Escort 97 puhallin

meni mykäks

mikähän vois olla kun puhallin meni mykäksi?oli täydellä teholla eli kolmosella noin puolen tunnin ajomatkan ja sen jälkeen ei toiminu.oisko tietoo missä vika?sulake ehjä.oisko puhaltimen moottori kenties sökönä?

6

1918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jackpot-hunter

      tuleeko sulakkeelle virta? entäs moottorille? voi olla sulakerasiakin rikki, yleinen vika escorteissa.

      • escoesco

        eikös sulakerasia vika korjattu ja monta muutakin vikaa vm-96 eteenpäin, näin vain muistelen.


      • skk
        escoesco kirjoitti:

        eikös sulakerasia vika korjattu ja monta muutakin vikaa vm-96 eteenpäin, näin vain muistelen.

        ensimmäinen oire , sitten menee muitakin sähkölaitteita mykäksi, voit kyllä ohi kytkeä jostain sopivasta liittimestä, pane sulake väliin.


      • meni mykäks
        skk kirjoitti:

        ensimmäinen oire , sitten menee muitakin sähkölaitteita mykäksi, voit kyllä ohi kytkeä jostain sopivasta liittimestä, pane sulake väliin.

        joo,eli moottorille ei tule virtaa,eikä katkaisijalle..olisiko syytä rueta epäilee sulakeboksia.


    • Alf

      Tämä tuntuu olevan yleinen vika Escortin viimeisessä korimallissa. Tätä asiaa on täällä puitu ennenkin. Toiset ovat sulakerasian kannalla, mutta itselläni sulakerasia oli ehjä. Johdotus välillä sulakerasia - puhaltimen kytkin oli kyrvähtänyt. Jännitemittarilla näytti että jännitettä tulisi kytkimelle, mutta puhallin ei vaan jaksanut pyörittää, koska virtaa ei tullut tarpeeksi sulaneesta/nirhautuneesta johdosta läpi. Korjauksena uusi johdotus sulakerasian ja puhaltimen kytkimen välille. Uuden johdon voi vetää vaikka johonkin muuten tyhjänä olevaan sulakepaikaan, josta sitten jumpperilla alkuperäiseen.

      Joskus sulakekin voi mennä rikki niin ettei sitä päällepäin huomaa. Asian voi todeta kokeilemalla toimivaksi tiedetyllä sulakkeella.

    • toimii taas

      Eli sain sen toimimaan,vedin hyppy johdolla katkasijalle,joka ei kierrä sulakeboksin kautta.Vaan pistin ihan omalla 16ampeerin posliini sulakkeella,ja hyvin on toiminu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      50
      9935
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6705
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6035
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5911
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4114
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3036
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      42
      2338
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1365
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1166
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      995
    Aihe