Onko Macille jostain ilmaista pikku ohjelmaa, jolla tekstitiedoston rivit saa aakkosjärjestykseen? (PC:lle löytyy esim. textsort.exe.)
Rivit aakkosjärjestykseen?
9
581
Vastaukset
- on..
Enpä ole koskaan tullut edes ajatelleeksi moista? Mutta jos on pelkästä tekstitiedostosta kyse, olis varmaan aika simppeli jopa koodata tuommoinen softa, en tiedä löytyykö sitten moista ohjelmaa???
Paremmin tietävät vastatkoon.- Nimilistaaja
Mulla on kaksi erillistä tekstimuotoista jäsenluetteloa jotka yhdistetään yhdeksi listaksi. Jos laitan nimilistat peräkkäin ja teen lajittelun aakkosjärjestykseen, niin tuplanimet näkyy aina allekkain ja ne on helppo poistaa. Jos lista on lajittelematon, niin duplikaattien löytäminen on vaikeampaa.
No joo.. vaivaa ei kannata nähdä paljoa, sillä mulla on käytössä myös vanha PC jolla saan tehtyä tehtävän helposti mainitsemallani textsortilla. Näin Mac käyttäjänä tuntuu vaan "nöyryyttävältä" jos joutuu turvautumaan PC:hen. - ohjelmia löytyy
Nimilistaaja kirjoitti:
Mulla on kaksi erillistä tekstimuotoista jäsenluetteloa jotka yhdistetään yhdeksi listaksi. Jos laitan nimilistat peräkkäin ja teen lajittelun aakkosjärjestykseen, niin tuplanimet näkyy aina allekkain ja ne on helppo poistaa. Jos lista on lajittelematon, niin duplikaattien löytäminen on vaikeampaa.
No joo.. vaivaa ei kannata nähdä paljoa, sillä mulla on käytössä myös vanha PC jolla saan tehtyä tehtävän helposti mainitsemallani textsortilla. Näin Mac käyttäjänä tuntuu vaan "nöyryyttävältä" jos joutuu turvautumaan PC:hen.Macille löytyy niin paljon ohjelmia että eipä koskaan tuollaisten yksinkertaisten pikkuohjelmien takia tarvitse käyttää PC:tä. Joskus on vain nopeampi käyttää jotain vanhaa PC ohjelmaa kuin alkaa etsimään samaa ohjelmaa Macille. Ja kannattaa muuten kysellä hopeisesta omenasta jos ei täältä saa vastausta. Mutta jokuhan tuossa mainitsikin että OS X:n mukana tuleva sort toimii juuri tuohon tarkoitukseen.
- kelpaako
Kyse on Päätteessä toimivasta unix-komennosta nimeltä "sort":
http://developer.apple.com/documentation/Darwin/Reference/ManPages/man1/sort.1.html- Nimilistaaja
Ensin pitäisi opetella unix komennot jotta osaisi tehdä yhtään mitään komentomoodissa. Teen sen ehkä - joskus.
Tein homman jo PC:ssä, jossa komentomoodi on tuttu. Meni nopeimmin niin.
Kiitos kumminkin. - Nimilistaaja
Löysin hyllyltäni n. 20 v vanhan unix oppaan, jonka olin joskus pelastanut roskiin menolta.
Vaikeinta koko hommassa oli oivaltaa, että dossin dir komentoa vastaava komento unixissa oli ls. Ilman sitä oli ihan sokea. - jason-blue
Nimilistaaja kirjoitti:
Löysin hyllyltäni n. 20 v vanhan unix oppaan, jonka olin joskus pelastanut roskiin menolta.
Vaikeinta koko hommassa oli oivaltaa, että dossin dir komentoa vastaava komento unixissa oli ls. Ilman sitä oli ihan sokea.Kyllä unix-ohjelmien osaamisesta on paljon hyötyä. Jos tänä päivänä joutuu käyttämään komentoriviä, niin paljon varmemmin kyseessä on unix (tai pikemminkin Linux) kuin dos.
http://www.uic.edu/depts/accc/software/unixgeneral/unix101.html
- Mäkkihöperö
TextWranglerin Text-valikossa on komento Sort Lines. Siellä on myös tuplariveille oma komento.
http://www.barebones.com/products/textwrangler/
tai sen edeltäjän BBEdit Liten Tools-valikosta Sort
Yleensäkin Mac-ohjelmia kannattaa etsiä esim tuolta:
http://www.versiontracker.com/macosx/- Nimilistaaja
Ongelma tuli tosin jo ratkaistua. Löytyi 12 duplikaattia, loput oli vain jommassa kummassa listassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007552Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3676639Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613974Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293719Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1952201Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201907- 621670
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181616Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11500Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11497