Hei saksassa asuvat. Mihin olette lahjoittaneet lasten pieneksi jääneet vaatteet ? Olen nähnyt punaisen ristin kirpparin, mutta en kontteja joihin voisi jättää. Onko edes?
Itse en halua mennä viikonloppu toreille myymään, vaan lahjoittaisin vaatteet mielummin.
Itse en halua mennä viikonloppu toreille myymään, vaan lahjoittaisin vaatteet mielummin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meilläpäin on sellaiset Humana-laatikot, jotka kai vastaavat Suomen UFF-kierrätyslaatikkoa. Toinen vaihtoehto on Johanniter, jotka silloin tällöin jakavat pusseja, joihin voi laittaa käytetyt vaatteet. Sen jälkeen pussi laitetaan tiettynä päivänä talon eteen kadulle ja ne tullaan hakemaan.
kaikki toimi tuttava- ja työkavereitten kesken.
En tiedä missäpäin asut, mutta yhden kierrätysjutun tiedän Saksassa. 70771 Musberg. Taitaa olla pari kertaa vuodessa ne vaihtopäivät.
Siinä vain on pulmana se, että ellei niitä tavaroita kukaan huoli, on ne itse päivän päätteeksi haettava sieltä pois.
Ja kuinka ollakaan, vetäjänä siellä on ammoin sitten Suomesta pois muuttanut rouva.
Siellä oli mahdollisuus päästä kaikenlaisesta muustakin turhasta kamasta, kuten astioista ja taloistavaroista.
Siinähän olisikin ideaa, järjestää tuollaiset tavaranvaihtopäivät, kaupungit ja kunnat ovat Saksassakin kiinnostuneita kierrätyksestä, puuttuu vain näitä alullepanijoita.
Itse yritän juuri saada nykyisessä kotimaassani (H) vastaavaa aikaiseksi.
Voisikohan jättää Pelastus Armejalle eteen päin jaettavaksi, niinkuin Suomessa ? kirppareita ei heilläkään taida olla ? en ole ainakaan törmännyt.