Monta timpsua

tuleva mies

Monta timanttia pitäisi sormuksessa olla, jotta se olisi uskottava? Entä karaatteja yhteensä timanteissa, varmaan kaksi tai kolme karaattia?

14

2620

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      mitä tällä uskottava kommentillasi tarkoitit? jos sinulla on montakin 3 karaatin timanttia varaa ostaa niin osta pois niin monta kuin sormukseen mahtuu, sillä esimerkiksi sormus jossa on vain yksi 0,25karaatin timantti maksaa n.1200-1500;)

      • herra kara

        >yksi 0,25karaatin timantti maksaa n.1200-1500;)

        Itse ostin rakkaalleni 0.8 karaatin edestä timantteja. Sormus on valkokultaa ja Italiasta tilattu. Upea on. Sormukseen kannattaa satsata.


    • Bertt..

      Kyllä se sormus on naiselle todellä tärkeä vaikka he sanovat ehkä toista. Sormukseen kannattaa satsata, ja 0.4 karaatin prinsessa-sormukset (tv:stä tuttu) kannattaa heti unohtaa;)

      Sormuksen pitää olla uniikki. Jos sormukseen varaa edes vaikka 5000-8000 euroa, niin saa jo kauniin ja morsiamen 'arvoisen' sormuksen.

      • vaimo...

        minä en edes ottaisi 8000e sormusta, tuohan on silkkaa hulluutta.


      • täälläkin
        vaimo... kirjoitti:

        minä en edes ottaisi 8000e sormusta, tuohan on silkkaa hulluutta.

        menimme naimisiin melk. 8 vuotta sitten, ja sanoin heti etten tahdo hirveän kallista sormusta, jotta uskallan sitä sitten rauhassa pitää aina.
        No, valitsin silloin n. 3500mk maksavan ja en ole sitä vihkimisen jälkeen pois sormestani ottanut, muutakun käsiä rasvatessa tms.
        Suoraa hulluutta laitta sormukseen hirveitä summia!!


      • vaimo..
        täälläkin kirjoitti:

        menimme naimisiin melk. 8 vuotta sitten, ja sanoin heti etten tahdo hirveän kallista sormusta, jotta uskallan sitä sitten rauhassa pitää aina.
        No, valitsin silloin n. 3500mk maksavan ja en ole sitä vihkimisen jälkeen pois sormestani ottanut, muutakun käsiä rasvatessa tms.
        Suoraa hulluutta laitta sormukseen hirveitä summia!!

        tuolla hinnalla saa hyvän autonkin mieluummin ottaisin sen auton kuin 8000e sormusta.


      • tuore vaimo

        "Kyllä se sormus on naiselle todellä tärkeä vaikka he sanovat ehkä toista"

        Kelle on, kelle ei. :)

        Itse halusin kihlan ja vihkin olevan hopeaa.


      • sormus
        täälläkin kirjoitti:

        menimme naimisiin melk. 8 vuotta sitten, ja sanoin heti etten tahdo hirveän kallista sormusta, jotta uskallan sitä sitten rauhassa pitää aina.
        No, valitsin silloin n. 3500mk maksavan ja en ole sitä vihkimisen jälkeen pois sormestani ottanut, muutakun käsiä rasvatessa tms.
        Suoraa hulluutta laitta sormukseen hirveitä summia!!

        Sormukset voi tehdä esim pajunoksasta tai tuohesta. Voipa sitten nakata nuotioon, kun ero tulee. Hyvä sytyke...


    • mutta kyllä ne dimangit...

      Niin, se on tapauskohtaista. Omassa kihlasormuksessani on rivissä 0.85 karaattia, vihkisormuksessa myös rivissä 1 isompi, toiset vajaa 0.80 karaattia. Minulle juuri tarpeeksi. Maksoikin, mutta niitä aion pitääkin koko loppuelämän tulipa ero tai ei. Joten ei tule paljoa päivähintaa =) Ja on mitä katsella. valkokultaa molemmat ja molemmilla. Sormuksiin meni yhteensä 3500e, vihki on ulkomailta. Suomessa kun yhdellä kivellä on hintaa ihan tolkuttomasti jos koko menee yli 0.15 karaatin.. joten kuin rahaa pankkiin laittaisi.

    • numbatar

      Kannattaa ehkä kysyä naiseltasi, mistä hän pitää. Makuja on niin monia kuin on ihmisiäkin. Jos eukkosi on yhtä kova kiiltävän perään kuin harakka, ilme voi olla näkemisen arvoinen jos kiikutat hänelle sormuksen missä on yksi pieni timantti. Ja päinvastoin.

      Kaikista fiksuinta olisi ehkä lähteä morsmaikkusi kanssa yhdessä korukaupoille, niin saisi sanoa oman mielipiteensä.
      Näin meillä tehtiin ja hyvin kävi.

      • marilyn monroe

        ja kannattaa satsata myos timantin laatuun, ei pelkkaan kokoon. itsellani sormessa 0.75 ja todella hyvalaatuinen kivi. kylla kimaltaa upeasti :)


    • veitikka1

      ostaa timanttisormusta tärkeintä on paitsi koko myös timantin h i o n t a ja laatu. Ja voi olla kukkarolle ystävällisempää ostaa aavistuksen pienemmät timut (silmä ei erota), mutta hinnassa siten näkyykin jo. Timantin hinnan määrää siis timantin koko, hionta, laatu ja väri.

    • Pimpu

      mulla ei oo yhtään ja ihan uskottava on...

      • Aino Leino

        Vai teetikö sepällä hieman massiivisemman?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3286
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      68
      2732
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      67
      2663
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1348
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      13
      1173
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      104
      1034
    8. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      1007
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe