Escort 97 puhallin

meni mykäks

mikähän vois olla kun puhallin meni mykäksi?oli täydellä teholla eli kolmosella noin puolen tunnin ajomatkan ja sen jälkeen ei toiminu.oisko tietoo missä vika?sulake ehjä.oisko puhaltimen moottori kenties sökönä?

6

1989

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jackpot-hunter

      tuleeko sulakkeelle virta? entäs moottorille? voi olla sulakerasiakin rikki, yleinen vika escorteissa.

      • escoesco

        eikös sulakerasia vika korjattu ja monta muutakin vikaa vm-96 eteenpäin, näin vain muistelen.


      • skk
        escoesco kirjoitti:

        eikös sulakerasia vika korjattu ja monta muutakin vikaa vm-96 eteenpäin, näin vain muistelen.

        ensimmäinen oire , sitten menee muitakin sähkölaitteita mykäksi, voit kyllä ohi kytkeä jostain sopivasta liittimestä, pane sulake väliin.


      • meni mykäks
        skk kirjoitti:

        ensimmäinen oire , sitten menee muitakin sähkölaitteita mykäksi, voit kyllä ohi kytkeä jostain sopivasta liittimestä, pane sulake väliin.

        joo,eli moottorille ei tule virtaa,eikä katkaisijalle..olisiko syytä rueta epäilee sulakeboksia.


    • Alf

      Tämä tuntuu olevan yleinen vika Escortin viimeisessä korimallissa. Tätä asiaa on täällä puitu ennenkin. Toiset ovat sulakerasian kannalla, mutta itselläni sulakerasia oli ehjä. Johdotus välillä sulakerasia - puhaltimen kytkin oli kyrvähtänyt. Jännitemittarilla näytti että jännitettä tulisi kytkimelle, mutta puhallin ei vaan jaksanut pyörittää, koska virtaa ei tullut tarpeeksi sulaneesta/nirhautuneesta johdosta läpi. Korjauksena uusi johdotus sulakerasian ja puhaltimen kytkimen välille. Uuden johdon voi vetää vaikka johonkin muuten tyhjänä olevaan sulakepaikaan, josta sitten jumpperilla alkuperäiseen.

      Joskus sulakekin voi mennä rikki niin ettei sitä päällepäin huomaa. Asian voi todeta kokeilemalla toimivaksi tiedetyllä sulakkeella.

    • toimii taas

      Eli sain sen toimimaan,vedin hyppy johdolla katkasijalle,joka ei kierrä sulakeboksin kautta.Vaan pistin ihan omalla 16ampeerin posliini sulakkeella,ja hyvin on toiminu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      51
      582
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe