka pyramidin varjoissa väijyykin vaaramomentti!

Äänestä
  • Ei Rajalaa. Vaikka se pyrkiikin kunnanjohtajaksi "Ei väkisin vaan väsyttämällä", niin se olisi lopullinen kuolinisku Puolangan kunnalle.Kyllä yhden henkilön kunnassa pitää käydä vielä ylitse Rajalan.Mutta saapi nähdä mitä valtuutetut päättää. Täytynee ruveta pakkaamaan ja tilata muuttoauto kaiken varalta.

    Äänestä

  • nykyinen puolankalainen kirjoitti:

    Ei Rajalaa. Vaikka se pyrkiikin kunnanjohtajaksi "Ei väkisin vaan väsyttämällä", niin se olisi lopullinen kuolinisku Puolangan kunnalle.Kyllä yhden henkilön kunnassa pitää käydä vielä ylitse Rajalan.Mutta saapi nähdä mitä valtuutetut päättää. Täytynee ruveta pakkaamaan ja tilata muuttoauto kaiken varalta.

    Muuttoautoa kannattaa kysyä eräältä suomussalmelaiselta yhteisöltä, joka on erikoistunut fiktiivisiin muuttoihin. Muuton jälkeen jää vielä omaan taskuunkin muutama sata euroa julkisia muuttoavustuksia. Paikkakunnan vaihtaminen useamman kerran vuodessa on siis taloudellisesti kannattavaa fiktiivisillä muuttoautoilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtuutetut kirjoitti:

,valitkaa kunnanjohtaja jolla on kokemusta laajaalaisesti ja ollut useamman kunnan katselupaikalla,liikaa jämähtäminen -80 luvulle on vaarallista,,,
tulevan kunnanjohtajan tulee olla aktiivisempi länteenpäin,nykyisellä menolla palvelut loppuvat ja maksetaan pelkästään suurimman paikkakunnan palveluita,
elinkeinohankkeet tulee saada pienyritysmuotoisesti kannustavaksi,ei suuriin pääomasatsauksiin kuten joskus on käynyt,
matkailualalla pienyritysmuotoisena on vajetta ja mahdollisuuksia,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu