Mikä kypärä

Olisi hintaluokassa 200-300e sellainen hiljainen ja visiiri ei ole ensimmäiseksi huurussa.Myös avattava malli kiinnostaa.Ja saa se enemmänkin maksaa jos täyttää noi edellämainitut.
102817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Peruskypärät kaikki maksaa tuon 200-300€. Jos omistat mopon, käy koeajamassa kypäriä. Pään muoto on kovin yksilöllinen, mikä suhisee yhdellä voi toisella olla kovin äänetön. Itse pidän KBC:n VR2:sta ajaessani. Istuu omaan päähäni mukavasti, lievä suhinailmiö esiintyy mutta ei häiritsevässä määrin. Vaimo kokeili samaa kypärää kaupassa eikä kuulemma käynyt millään ilveellä. Satkun halvempi kypärä taas oli hänen päähänsä sopiva.
Jos taas koeajomahdollisuutta ole, osta sellainen kypärä joka istuu päähän hyvin. Muutaman vuoden päästä vaihdat sen kuitenkin ja silloin ehkä käyttökokemuksia on jo enemmän.
Minä koin avattavan kypärän painavaksi joten päädyin umpikypärään.

Äänestä

minulta. Koko on 58-59, väri harmaa, sisäänrakennettu aurinkolippa. Avattava malli. Viime kesänä hankittu, pidetty aina hupun kanssa. Siisti ja kohimaton. Minulla paino tippui tuossa keväällä ja kun posket lähti niin kypärä jäi hieman isoksi.

Äänestä
  • Schuberth kiinnostaisi kokeilla. Tosin avattava ei yhtä paljon kuin umpinainen... Missä potta?

    Äänestä

  • Schuberth kirjoitti:

    Schuberth kiinnostaisi kokeilla. Tosin avattava ei yhtä paljon kuin umpinainen... Missä potta?

    Kypärä on Hyvinkäällä, mutta nyt on kesä ja kohtuullisen matkan päähän tulo ei tuota vaikeuksia, kun ajankohdasta sovitaan.
    Jos kiinostaa niin laita yv:tä
    deskis ÄT luukku PISTE com

    Äänestä

kaksi kypärää aina pitemmällä matkalla mukana
umpipotta arai Chaser avattava Schuberth C2
laatupotat.. pää kannattaa suojata hyvin jos vaikkapa
sattuu kaatumaa tai kaatamaan moton..

Äänestä
  • Tosi hyvä kypärä.Oli aiemmin aeg kypäriä ja nolan vaikka halvempi,silti puolet hiljaisempi,ja parempi päässä.Suosittelen.300e saa jo tosi hyvän sellaisen.Tietenkin arai ja shoei ovat myös huippukypäriä,mutta epäilen että nolan pärjää vertaillessa.Käy koittamassa ja ota aurinkovisiirillä,on hyvä keksintö!

    Äänestä

  • yrkkis kirjoitti:

    Tosi hyvä kypärä.Oli aiemmin aeg kypäriä ja nolan vaikka halvempi,silti puolet hiljaisempi,ja parempi päässä.Suosittelen.300e saa jo tosi hyvän sellaisen.Tietenkin arai ja shoei ovat myös huippukypäriä,mutta epäilen että nolan pärjää vertaillessa.Käy koittamassa ja ota aurinkovisiirillä,on hyvä keksintö!

    Itsellä nolan n84 siis aivan uskomattoman hyvä potta tuossa hintaluokassa.Ja tosiaan se aurinko visiiri on hyvä jos esim aurinkolasit jäänyt himaan.Suosittelen kyllä myös ehdottomasti kyseistä kypärämerkkiä,epäilen että pesee vähän nimekkäämmätkin kilpailijansa.Käy kuitenkin koittamassa kaikkia.Parashan on se mikä istuu päähän.Hiljaisuudesta ei myös mielestäni kannata tinkiä.Suhina kun on pidemmän päälle aika rassaavaa!

    Äänestä

Itse ostin vast ikään Osben X-race hiilikuitu kypärän, on tosi hiljainen , kevyt ja aivan mielettömän hyvä ainakin meikeläisen päähän.
Kypäräpuhelimille on sisällä valmiit paikat ja lukitus sellaisella tupla D lukituksella, eikä millään pikalukolla!Visiiri on paksu ja huurtumaton johtuen kait jostain erikoiskäsittelystä ja tosi hyvästä ilmanvaihdosta. Hinta oli ainakin Rovaniemen mp messuilta hankittuna 199€ eli sika halpa verrattuna vaikka mihin muuhun merkki kypärään !
Katsokaa www.osbe.it

Äänestä

Nolan classic plus N101,avattava malli.Bluetooth varaus.Stormilta 179e.Hiljainen kypärä.Aurinko lippa sisällä.Värejä löytyy.

Äänestä
  • Hyvä muuten mutta kyseessä on muovi kypärä, johon ei kannata satsata!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


umpiluu kirjoitti:

Olisi hintaluokassa 200-300e sellainen hiljainen ja visiiri ei ole ensimmäiseksi huurussa.Myös avattava malli kiinnostaa.Ja saa se enemmänkin maksaa jos täyttää noi edellämainitut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu