Onko kukaan teettänyt laskosverhoa ompelijalla, paljonko tuli maksamaan? Osaisin varmaankin ommella sellaisen itsekin, mutta kun katsoin noita valmiita laskosverhomekanismeja, niin niissä tulee ne päädyt mukana, ja mun taas pitäis saada laskosverho tuohon verhotankoon roikkumaan (eli yläpäärmeeseen tulisi kuja verhotangolle), joten menee varmaankin liian monimutkaiseksi? Vai meneekö?
Laskosverhon
teettäminen/tekeminen
2657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mä teetin kaksi kapeaa (60cm) ja pitkää (200cm) laskosverhoa samassa paikassa mistä ostin kankaan. 65e maksoi työt ja kangas muistaakseni 80e. Kun en ole onpelutaitoinen, niin maksoin mielelläni sen työpalkan. Sanon vielä, että on mulla ompelukone, mutta lähinnä olen sillä lyhentänyt housuja joskus.
valelaskosverhon. Verho tulee ylhäältä tavalliseen tankoon ja alareunaan tulee haluttu määrä laskoksia. Näyttää oikealta laskosverholta. Kannattaa silittää ennen laskosten ompelua että tulee siisti. Reunoihin tehdään ensin päärme.
ps. teetin omanin ompelijalla, mutta nyt aion ommella itse samanlaisen toisen, en ole ommellut kylläkään kuin koulussa, mutta katsotaan nyt.
Tavallisen laskosverhon tekeminen maksoi mekanismeineen ja kankaineen suurinpiirtein 200 euroa/kappale.