Rotikka kävi eilen lääkärillä. Sai nukutuksen tutkimusten ajaksi ja herätettiin pistoksella. Sai lääkkeeksi pistoksen carthopenia.Tänä aamuna alkanut oksentamaan jota jatkunut koko päivän.Voiko syynä olla esim nuo pistokset vai mikä? Ei syö mitään juo jonka sit oksentaa eikä enää tule kuin sappinesteitä.
koira oksentaa
koikkalainen
2432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
yhteys eläinlääkäriin, oksentava koira kuivuu hengenvaarallisesti todella nopeasti.
xd oksentaa ja ripuloi eikä juo-siten on kuivumisvaara, ei ne paastot siinä mitään, elektrolyttiliuosta juottamaan. Toki jos tollanen jatkuis pitkään, koira ois veto vex, veisin lekurille.
Mutta oksentelu yksin ei välttämättä koiraa saa kuivumaan-niin, jos se on kovin pieni otus, sitten toki.
Omani,noin 2v,oksensi, ripuloi verta ja vettä, laski alleen,sai kuurin,tuli samat oireet pian uusiks, ei se mitään kuivunu.KÄvin otattaan verikokeet sun muut.
Aina itse pitää yrittää juottaa edes, ja muistaaa se nesteen tarve-oliko se puol dl/painokilo? Itse teen, kuten tututkin, sen elektrolyyttiliuoksen, se tulee samantien, ja siitä koirat pitää, jos ei juo, juotan ruiskulla vaan tiheään.
pentu on hengenvaarassa, siitäkin kokemuksia.