noin 10 vuotta sitten kädessäni pyörähti kirja joka kertoi munkki luostarista,siellä tapahtuvista murhista.kirjassa oli "kartta"ja selitykset joillekin sanoille joita kirjassa esiintyy.
kirjailija oli ehkä ranskalainen.
jos jollakin olisi pienikin käsitys tästä kirjasta niin laittaisitteko mahdollisen kirjan nimen tänne.
kiittäen.
kirjailija oli ehkä ranskalainen.
jos jollakin olisi pienikin käsitys tästä kirjasta niin laittaisitteko mahdollisen kirjan nimen tänne.
kiittäen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tekijä italialainen.
En muista onko kirjassa kartta, jotenkin muistaisin että jokin kartta- tai pohjapiirustus on. Luulen että tätä etsit?
Kyseinen kirja oli mulla noin 25 vuotta sitten, ja seisoi kirjahyllyssäni pitkäänkin. Olin vakuuttunut että on erittäin hyvä kirja.
Siitä huolimatta jäi lukematta... jos oikein muistan; taisin vähän alkua lukea...
Hyvä kirja on, ja tosiaan se luostarin pohjapiirustus löytyy joistain painoksista.
Ruusun nimi on aivan fantastinen kirja. Tosi hyvää kesälukemista. Minulla on painos vuodelta 1996 ja siinä on selitysosa latinankielisistä sitaateista ja luostarin pohjapiirros.
Jos Ecoon ihastut niin lue myös Edellisen päivän saari. Siinä oli ihanaa ecomaista älyllisyyttä.
Nyt minulla on meneillään Kuningatar Loanan arvoituksellinen liekki. Eco on lämminhenkinen ja humoristinen. Hänen luomansa henkilöhahmot ovat todella rakastettavia.
sehän se oli.nyt lähden pyydystämään sitä,jos vaikka löytäisin.kiitos ja kumarrus.hyviä luku hetkiä kaikille = )
...kirjakaupoista ainakin muutama kuukausi sitten, kun yritin sitä etsiä. (Ja englanniksi on "melko" tuskaista luettavaa, kun on aika hankalaa sanastoa edistyneemmällekin lukijalle...) Mutta toivottavasti uusi painos olisi jo ilmestynyt.
Ja kirjastostahan tuo voi tietenkin ihan hyvin löytyä, jos et omaksi tarvitse :)
www.antikka.netistä 11 kpl, hinnat 7 - 12 e ja verkkoantikvariaatti Menecistä 2 kpl, hinnat 11 e.
www.antikka.netissä tämän hetken tietojen mukaan kirjaa Edellisen päivän saari 7 kpl, hinnat 10 - 12 e.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=676&posting=22000000021846439