Eikö Lappeenrannalla ole tärkeämpiäkin kohteita kuin tehdä 3:s uimahalli Sammonlahteen.Jokapaikassa valitetaan rahan olevan kaupungissa tiukalla,niin kouluissa kuin muussakin julkisessa palveluissa.Mielestäni olemassaolevat palvelut pitäisi ensin hoitaa asianmukaiseen kuntoon ja sitten jos rahaa on millä mällätä sijoittaa tälläisiin hankkeisiin.
Uimahallista
Länsialuelainen
101188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
asiasta, ettei kolmatta hallia ole tulossa, siitä on vain puhuttu.
Sitä haluttaisiin ja todellakin tarvitaisiinkin, mutta millään esityslistalla se ei ole.
Itseäni vähän epäilyttää tuo uimahallin haluaminen... Toki kaikki haluavat vaikka mitä, kun kysytään; haluatko Skinnarilaan ravintoloita? Elokuvateatterin? Uimahallin? Kaikkiin todennäköisesti vastatataan kyllä, mutta käyttöaste onkin sitten ihan eri juttu.
Uimahallisuunnitelma on jo hyväksytty kaupunginhallituksessa ja tulee ensi vuoden budjettiin. Hakula (kok) ja Paalanen (sdp) junailevat rahoituksen. Tingitään jostain muusta, mutta Sammonlahteen pitää saada uimahalli.
Mun mielestäni paljon tärkeämpää olisi saada Sammonlahteen johtava Helsingintie vihdoin kuntoon (=nelikaistaiseksi).. Se hyödyttäisi jopa suurempaa väestöryhmää kuin uimahalli päivittäin, eikä maksaisi kuin noin puolet uimahallista.
Kannattaa muistaa, että Helsingintien tukkoisuus koskee käytännössä kaikkia länsialueilla asuvia, lähes päivittäin. Riippumatta siitä kulkeeko omalla autolla vai julkisilla.
Pyöräilyreiteillä on hyvin tilaa.
saada Sammonlahden ohitustie sujuvammaksi.
Joutsenolaiset maksaa teille "länteen" uimahallit ja maakuntahallit että lappeenrantalaiset saatte pykiä niissä nahkahousuissanne ihan rauhassa.
Kyllä se taitaa olla pikemminkin niin, että kuntaliitoksen ansiosta Joutsenoon tulee uimahallit, jäähallit ja terveyskeskuksen laajennus...
Joutsenolaiset käyttäneet Imatran uimahallia sumeilematta. Nyt sitten kai kuppaavat Lappeenrannan tyhjäksi.
koska tällä keskustan uimahallillakaan ei ole ikinä paljoa ihmisiä,, mitä on tullu vuosia harrastettua uintia niin ei ole mitään jonoa ole ollut kassalla mitä nyt joskus harvoin,jos rakennettais kolmas uimahalli niin ei ne enää edes tuottaisi ku ihmisiä olis nii vähän