terezin

neuvosta kiitollinen

Mahtaako kukaan tietää tehdäänkö Terezinin keskitysleirille minkäänlaisia retkiä Prahasta
vai pitääkö sinne matkustaa omatoimisesti?

2

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prahassa ollut ja taas menn...

      Itseasiassa eilen itsekkin tutkin asiaa, koska lähtö olisi Pragueen elokuussa.
      Näyttäisi ainakin että bussilla pääsee hiukan alle tunnissa Terezeniin ja junalla pääsee samaan aikaan, mutta siinä oli junanvaihto eräällä asemalla.

      Suosittelen omatoimista matkaa, ainakin sillä perusteella ku itse olimme viime kesänä Prahassa ja menimme junalla omatoimisesti Kutna Horaan.

      • srr

        Paikalliset matkanjärjestäjät tekevät retkiä pikkubussilla, mutta viime kesäisellä Prahan-matkalla totesimme, että huomattavasti halvemmalla pääsimme, kun menimme omatoimisesti paikallisbussilla. Aina löytyy muitakin menijöitä ja Terezinin keskusta on hyvin pieni, joten ongelmia bussista poisjäännistä eikä keskitysleirialueen löytymisestä ei ole. Bussit pysähtyivät muistaakseni jonkun kaupungintalon edessä ja lähtivät takaisin päin vastakkaiselta puolelta puistoalueen edestä. Auschwitchissä sekä Terezinissä käyneenä voin omana mielipiteenä sanoa, että Terezin teki jotenkin suuremman vaikutuksen lasten piirustuksineen yms. Hyvää matkaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6261
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      121
      3576
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2416
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1889
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1185
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1164
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1028
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      930
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe