Olis tarkotus saada Capricen ääniä vähän paremmin kuuluviin, meinaa olla hiljainen. Letukan otteessa ei oo mitään vähäpäästöisyysmerkintää ja katti onkin aikanaan poistettu. Alkuperäiset vaimentajat ovat paikallaan. Yhden putken pitäis riittää, ei jaksa ruveta väsäämään tuplia. Ihan suora putki ei tuu kysymykseen, sellanen olis hyvä, että matalat äänet jää ja korkeet häipyy, olisko tähän joku absurdiovaimennin hyvä, vai kuinka?
Kertokaa vähän esimerkkejä, kuinka ootte tehny ja mikä mielestänne on paras. Koneena 307 olds.
Kertokaa vähän esimerkkejä, kuinka ootte tehny ja mikä mielestänne on paras. Koneena 307 olds.
Vastaukset 13
Vanhimmat
on se mikä on hiljaisin,semmosta lotkotusta kukaan jaksa kuunnella.
joku nissanin miästä? pitääkö letukan olla hiljaanen?
Ei pirä... ees vettä, Datsuni.
Pidä tupla ulostulot. Se on paremman näköinen ja äänikin on PALJON parempi. Hommaat vain 2,5" putkea, erilaisia käyriä ja virtaavat pöntöt taakse.
että ne putket roikkuu eri tasalla ja toinen on suorassa ja toinen vähän vinossa kylkeä kohti ym ym.. ei tuu kauppoja :)
Ei ne roiku eri korkeudella, kun käytät samoja kiinnityskohtia kuin alkuperäiselläkin. Suuntauskin menee kohdalleen, kun kasaat putket lattialla ja viimeiset käyrät ja pätkät hitsaat paikoillaan ollessa muutamalla hepillä ja viimeistely lattialla.
Jos tosiaankaan ei sinulta onnistu, niin jätä sitten tekemättä koko putki muutos.
suoratputket. ääntä löytyy ja pakoventtiilit palaa.
toinen vaihtoehto laita sinne jonkun prätkän pönttö.
äänet hyvät ja kone kestää.
Jos et jaksa ruveta väsäämään tuplia niin ota akkuporakone ja poraa riittävästi reikiä äänenvaimentimiin saadaksesi mölyä kehiin.
Jos kuitenkin haluat tehdä homman kunnolla, niin:
1. Peltipakosarjat
2. iso alasmeno
3. H-putki yhdistämään oikean ja vasemman puoleiset putket
4. hyvin virtaavat pikkuvaimentimet
5. supistus 0,5" ja taka-akselin ylitys tällä koolla
6. hyvin virtaavat, hieman isommat loppuvaimentimet
7. sopivan kokoisesta kromi / rst-putkesta näyttävät ulostulot
Tällä reseptillä iso V-kone kuullostaa juuri siltä miltä sen pitääkin kuullostaa.
Ja kun otetaan alitehoinen pikkulohko, pukinsarvet, 2.25" tuplat ja hyvin virtaavat pöntöt niin kuullostaa tältä http://tabio.1g.fi/kuvat/Vette new tail pipes shrt.flv
joku "prätkän" pönttö ulostuloksi. eli suoraputki ja
"prätkävaimennin" taakse saat oikeat äänet. ei häiritse itseä, mutta muita häiritsee.
aidot äänet. siis edellisessä viestissä. ei liian
kovat, mutta jenkkiin sopivat.
aidot äänet. siis edellisessä viestissä. ei liian
kovat, mutta jenkkiin sopivat.
aidot äänet. siis edellisessä viestissä. ei liian
kovat, mutta jenkkiin sopivat.