Jos kyseessä oli ulkopuolinen murhaaja, miksi hän teki lavastustoimenpiteitä ja vietti niin paljon aikaa murhapaikalla? Eikö pelännyt jäävänsä kiinni? Kenkien piilotus, uhrien siirtely ym. Mitä hän sillä saavutti??? Onko vastaavia tapauksia Suomen rikoshistoriassa? Yksi uhreista elää ja voi hyvin edelleen, ja muut oli rusikoitu pahemman kerran?
Tämä asia
Bodomista
8495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eli puhutaan motiiveista, joita tekijällä on tai sitten ei ole. Eiköhän se ole kohta yleisenpää että tekijä itsekään ei osaa teoilleen selitystä antaa, saati sitten jollakin keskustelupalstalla yli 40 vuotta tekojen jälkeen.
Koska kyseessä oli ulkopuolinen murhaaja, mukaan otetut kamat ja kengät ja muu eivät välttämättä ole lavastusta.
Tulilahdella murhaaja vietti myös aikaa paikalla, piilotteli pyörät järveen, siirteli uhreja, keräsi kampetta mukaansa. Eikä varmaan ole ainoa laatuaan, eli ei mitään uutta auringon alla.
Koska kyseessä oli ulkopuolinen murhaaja
.............
Heh-heh, just noin.
Ei mene mullakaan järkeen tämä että miksi ihmeessä ei vaan niitannut näitä ja lähtenyt pakoon? Vaan oli aikaa touhuta kaikenlaista ja jättää yksi örveltämään teltan päälle? Tämmöinen puuhailu herättää epäilykset.
- Murhaaja tulee paikalle
- Käy uhrien kimppuun puukolla ja kivellä tms.
- Kolmea hakataan kivellä päähän ja lyödään puukolla, yksi selviää huomattavasti pienemmillä vammoilla, henkiin jääneen tyttöystävä pahiten rusikoitu
- Siirtelee kenkiä
- Siirtelee uhreja, riisuu yhden näistä
- Piilottaa esineitä
- Ei jää koskaan kiinni, ei edes lähellä sitä
Jo tekstinäkin luettuna ihan järjetöntä toimintaa.
täysjärkinen tehnytkään.
...tuo sanomaan. Kyllä tiedät mitä tarkoitettiin. Saatanan nörtti.
Oliko liian paha, puolustusasianajajat?
Jos kaiken sovittaa sisäpuolisen tekemäksi, palaset loksahtavatkin paikalleen.
Jos olikin sisäpuolinen tekijä, tää Gustafssonni, mitäs jutusta sitten pitäs ajatella?
Osaa esittää niitä palasiasi koottuna, mahtaa ottaa kaaliin?