Milloin seuraava kansalaishakkuu?

Kun Suomi oli EU:n puheenjohtajamaa, varattiin poliisille ylimäärin määrärahoja turvallisuuden huolehtimiseen.

ASEM-kokousta varten sitten kuitenkin ujutettiin erillinen lisäraha JOUHA:lle.

Tuo raha piti saada tuhlatuksi. Maakunnista kuskattiin satamäärin Niinisaloon poliiseja päivärahoille opettelemaan kansalaishakkuuta.

Kun sitten ei ollut mitään mielenosoitusta, niin poliisi järjesti sellaisen. Rahat oli saatava tuhlattua.

SMASH ASEM- lennäkkejä oli jopa kopioitu Ratakadulla.

Tuolloinen sisäministeri, joka osallistui terrorismikokouksiin englanninkieltä osaamattomana, meni totalitäärisesti sekaisin.

Hirvittävää, että demari määräsi omia kansalaisiaan hakattavaksi, jotta voisi näyttää vinkuintialaisille miten kuria ylläpidetään!

MUISTAKAA!

Katsokaa poliisin budjetteja, niin tiedätte, missä ja milloin kansalaisia taas hakataan.
13809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Höhlä ei taida ymmärtää valtion finanssipolitiikasta mitään. Milloin poliisi on päässyt päättämään omista budjeteistaan ? Jos näin on, niin
joka päivä sitä näköjään viisastuu, kun olen aina ennen luullut, että valtion keräämistä verorahoista päättää Eduskunta.

Äänestä
  • Taitaa olla tosi höhlä kun tietää asioista nahkahousuja enemmän.

    Äänestä

...päästä pitämään banderollia ja huutamaan turkisonmurhaa keskellä tietä?

Äänestä
  • ja käytän kuolleiden eläinten nahasta valmistettuja arjen tuotteita.

    En ymmärrä, miksi poliisin ylilyöntejä ei voisi arvostella.

    Sellainenhan tuo Smash Asemin vastainen rynnäkkö kansalaisia vastaan oli. Poliisin suuren luokan korkealta johdettu virhe.

    Kannatan lakia ja järjestystä, mutta sen siivin ei saa tehdä typeryyksiä vaikka johtajat sekoilisivatkin.

    Poliisin arvostus on tippunut rajusti. Lieneekö syynä nuo voimaelvistelyt.

    Tässä virkaveljien virheitä Kreikasta:
    http://www.youtube.com/watch?v=gCc7xc8hxDQ

    Äänestä

lapsena joskus satuaittaa. Siellä oli paljon parempia satuja ku mitä sä sepität. Jos haluat tulla tänne satuilemaan niin keksi jotain parempaa.

Äänestä
  • Ehkä avaaja sitten on huono ihminen, kun ei ylistä poliisia.

    Asem-kokousta varten poliisille annettiin erillinen määräraha juuri tuohon tarkoitukseen.

    Seikka on saletti.

    Äänestä

Odotappas kun kasvat aikuiseksi, niin tajuat, että tuossa säästettiin isot rahat, kun ei teitä keskenkasvuisia päästetty rikkomaan paikkoja. Ja vaikutus on ollut melko kauaskantoinen, kuten olet huomannut. Oli oikein, että penikat saivat nähdä, että Suomessa on olemassa laki, joka koskee kaikkia.

Äänestä

Rikosten ehkäiseminen oletuksilla on taitolaji. Erityisesti poliisi onnistuu, kun siihen varataan erilliset määrärahat ja koulutetaan kansalaispieksijöitä.

Kaljakassipunkkareiden hakkaamisesta olen samaa mieltä. Pakkohan niiden on rikollisia olla jos poliisin esikunta niin päättää.

Kansalaisten pidättäminen rikosten ehkäisyssä on erittäin fiksu tapa. Ei sitä tiedä, kun voivat vaikka tehdä atomipommi-iskun Pasilan poliisitalolle.

Kyllä kasvun paikka taitaa olla nyt poliisilla, eikä sun kaltaisilla räkänokilla viisastelijoilla, jotka luulevat poliisin aina tekevän oikein.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200706206260290_uu.shtml

Koeta nyt vielä apina tajuta, että ei tässä olla poliisi vastaan vaan sitä vastaan, että poliisille annetaan määrärahoja mielenosoittajien hakkaamiseen ja kun ei mitään mielenosoitusta ole, niin merkataan satunnaisesti kansalaisia sellaiseksi ja ryhdytään pamputtamaan määrärahojen ja poliisijohdon edellyttämällä väkivaltaisella tavalla.

Seuraan poliisin määrärahoja ja varmasti älähtelen niistä. Sun kaltaisista räkänokista huolimatta.

Äänestä
  • Kahden poliisin tekemiset on otettu tutkintaan ja sen lisäksi 86 mellakoineelle ihmiselle syytteitä. Syyttäjä vaatii 24 epäillylle vähintään neljän kuukauden ehdollista vankeusrangaistusta ja muille sakkoja.
    Kummassa oli enemmän vikaa ?

    Äänestä

  • sivusta seurannut kirjoitti:

    Kahden poliisin tekemiset on otettu tutkintaan ja sen lisäksi 86 mellakoineelle ihmiselle syytteitä. Syyttäjä vaatii 24 epäillylle vähintään neljän kuukauden ehdollista vankeusrangaistusta ja muille sakkoja.
    Kummassa oli enemmän vikaa ?

    Ai että se joko on tehnyt vähemmän väärin on melkein syytön. Minusta vaikuttaa aika lapselliselta puolustelulta. Itse uskon myös että toisen osapuolen tekemisiä tutkitaan tarkemmin. Näin se vain tuntuu meidän "oikeusvaltiossa" usein käyvän. Ja posujen puheet uskotaan vaikka vastapuolella olis kirjallinen näyttö asiasta. Minusta poliisilta "ammattilaisena" voisi kyllä vaatia hieman enemmän kuin tavan kansalaisilta.

    Äänestä

Yleensä näillä palstoilla nimimerkkinsä rekisteröineet kirjoittavat fiksumpia kun anonyymit kirjoittajat, joiden anti tiivistyy turhan usein kysymykseen, miksei poliisi puutu siihen, että yritykset maksavat johtajilleen optioita. Nimimerkki Demagogi näyttää olevan se poikkeus, joka vahvistaa säännön.

Sen tiedän, että ASEMia varten poliisi sai lisää määrärahoja, mutta se, että lisäraha oli korvamerkitty nimenomaan jouhalle, oli uusi juttu. Mistä sinä mahdoit tämän tiedon saada?

Niitä samoja "kansalaishakkuuseen" myönnettyjä rahoja on tuhlailtu viime vuosinakin useita kertoja vuodessa ja tuhlaillaan edelleenkin - ja mikä järkyttävintä, ilman että siitä on julkisuudessa kirjoitettu riviäkään.

Vuosittain on useita tapahtumia, joiden aikana jouha-joukot ovat töissä ja valmiudessa saapua paikalle, mutta joissa heidän ei tarvitse edes saapua tapahtumapaikalle.

(Saati sitten pamputtaa / viedä putkaan yhtäkään vasemmistoliiton kansanedustajaa, naamansa uistimilla täyttänyttä yhteiskunnan tukipilaria tai muuta intellektuellia, joka helpottaa nälänhätää kärsivien afrikkalaisten asemaa kivittämällä suomalaisten yrittäjien ikkunoita. Se, että nämä samat yrittäjät kustantavat useammankin kuin yhden intellektuellin saamat toimeentulotuet, ei toistaiseksi ole heitä häirinnyt.)

Siltä varalta ettet tiennyt, jouhalle maksetaan palkkaa myös varuillaolon ajalta. "Kansalaishakkuita" ei rahojen myöntämisen takia vuoksi tarvitse järjestää.

"Katsokaa poliisin budjetteja, niin tiedätte, missä ja milloin kansalaisia taas hakataan."

Lienee parempi, että yrität löytää vastauksen tuohon kysymykseen ensi kerralla vaikkapa iltalehden horoskoopeista. Kirjoituksesi perusteella luottaisin niihin enemmän kuin sinun päättelykykyysi.

Äänestä

Mitä sinä hourit? Poliisiko järjesti mielenosoituksen!
Kun Suomessa järjestetään suuria kokouksia, niin poliisiko ei saisi etukäteen harjoitella tai valmistautua mahdollisia ongelmatilanteita varten? Ja jos saisi niin konstaapelien kukkaroistako se pitäisi rahoittaa?

Vaikka Suomi onkin rauhallinen maa niin mainutunlaiset kokoukset aiheuttavat liikehdintää.
Yritä tajuta, ettei rauhallisilla mielenosoittajilla ole mitään pelättävää - päin vastoin. Poliisihan luo turvaa olemalla paikalla siellä missä on ihmisiä.

Nykyisin ei valtionhallinnosta tule rahaa tuhlattavaksi.
Jos/kun kirjoituksestasi voidaan yksilöidä henkilö, jota syytät hakkaamismääräyksestä, niin kannattaa jo alkaa etsimään asianajajan numeroa. Kirjoituksesi on lähtenyt jo eteenpäin asianomaiselle henkilölle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demagogi kirjoitti:

Kun Suomi oli EU:n puheenjohtajamaa, varattiin poliisille ylimäärin määrärahoja turvallisuuden huolehtimiseen.

ASEM-kokousta varten sitten kuitenkin ujutettiin erillinen lisäraha JOUHA:lle.

Tuo raha piti saada tuhlatuksi. Maakunnista kuskattiin satamäärin Niinisaloon poliiseja päivärahoille opettelemaan kansalaishakkuuta.

Kun sitten ei ollut mitään mielenosoitusta, niin poliisi järjesti sellaisen. Rahat oli saatava tuhlattua.

SMASH ASEM- lennäkkejä oli jopa kopioitu Ratakadulla.

Tuolloinen sisäministeri, joka osallistui terrorismikokouksiin englanninkieltä osaamattomana, meni totalitäärisesti sekaisin.

Hirvittävää, että demari määräsi omia kansalaisiaan hakattavaksi, jotta voisi näyttää vinkuintialaisille miten kuria ylläpidetään!

MUISTAKAA!

Katsokaa poliisin budjetteja, niin tiedätte, missä ja milloin kansalaisia taas hakataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu