Mikä olisi hyvä punkkien torjuntaan? Punkkipanta?
Tänään näin eläinkaupassa yrttipunkkipantoja, onko ne hyviä? Joskus olen kuulllut että ne haisee kamalalle, pitääkö paikkansa?
Jos ne haisee hirveälle, häiritseeekö se löyhkä koiria kauheesti?
Voiko aiheuttaa koiralle allergisia reaktioita?
Tänään näin eläinkaupassa yrttipunkkipantoja, onko ne hyviä? Joskus olen kuulllut että ne haisee kamalalle, pitääkö paikkansa?
Jos ne haisee hirveälle, häiritseeekö se löyhkä koiria kauheesti?
Voiko aiheuttaa koiralle allergisia reaktioita?
Vastaukset 15
Vanhimmat
häiritsi se kamala haju niin että päätä särki ja tuli huono olo. Oli pakko laittaa pannat pois, kun en vaan kestänyt sitä hajua. Mitä se sitten koirille aiheuttaa se haju, kun niillä se hajuaisti on vielä parempi kuin mitä minulla koskaan. Sitä saa vain arvailla.
En suosittele kuitenkaan. Onhan niitä muitakin vaihtoehtoja jotka eivät kuuleman mukaan edes haise ihmisten nenään, tuskinpa sitten koirankaan noin pahasti kuin nämä yrttipannat. Jotain uusia suihkeitakin olemassa, en ole kokeillut.
Meillä ei noista yrttipannoista ollut mitään hyötyä, punkkeja löytyi jopa pantojen vierestä!
Viime kesänä koitin yrttipantaa olemattomalla menestyksellä. Syynä tähän kokeiluun oli pieni lapsi joka tietenkin aina halailee koiraa eikä tietenkään voi myöskään pitää sormiaan erossa pannasta. Yrttipanta on myrkytön, käsittääkseni kaikki muut punkinkarkoittajat ovat myrkyllisiä.
Eli myrkkyä en halua lapsen takia ja myrkytön ei toimi. Onneksi on sentään hyvä punkinirroitin. Tämä taas ei auta punkkien mahdollisesti levittämiin tauteihin..
Epätoivoinen tilanne jota vielä lisää kolme ulkoilevaa kissaa..
Yrttipantojen teho on säälittävä.
Mikäli pannan haluat, hanki apteekista Scalibor. Teho ei perustu hajuun vaan siihen, että panta erittää ainetta joka lamauttaa/tappaa punkit jos ne tulevat koiran turkkiin. Hinta 20 eur, käyttöaika 5kk.
Toinen vaihtoehto on paikallisvaleluliuokset, joita saa myös apteekista. Esim. Exspot. Teho perustuu samaan lamauttavaan vaikutukseen.
yrttipanta on toiminut paremmin kuin hyvin. Yhtäkään punkkia ei ole ollut eikä mäkäräiset tai itikat ole myöskään syöneet. Pantaa käytän vain ulkona ollessa. Yöksi otan pois.Eikä koiraa ole haitannut.
Eläinkaupan myyjä kovasti suositteli minulle yrttipantaa,sanoi että se todella pitää punkit, hyttyset yms. loitolla. (?)
Koska vietämme kesän veden äärellä, punkkikarkotteen olisi hyvä kestää myös vettä..
Onko koirienne turkki kärsinyt mitenkään punkkipannoista?
vasta viikonkuluttua kun sen on koiralle laittanut.
Meillä se on tehonnut. Eikä ole turkki mitenkään kärsinyt.
Eläinkaupan myyjä kovasti suositteli tuota yrttipunkkipantaa, sanoi että se todella pitää punkit ja hyttyset loitolla.
Koska ollaan kesä veden äärellä, olisi hyvä jos punkkipanta saisi vielä kastuakin.
Onko teidän koirien turkki kärsinyt mitenkään punkkipannoista?
Eläinkaupan myyjä kovasti suositteli tuota yrttipunkkipantaa, sanoi että se todella pitää punkit ja hyttyset loitolla.
Koska ollaan kesä veden äärellä, olisi hyvä jos punkkipanta saisi vielä kastuakin.
Onko teidän koirien turkki kärsinyt mitenkään punkkipannoista?
Käyttämään ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000124&posting=22000000026736884
Meidän koira (9-vuotias paimensukuinen turrikka) sai Scaliborista pahoja oireita, ja sellaisia olen kuullut muillakin. Koira tärisi, meni harmaaksi, ulisi ja läähätti. Motoriikkakin alkoi kärsimään, kaikki liikkeet olivat selvästi toispuoleisia. Vaivat loppuivat muutama tunti sen jälkeen, kun panta poistettiin. Se on aika myrkkyä tuo Scalibor.
Meillä on käytössä yrttipanta. Aluksihan se haisee kamalalle, mutta viikossa laimenee hyvin. Eikä ole punkkeja ollut (paitsi sen Scalibor-yrityksen aikana yksi lavassa).
puhunut? tuo on turkkiin suihkutettava aine, meillä ei yksikään koira ole oireillut eikä kissat, mutta sehän riippuukin rodusta meillä ei ole rotuja joilla on herkkyyttä kuten esimerkiksi Colliehan on rotu jonka kanssa on oltava tarkkana ja Whippet, muutamia mainitakseni, mutta kyllähän omistajat ovat selvillä rotunsa herkkyyksistä ;)
Tuossa punkki/ötökkä torjunta aineessa on seuraavia LUONNONMUKAISIA AINEITA
Raaka-aineet: Kookosöljy, kookosöljyesteri, rapsiöljy, jojobaöljy.
Scalibor on panta, ja Expot on se iholle laitettava aine. Kyllä meidän koira on Expotia hyvin sietänyt (vaikka turkki meni siitä ihan takkuun), mutta Scaliborista tulivat tutinat.
Henkilön kirjoitukseen joka ei puhu mainitsemistasi aineista eikä pannoista, joten hiukan tarkkuutta siihen vastaamiseen, että kenelle ne suunnataan, ei tule sitten sekaannuksia!