Talomme on Nordean , mutta siinä on kiinnitetty kymmenen tuhannen euron perusparannus laina kaupungilta, nyt kun lainaa ei ole pystynyt hoitaan , uhkaa kaupunki pakkohuutokaupta talomme tuon kymmenen tuhannen euron takia, Nordean lainaa on pystytty hoitaan just ja just.
Nyt sain vakituisen työpaikan ,ja tilanne helpottui , mutta tuli tämmöinen voiko talo mennä pakkohuutokaupattavaksi tuon kympin takia, vaikka nordealla on isompi kiinnitys?
Nyt sain vakituisen työpaikan ,ja tilanne helpottui , mutta tuli tämmöinen voiko talo mennä pakkohuutokaupattavaksi tuon kympin takia, vaikka nordealla on isompi kiinnitys?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ottaisit yhteyttä kaupunkiin ja yrittäisit heidän kanssaan sopia asiasta.
Näin teinkin ja ehdotin 200e /kk maksavani,muttei onnistunut kaikki kerralla.
Mutta tuo lainahan on kiinnitetty taloon ja jos pankki antaisi lainaa, jolla kaupunki maksettaisiin ulos , pankkihan sais kiinnityksen siitä itelle myös.
kyllä se voi mennä, mutta pakkohuutokauppaa ei toimita kaupunki, vaan ensin on oltava oikeuden päätös ja pakkohuutokaupan toimittaa ulosottomies. Silloin voi vielä juuri ennen huutokauppaa maksaa velat ja ulosottomaksut pois ja kauppa peruuntuu.
Parasta on neuvotella kaupungin kanssa ja pyrkiä maksusopimukseen. Yleensä he siihen suostuvat.
Jos pankilla on talon kiinnitykset hallussa niin
eí ihan tosta vaan myidä,älä puhu paskaa täällä
kun et mitään tiedä.
voisit siistiä kielesi ja puhua asiallisesti. Tietenkin pakkohuutokaupassa ensin kuoritaan kiinnitysten haltijoille tulevat maksut päältä pois ja vasta sitten muut huonompiarvoiset velkojat tyydytetään.
Selvästi näkyy, ettei sinulla ole kokemusta oikeusasioiden käsittelystä. Kiinnitys ei estä pakkohuutokauppaa, vaan ainoastaan antaa etuoikeuden saada maksu ennen muita velkojia sitten kun on pakkohuutokaupattu.
Aina kannattaa neuvotella, se on pienimmän riesan tie. Tietenkin vaivattomin tapa on lyödä rahat pöytään, niin ei tarvita mitään pakkohuutokauppaa.