mikähän vois olla kun puhallin meni mykäksi?oli täydellä teholla eli kolmosella noin puolen tunnin ajomatkan ja sen jälkeen ei toiminu.oisko tietoo missä vika?sulake ehjä.oisko puhaltimen moottori kenties sökönä?
Escort 97 puhallin
meni mykäks
61991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tuleeko sulakkeelle virta? entäs moottorille? voi olla sulakerasiakin rikki, yleinen vika escorteissa.
eikös sulakerasia vika korjattu ja monta muutakin vikaa vm-96 eteenpäin, näin vain muistelen.
ensimmäinen oire , sitten menee muitakin sähkölaitteita mykäksi, voit kyllä ohi kytkeä jostain sopivasta liittimestä, pane sulake väliin.
joo,eli moottorille ei tule virtaa,eikä katkaisijalle..olisiko syytä rueta epäilee sulakeboksia.
Tämä tuntuu olevan yleinen vika Escortin viimeisessä korimallissa. Tätä asiaa on täällä puitu ennenkin. Toiset ovat sulakerasian kannalla, mutta itselläni sulakerasia oli ehjä. Johdotus välillä sulakerasia - puhaltimen kytkin oli kyrvähtänyt. Jännitemittarilla näytti että jännitettä tulisi kytkimelle, mutta puhallin ei vaan jaksanut pyörittää, koska virtaa ei tullut tarpeeksi sulaneesta/nirhautuneesta johdosta läpi. Korjauksena uusi johdotus sulakerasian ja puhaltimen kytkimen välille. Uuden johdon voi vetää vaikka johonkin muuten tyhjänä olevaan sulakepaikaan, josta sitten jumpperilla alkuperäiseen.
Joskus sulakekin voi mennä rikki niin ettei sitä päällepäin huomaa. Asian voi todeta kokeilemalla toimivaksi tiedetyllä sulakkeella.
Eli sain sen toimimaan,vedin hyppy johdolla katkasijalle,joka ei kierrä sulakeboksin kautta.Vaan pistin ihan omalla 16ampeerin posliini sulakkeella,ja hyvin on toiminu.