Potalle?

Miten olette aloittaneet potalla käymisen harjoittelun ja minkä ikäisenä?
Meillä 1v 2kk tyttö tiedostaa ainakin, kun kakattaa, tai kun kakka tulee. Hän sanoo "kakka". Olen ottanut potan esille, mutta hän ei halua mennä siihen istumaan. Ollaan vasta kokeiltu istumista housut jalassa, mutta hän heittäytyy jäykäksi, eikä halua mennä istumaan. En ole sitten sen koommin pakottanut. Mutta olisiko jotain vinkkejä...? vai olisiko parempi odottaa vielä?
41071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

poika ei koskaan käynyt potalla vaan meni suoraan pöntölle. Oli erittäin jännää mennä sinne istumaan (eikä halunnut supistajaa). Mitä isommat edeltä sitä pienemmät perässä. Oli nähnyt isompien lasten käyvän niin hänkin halusi..

Ann

Äänestä

Lapsi kannattaa opettaa potalle heti, kun alkaa itse nousta istumaan. Meillä poika 9-kuisesta potalla. Ensimmäinen kerta meni itkuksi, toisella kertaa vein suoraan vasta heränneen pojan päiväunilta vessaan, jolloin oli luonnollinen tarve ja saatiin heti saalista. Annoin ylenpalttiset kehut ja muutama voltin äidin olkapäällä, niin poika oli niin ylpeä itsestään, ettei tarvinut toista kertaa potalle houkutella. Kahden päivän kuluttua teki jo kakatkin pottaan ja siitä lähtien pottaillut rutiinilla. Tosin nyt 1 v 5 kk on alkanut karkaileen, kun ei malta istua siinä.

Äänestä
  • 1vuotias rupeaa vasta oppimaan "pidättämisen" joten ette todellakaan ole myöhässä.pikku hiljaa pikku hiljaa;) itse opetan lastani niin että istun itse samalla vessassa ja lapsi potalla.

    Äänestä

  • en ole ap. kirjoitti:

    1vuotias rupeaa vasta oppimaan "pidättämisen" joten ette todellakaan ole myöhässä.pikku hiljaa pikku hiljaa;) itse opetan lastani niin että istun itse samalla vessassa ja lapsi potalla.

    Meillä tyttö nyt 1v 5kk, ja pissa on tullut pottaan kerran. Neiti on ollut tosi aktiivinen liikkuja jo ihan pienestä asti ja kävellytkin jo 8kk. Miten pidät sellaisen ikiliikkujan paikoillaan, joka ei yölläkään malta maata rauhassa (onneksi sentään nykyään)? Alkuperäiselle siis, että lapset oppivat, kun aika on. Pottailkaa mahd. usein, unien ja ruuan jälkeen jne, kesällä ehkä voi ulkoillaki ilman vaippaa, potankin kanssa? (tosin itse en ole kehdannut kerrostaloympäristössä, tyhmää ehkä?) tsemppiä vaan, ihan hyvä aika harjoitella, sanon minä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


allu kirjoitti:

Miten olette aloittaneet potalla käymisen harjoittelun ja minkä ikäisenä?
Meillä 1v 2kk tyttö tiedostaa ainakin, kun kakattaa, tai kun kakka tulee. Hän sanoo "kakka". Olen ottanut potan esille, mutta hän ei halua mennä siihen istumaan. Ollaan vasta kokeiltu istumista housut jalassa, mutta hän heittäytyy jäykäksi, eikä halua mennä istumaan. En ole sitten sen koommin pakottanut. Mutta olisiko jotain vinkkejä...? vai olisiko parempi odottaa vielä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu