Suomen ympäri

viikossa

Lähdemme poikakaverin kanssa kiertämään suomen ympäri heinäkuussa, ihan rajoja pitkin. onko teillä hyviä vinkkejä, missä kannattaa käydä? kokemuksen kannalta, nähtävyyksiä matkan varrelta? edullisia/ laadukkaita leirintäalueita tai muita halpoja yöpymispaikkoja?

15

9533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itälappi

      Vinkkinä vaan, että itälappi alkaen kainuun pohjoisosasta Kuusamoon(Rukalle) on erämaata, ei mitään nähtävää ja sama jatkuu ylöspäin Saariselälle.
      Kannattaisi katkaista matkanteko puoliväliin suomea ja käydä se lappi kokemassa ihan erikseen määrätyissä (2-3 kohdetta)paikoissa. Välimatkat lapissa on pitkiä ja siellä ei ole muuta kuin metsää, metsää ja metsää.

      • lappi on jeees

        älä nyt toisten suunnitelmia teilaa, suomi on suomi myös pohjoisessa, joten tulee ainAKIN SELVÄ KUVA SUOMESTA, JOTEN EIKU KIERTELEMÄÄN VAAN, NIITÄ ERÄMAITAKIN !


    • tekee

      kiertää kotimaa viikossa ympäri, jos tavoite on ajella mahdollisimman rajan pinnassa pieniä teitä etsien. Matkaa tulee varmaan lähemmäs nelisentuhatta kilometriä. Reissun jälkeen lienee suomalainen metsämaisema tullut tutuksi. Ottakaa joku kotimaan matkailukirja takalaukkuun. Oman kokemuksen mukaan itäinen puoli on aika erämaata ja länsipuolella muutamassa kohtaa pilkahtaa meri.

    • kiertämään

      Todella hyviä vinkkejä, kiitos kun kerroitte! Voi olla suurikin merkitys reissuumme kun aikamme neuvottelemme :).

      Ihan kaikenlaisia vinkkejä ja mielipiteitä otamme edelleen vastaan!

      Kiitos!

      • löytyy

        Imatran kosket ovat todella näkemisen arvoiset. Avaavat voimalaitoksen sulut päivittäin turistinäytöksiä varten, Saimaan seutu on upeaa Puumalassa on hieno maisematie,vettä aupeita rantoja samoin Punkaharju Savonlinnaan mennessä, vettä molemmin puolin tietä. Savonlinna on näkemisen arvoinen, keskiaikainen Olavinlinna keskellä virtaa upea. Heinävedellä Valamon luostari erikoinen nähtävyys ja todella suosittu kohde. Itse luostarikirkko on upea ja harvemmin Suomessa tulee nähtyä oikeita munkkeja. Myös Lintulan nunnaluostari lähellä, mutta Valamo näyttävämpi paikka. Länsirannikolla Turku, Pori, Yyterin hiekkasärkät, Rauma, Vaasa, Kalajoki hiekkoineen (paljon majoitusvaihtoehtoja)Oulu, Tornio mistä voi ajaa siltaa pitkin ostoksille Ruotsin puolelle Haaparantaan, Kemi, Rovaniemi, onhan niissä nähtävää. Lapin paraimmat seudu on kuitenkin niin ylhäällä, että kiire tulee. Saariselkä, Muonio, Kilpisjärvi, Utsjoki ja Teno, kaikki näkemisen arvoisia.


    • Rosvo Roope

      Jos teillä on kartta, niin ajelkaa niin kutsuttuja "vihreitä teitä" ne ovat näköala teitä. Suosittelen myös käymään Norjan puolella, maisemat ovat todella mahtavat. Itse aiomme myös kierellä tänä kesänä Suomen kamaraa ja piipahtaa Norjassa ;o)

    • reittini

      Suomen kiertoon vaikka Helsingistä lähdettynä kulkisi: Helsinki-Asikkala-Pulkkilanharju-Sysmä-Ristiina-Pistohiekka-Puumala-Savonlinna-Kesälahti-Kitee-Ilomantsi-Hattuvaara-Lieksa -Savijärvi-Kuhmo-Lentiira-Suomussalmi-Hossa-Ahola-Kuolio-Kuloharju-Livojärvi-Posio-Kuusamo-Salla-Savukoski-Tanhua-Sodankylä-
      Ivalo-Inari-Sevettijärvi-Norja-Tanabru-Nuorgam-Utsjoki-Kevo-Utsjoki-Karigasniemi-Norja-Kilpisjärvi-Tornio-Kalajoki-Vaasa-
      Raippaluoto-Yyteri-Pori-Turku-Hanko-Helsinki.
      Paljon jää näkemättä, mutta paljon tulee nähtyäkin.

      • muumimamma

        Suomi ympäri on turhan rankkaa autossa istumista. Ette ehdi varaamassanne ajassa kunnolla mitään. Suosittelisin maan jakamista "kahtia". Itä-Suomi nyt, Länsi-Suomi ensi kesänä ... tai päinvastoin.

        Esim. Itä-Suomessa on niian paljon kauniita, jylhiä ja kokemisen arvoisia maisemia, auton ikkunasta vilkaistuna ne menettävät suuren osan tehostaan.
        Jo Saimaan ynmäristö on hienoa ja siitä ylöspäin. Pielisen ympärillä, rajan pinnassa on todella suomalaisuuden maisemissa. Sinne kannattaisi pysähtyä päiväksi-kahdeksi.
        Hakekaa sieltä kartan avulla muutamia paikkakuntia ja sitten vaan netistä tietoa. Kunnilla on nykyään kiitettävästi omia sivuja ja niissä tietoa matkailijoille!
        Viettäkää lomanne Suomessa, ei autossa.


      • autoilusta
        muumimamma kirjoitti:

        Suomi ympäri on turhan rankkaa autossa istumista. Ette ehdi varaamassanne ajassa kunnolla mitään. Suosittelisin maan jakamista "kahtia". Itä-Suomi nyt, Länsi-Suomi ensi kesänä ... tai päinvastoin.

        Esim. Itä-Suomessa on niian paljon kauniita, jylhiä ja kokemisen arvoisia maisemia, auton ikkunasta vilkaistuna ne menettävät suuren osan tehostaan.
        Jo Saimaan ynmäristö on hienoa ja siitä ylöspäin. Pielisen ympärillä, rajan pinnassa on todella suomalaisuuden maisemissa. Sinne kannattaisi pysähtyä päiväksi-kahdeksi.
        Hakekaa sieltä kartan avulla muutamia paikkakuntia ja sitten vaan netistä tietoa. Kunnilla on nykyään kiitettävästi omia sivuja ja niissä tietoa matkailijoille!
        Viettäkää lomanne Suomessa, ei autossa.

        ...toiset haluaa olla mahdollimimman paljon paikoillaan. Kaikki ei ole samanlaisia. Kannattaa etukäteen miettiä, mitä erikoisia kohteita haluaa nähdä ja tedä reitiaikataulu sen mukaan. Kaikkia ei joka pusikko tai mäennyppylä kiinnosta.


    • hzcitruuna

      Yhdyn aiemmin kerrottuun, Puumalasta Sulkavalle menevä tie on kyllä ajamisen ja katselemisen arvoinen.
      Mikäli kiinnostaa metsät ja suuri luonto niin pyörähtäkää Kuusamon seudulla.
      Ja sielläpäinhän se on Raatteen tiekin, eihän historiaa sovi myöskään unohtaa.
      Maisemien puolesta itse suosittelen Lounais-Suomen saaristoa, mikäli autolla niin saaristotietä ympäri Tku-Parainen-Nauvo-Korppoo-Houtskari jne. Ette kadu.
      Pohjanmaan lakeudet myös mukavaa katseltavaa.
      Karjalasta löytyy paras ruoka.

      • lklkpööl

        raatteentie on suomussalmella ei kuusamossa


    • lyhyt

      Itse olen varannut kesälomamatkaan 3vko, tarkoitus on ajaa hesasta Itä-Suomen kautta kuusamoon, siitä ruotsin lapin kautta norjaan lofoottien juureen, ja kilpisjärven kautta takaisin. 1viikko Itä-Suomessa, 1 Norjassa ja 1 Lapissa, kohdealueiden väliset siirtymät ajetaan yhdellä sykäyksellä, mutta kohdealueella kiertelyssä 200-500km on sopiva päivämatka, riippuen kulkuneuvosta.

      Viikossa ette muuta kuin istu autossa, näe metsää ja kiroile Suomen surkeaa tiestöä

    • kiertämään

      Kyllä on saatu istua kartta sylissä ja merkkailla noita hyviä, mainitsemianne paikkoja ja värkätä uudestaan erilaisia mahdollisuuksia.. kuullostaa niiiiin hyvältä :). onhan noita suomen matka -kirjojakin osteltu, mutta parasta on kuulla muiden kokemuksia ja mielipiteitä.

      Kiitos edelleen :). ja vinkkejä toki otamme aina vaan lisää :)

      • kiva reitti

        Suomea Ruotsia ja Norjaa ristiinrastiin kiertäneenä yllätyin kuinka kaunis ja hoidettu reitti oli Puolanka-Suomussalmi-Kuusamo-Posio-Syöte-Pudasjärvi, matkalla kävimme Puolangan Hepokönkäällä, nähtiin kainuun Hiljainen Kansa, käytiin Kuusamon suurpetokeskuksessa karhunpentuja katsomassa :) ja Syötteen näköalapaikalla johon nousi sellainen serpentiini ettei ole Norjassakaan vastaan tullut :-O

        Joku kerkesi jo Kainuuta parjata, tyhjää puhetta, ehdottomasti kannattaa nähd


      • Noran veroista
        kiva reitti kirjoitti:

        Suomea Ruotsia ja Norjaa ristiinrastiin kiertäneenä yllätyin kuinka kaunis ja hoidettu reitti oli Puolanka-Suomussalmi-Kuusamo-Posio-Syöte-Pudasjärvi, matkalla kävimme Puolangan Hepokönkäällä, nähtiin kainuun Hiljainen Kansa, käytiin Kuusamon suurpetokeskuksessa karhunpentuja katsomassa :) ja Syötteen näköalapaikalla johon nousi sellainen serpentiini ettei ole Norjassakaan vastaan tullut :-O

        Joku kerkesi jo Kainuuta parjata, tyhjää puhetta, ehdottomasti kannattaa nähd

        ...kyllä Norjassa sentään hurimmat tiet yltää yli 1,5 km korkeuteen parinekymmenine neulansilmämutkineen, joskus jopa vailla kaiteita, joten.. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3497
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2482
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2358
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2297
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1833
    7. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      213
      1763
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1403
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1370
    Aihe