Eli siis laitoin tänään illalla uuden pesäpöntön häkkiin, toivoen että naaras- ja urosunduni tekisivät poikasia. Voivatko unduni saada poikasia ihan mihin vuodenaikaan tahansa? Kesälläkin? ;) Laitoin pönttöön palan hirssiä joka näkyi hieman reiästä. Kun seurasin niitä vähän aikaa sivusta, naaras katseli pönttöä orrelta ja hetken päästä se nokki pönttöä innoissaan. Sitten urosunduini säikähti jotain ja naaraskin säikähti, eikä se ole nyt kiinnittänyt siihen mitään erityistä huomiota.. Unduni ovat tällä hetkellä n. 3-vuotiaita. Laitoin viimevuonna niille myös pöntön häkkiin, mutta ne eivät edes kiinnittäneet siihen huomiota.
Voisiko joku kokenut kertoa milaiset olosuhteet pitäisi unduparilla olla, että ne alkaisivat pesimään? :) Odotan vastauksia innolla!;)
Pesäpönttö
3
402
Vastaukset
- Fairynen
eli tarkoitin edellisess' viestissäni koirasundulaattia, tuli kirjoitettua uros. :D
- tässä linkkejä...
Heips... Tässä on joitain linkkejä, joita lukemalla löytyy parhaiten tietoa. :)
www.undulaatti.com
www.lintumaailma.urli.net/
http://finaviary.tripod.com/undulaatit.htm
www.sey.fi/elaintieto/undulaatit.html
Ja vielä tämä:
www.papukaijayhdistys.fi
Yhdistyksen sivuilla on keskustelufoorumi, jolla liikkuu paljon lintuihmisiä. Kannattaa käydä. :)
- pia1234
Hei!
Undut pesivät mihin vuodenaikaan tahansa. 3-vuotiaat undut ovat hyvässä pesimis iässä. Tosin undulaateille pitää antaa aikaa ennen kuin ne rupevat pesimis hommiin. Siinä saattaa mennä kuukausia tai jopa puoli vuotta ennen kuin naaras innostuu pesimis puuhiin... Joten suosittelen että annat pesäpöntön olla häkissä niin kauan että naaras innostuu pesimään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491