Ihan vaan uteliaisuuttani kysyisin, että mitä tarkoittaa palstalla niin usein esiintynyt sana, "rommata" tai #rommaus". Onko se jotain mitä pitää pelätä? Ihmetyttää myös, että mitä nämä kaikki ihmeen "tuulipuvut" ja "tuhnut" oikein on?
Ihmettelevä..
Uusi palstalla...
221761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Rommaus tarkoittaa asuntojen hintaromahdusta, joka on siis jo käynnissä. Sitä pitää pelätä, jos on ostanut kuplahinnalla asunnon.
Tuulipuku osti kuplahinnalla asunnon.
Tuhnuttaja piereskelee vuokra-asunnon soffalla kuumia tuhnuja ja ostaa vasta romahduksen jälkeen.
Selviskö?
jotka asumme vuokralla ihan omilla rahoilla, eikä ole aikomustakaan ostaa kämppää eikä ottaa lainaa? En käytä tuulipukua, en omista kuplavolkkaria, ja vietän sohvalla äärimmäisen vähän aikaa. Ilmavaimojakaan ei sanottavammin ole.
Juu selvisihän sitten tuo. Täällä ilmoitautuu siis uusi tuulipuku, joka ostanut asunnon 1kk sitten. Tota hintaromahduksen pelkäämistä tosin en jymmärrä, eikös asunto osteta asumista eikä myymistä varten??
No juu, mutta olisit saanut paljon halvemmalla, jos olisit malttanut odottaa muutaman kuukauden.
Moni tekee kymmenenkin vuotta turhaan töitä vain väärän ajoituksen takia. Toivottavasti asut vaikkapa Äetsässä etkä pk-seudulla.
mutta kun täällä porukka koko ajan miettii kuinka monta senttiä tänäänkin säästivät, kun eivät ostaneet kämppää silloin tai tällöin ja koska hintakehitys on nyt noin ja korkoehdot nyt lainan ottaville näin ja - ennen kaikkea - koska eivät asu vuokralla. Sori nyt, mutta minulla on parempaakin ajateltavaa!
Kun ei ole lapsia, ja sisarusten lapset ja miehenkin sukulaiset ovat enemmän kuin omillaan, niin kenelle ihmeelle me omaa kämppää pihistäisimme? Mitäs ne taas sanoivatkaan niistä kääriliinan taskuista...
... niin ette ole kumpiakaan. Toisaalta vähän mietityttää, mitä Skäri tällä palstalla sitten luuhaa. Tämähän on asuntojen hinnat -palsta.
Epäilen vahvasti, että kaikesta huolimatta olette tuhnuttajia. Ja älä nyt viitsi valehdella niistä pieruista, kyllä kauneinkin neito niitä tuhnuttaa kun silmä vain välttää.
Näin sanoo todellinen odottaja, joka on odottanut jo vuodesta 1999 :)
Tätä voisikin ihmetellä.
Noin periaatteessa täällä on kieroon kasvanutta huumoria ja varsin erikoisia odotuksia. Noin kymmenen vuotta jotkut ovat puhuneet hintoja alas käyttäen termiä "rommaus".
Nyt, kun Saksan deflaatiokierre on oikeamassa ja talous kasvu-uralla, rommaustieteilijät ovat innostuneet puhumaan kupla-taloudesta.
Rommausta odottelevat tuhnut kuvittelevat ostavansa deflaation aikana asuntoja, vaikka heidän sosioekonomisen asemansa perusteella deflaatio iskee juuri heihin kaikkein voimakkaimmin. Tuhnut ja tuulipuvit kuuluvat vastakkaisiin leireihin, vaikka itse asiassa heidän etunsa ovat samansuuntaisia. Keskinäinen kateus ja älykkysosamäärä estävät kuitenkin tilanteen analysoimisen. Tästä johtuen tuhnu etsii merkkejä "rommauksesta" ja tuulipuku taas keksii perusteita sille, miksi "rommausta" ei tule.
Tilaston mukaan talous romahtaa kunnolla kerran 50 vuodessa.
Jos kysyjä voi valita, mihin leiriin kannattaa kuulua, niin tuulipuvut ovat oikeassa 49 vuotta ja tuhnut yhden vuoden kerran viidessäkymmenessä vuodessa. Suomen asuntomarkkinoiden osalta "rommaus" on käynyt kylässä viimeksi 1993 ja sitä ennen 30-luvulla.
Tuhnut esittävät täällä alkeellista "sadetanssia" saadakseen rommauksen esiin.
Huvittavaa ja alkeellista puuhaa.
Tätä voi katsoa päältä siinä missä papualaisten alkuasukkaiden perinnetansseja. Tosin valokuvia tulee harvemmin otettua.
Mutta mitään tekemistä todellisuuden kanssa tarinallasi ei ole. Rommaushan on jo käynnissä. Pane tämä linkki bookmarkkeihisi ja palataan asiaan syyskuussa. Väitän, että -20% vuoden alkuun mennessä on toteutunut ja että romahdus ei todellakaan jää siihen.
hokemalla tule.
Taidat olla se samaa tyyppi, joka väitti, että ostin vuonna 1993 kiinteistön Espoosta huonoon aikaan. Olisi kuulema pitänyt odottaa hintojen laskua.
Nyt kiinteistön todennäköinen myyntihinta on yli 9 kertaa silloista ostohintaa korkeampi, joten 20 % laskulla ei ole mitään merkitystä.
Hintojen nousu ja lasku on teoreettista puuhaa muulloin kuin myynti- ja ostohetkellä.
Siinä olen samaa mieltä, että asuntojen hinnat heiluvat Suomessa liikaa. Tienasin omia asuntoja myymällä 80-luvulla enemmän kuin "hyvin palkatussa" johtotason työssäni. Kaikki on siis hyvin suhteellista.
AINA löytyy hyviä syitä olla ostamatta asuntoa.
Ai sinäkini ostit 1993? Minä ostin myös ja myin kuplahinnalla 2007.
Kukaanhan tällä palstalla ei tunnusta olleensa niin tyhmä, että osti 2007.
Jaa, ostan ja myyn jossain koko ajan.
Tänä vuonna en ole tosin vielä ostanut mitään ja myynnissäkin on vain yksi talo.
Yhden kiinteistön ostoa kyllä harkitsin.
Tunnustan kyllä heti, jos ostan jotain tänä vuonna.
En ole vielä hävennyt yhtään kiintestökauppaa. Vain yksi kauppa on ollut tappiollinen, mutta sattuuhan noita pikku mokia pitkässä juoksussa. Aina ei voi moninkertaistaa pääomaansa.
tiedostettiin se, että parin kuukauden/vuoden päästä hinnat saattaa laskea... Tai sitten ei.
Mutta nyt vaan sattui meille erittäin sopiva asunto, meille erittäin sopivaan hintaan, niin olisi varmaa ollut tyhmää olla ostamatta. Ja pk-seudulta tosiaan ostettiin.
Ja vielä omalla rahalla? Ettei pappa betalannu? Osanottoni...
Mutta kyllä tuo kuulosti siltä että pappa betalas.
Siis suurin osa rahoitettiin kyllä lainalla, mutta omia säästöjä/ennakkoperujakin oli ihan kohtuullisesti. Takaajia ei kuitenkaan tarvittu.
Kyllähän sen kermaperseen haistoi jo tänne asti. Hei, samahan sitä on mitä mikäkin maksaa, kun ei tarvii omia pelimerkkejä käyttää!
Ei tää oo teidän palsta.
,täällä on melkoisesti asiattomia viestejä kuten huomaa, kateellisuuden ja vahingonilon ero todella pieni.
teille jotka löysitte oman kodin onnittelut, älkää antako näiden eräiden luusereiden vaikuttaa teidän fiilikseen. Käsittääkseni asuvat edelleen vuokralla ja maksavat isoja vuokria muille, kuten minulle ja taas mä ostan asunnon ja muut maksavat.
täällä kehuskella. Mielestäni on ÄÄRIMMÄISEN typerää antaa lapsilleen rahaa asuntoa varten. Kun itse tsemppaa ja näkee vaivaa, kehittyy samalla muutenkin, eikä vain köllötä sohvaperunana että joku tulisi tarjoamaan työpaikkaa.
Vaikka näiden tapaukseessa varmaan isukki oli sen työpaikankin järjestänyt.
Mielestäni en todellakaan kehuskellut ennakkoperinnöllä. Jos luet tekstini oikein siinä sanotaan, että rahoitettiin suurin osa LAINALLA, ja OMILLA SÄÄSTÖILLÄ. Toki ennakkoperinnöllä oli asiassa osansa, muttei todellakaan kovin merkittävä.
Työpaikat ollaan hankittu opiskelulla ja kovalla työnteolla, eikä palkatkaan mitään kovin suuria ole...
Meillä ainakin vanhemmat ovat osallistuneet erittäin kiitettävästi asuntojen hankintoihin, eipähän tarvitse kärvistellä :-)
Hän on myynyt vuoden 2002-2003 tienoilla. Odottelee jokasyksyistä rommausta (ale) -70%.
Hän makaa soffalla ja päästelee kuumia kuubalaisia (veripierua).
Hakee lidlistä aika-ajoin olutta ja makkaraa.
Ei piittaa Läskin tuomista uusista kattopahveista vaan homehduttaa ne.
Joutuu iltaisin antautumaan Läskin Julmalle Sauvalle (vuokranperintä).
Hänen postiluukusta tunkeutuu yöllä oksennusta sisään.
Aamuisin hänen täyteen kaasutetulta soffalta saattaa löytyä tuntematon revolverimies.
Purkaa tällä palstalla mielipahaansa olemattoman tilinteon takia.